Gitar düz mü ters mi saklanmalı( yatayken)

Merhaba arkadaşlar, elektro gitar kılıf gigbagdeyken yatay durumda dururken telleri üste mi alta mı bakmalı ben elektro gitarı üç dört gün önce aldım ve hep teller üste bakacak şekilde düz yatay koyuyorum gitarı bazıları 10 sene açılmış konuda sap eğilir sap yamulue sap ayarı bozulur demiş yaptığım yanlış mı söyler misiniz?
 
Teller üstte olmalı, altta olursa teller perde demirlerinde gitarin ağırlığı ile iz yapabilir ve bu centiklenmeler cok kötü birşey çalım için. Sapa birşey olmaz ama gitarı govdesinden dayayın, sapindan değil.
 
Merhaba, teşekkürler, gövdesinden dayayın derken o kısmı anlamadım duvara yaslamıyorum dümdüz o mağazadan ilk alındığında verilen taşımak için ucuz üretim kılıfta yatağın altına yatay dümdüz bırakıyorum teller üste bakıyor resimde ki gibi
 

Dosyalar

Demek istediğim bazı gitarlarda (les paul ozellikle) düz yatırırsanız sapın kafa kısmi geride olduğundan gövde tam temas etmiyor yüzeye. Gitar yatay durduğunda sap havada kalsın, ağırlığı taşımasın yani.
 
Demek istediğim bazı gitarlarda (les paul ozellikle) düz yatırırsanız sapın kafa kısmi geride olduğundan gövde tam temas etmiyor yüzeye. Gitar yatay durduğunda sap havada kalsın, ağırlığı taşımasın yani.
Benim gitarım superstrat ibanezin gio serilerinden resimde ki gibi direkt yatırıyorum headstock ve kasa kılıfın alt yüzeyine temas ediyor, sap yüksek olduğundan ( klavye olan yer) o kasa headstock arası yere değmiyor ne yapmam gerekiyor kalsın mı yoksa çözüö olarak öneriniz var mıdır?
 
Hocam gitarı kılıftan çıkart, yerde düz zemine yatır, bak bakalım sap yüzünden gövde altı boşta kalıyor mu? Kalıyorsa eski bir havlu veya kumaş katla ve gövde altına köy yatik saklarken hepsi bu.
 
Ben gitarı hep konuya eklediğim ekte ki gibi ortalama dört beş gündür öyle koyuyorum bugün bir stand sipariş ettim sapta yamulma olmuş mudur ya da büyük fiziksel bir hasar?
 
sırtüstü koymaktansa yüzüstü koymayı tercih ederim, sırtüstü koyacaksam da kafayı yerden yükseltmek için altına ufak birşey koyarım mutlaka.
 
Yok canım birşey olmaz 4-5 günde, hatta-3-5 ayda da birşey olmaz. burada asıl olay olası bir kazada, gitarın üzerine birşey düşmesi durumunda gitarın kafasının kırılmasını önlemek.
 
Üst