İnceleme Yamaha THR-IIDefalarca yazdım. THR serisi tek amfiniz olamaz ama alabileceğiniz en iyi ikinci amfiniz olur. THR10x yaptığım en iyi alışverişlerden biri oldu bugüne kadar. Efsane yenileniyor, fiyatı çok yüksek, muhtemelen bizde daha da aşırı olacak ama sanki çıktığında karşı koyamayacam gibi cezbetti beni şimdiden.
 
Son düzenleme:
Amfini göster başlığına da koyduğum üzere GAS'a dayanamayıp aldım sonunda. Naçizane yorumlarımı paylaşayım. Daha önce ID:TVP, Katana ve Spider V için de uzun uzun yazmıştım o yüzden lütfen hangisini alayım diye sormasın kimse; ilgili başlıkları okusun. Zaten ben her biri ile ilgili tecrübemi paylaşırım, satınalma kararını kendi verir kişi - çok nadirdir illa şunu al dediğim birisine.

Öncelikle nedir "II" olayı. Önceki seride 3 model vardı. THR5, THR10C ve THR10X .... arada 10v2 ve 5A gibi modeller de vardı ama özünde 3 ana cihaz yaygındı piyasada. THRII diye elbet bir takım kozmetik, software ve dijital iyileştirmeler yapıldı ama temelde değişen artık farklı karakterlerde 3 amfi değil farklı kullanıcı ihtiyaçlarına göre 3 amfi yapmışlar. Şöyle açıklayayım eskiden küçük ve ucuz olsun derseniz THR5, genel amaçlı olsun derseniz 10C, sadece sert çalacam, metalci işi olsun derseniz 10X'e yönelmek durumundaydınız. 10X ile herşey çalınır, 10C ile de metal de çalınır... ama konumuz o değil. Yeni seride ise zaten tüm bu amfi modellemeleri hep aynı cihaz içinde var, şimdi wireless mı alayım vb gibi kullanım özelliklerine göre seçmek durumudasınız.

Modellere gelirsek, yeni seride 10, 10w ve 30w diye 3 model var. 10w ve 30w yani wireless olanlar, kablosuz olarak çalma imkanı sunuyor ama bunun için Line6'nın kablosuz jack'ını satın almanız lazım. Katana Air sanırım bu jack ile birlikte satılıyor, o yüzden tek derdiniz wireless çalmaksa toplam fiyat karşılaştırması yapmakta fayda var. Yine THRII w olan modeller şarj edilebilir cihazlar. Eski THR'ler kalem pille de çalışabiliyordu ama yeniler direkt re-chargeable. 30watt olan okuduğum kadarıyla 4 saate kadar dayanıyormuş. Düz 10watt olan model yani wireless olmayan, rechargeable değil, normal fişe takıp kullanıyorsunuz. Bu arada her 3 modelde adaptörüyle satılıyor, sıkıntı yok. Yine düz olan 10 modelinde kablosuz çalma imkanı yok ama her üç model de blutooth yani hem telefon/ipad app'ini hem müzik çalma olayını kablosuz yapabilirsiniz.

App fena değil, blutooth ile anında bağlandı ama fazla derin değil. Yani sadece ayarları yerinizden kalkmadan değiştirmek ve bazı preset'leri değiştirmek için kullanışlı. Bu arada preset'ler oldukça başarılı. Sadece saçma sapan efekt vs olsun diye koymamışlar, gerçekten hiç değiştirmeden o haliyle kullanılabilir preset'ler yapmışlar. Genelde app çok sık kullanlmaz sanırım. Sadece 10w ve 30w modellerinde amfi varyasyonları (classic, butique ve modern) cihaz üzerinde düğme ile seçilirken 10 modelinde bunu app'ten yapmak gerekiyor. User preset'e atınca sorun yok ama zırt pırt elle değiştirmek isterseniz app lazım.

Amfiler demişken her 3 THRII modelinde de aynı amfiler var. Clean, Crunch, Lead, Hi-Gain, Special ve ayrıca, Bass, Acoustic ve Flat. İsimlerinden belli ne oldukları, açıklamaya gerek yok. Her amfiyi dediğim gibi üç varyasyonda kullanabiliyorsunuz yani aslında eski THR'de 5 amfi varken bunda 15 amfi var. Mesele THRII'deki Hi-Gain THR0X'teki Power ve Brown modellerini andırıyor. Power1 ve Power2 varken eskisinde şimdi yenisinde Hi-Gain'i classic, butik ve modern diye 2 değil hatta 3 versiyonla çalabiliyorsunuz. Bu üç varyasyon lamba farklılıkları baz alınarak yapılmış, tam listesi yok elimde ama mesele Hi-Gain ENGL bazlı ise classic varyansyon EL34, ne bileyim modern olunca 6L6 gibi yapmışlar. Diğerleri de aynı mantık.... anladınız siz.

Efektler bulunsun diye var, taşınabilir amfi sonuçta, Katana Tone Central ya da Bias fx filan gibi birşey beklemeyin. Maksat çalarken ambians versin yeter. Ben denemedim ama sanırım Cubase ile kayıt kuyut işleri de son derece başarılıymış.

10 ve 10w modelleri 3.2, 30 olan da sanırım 3.5 inch hoparlör ama farkı anlamak zor. Önceki THR'ler gibi aleti görmeseniz gerçekten lambalı amfi çalıyor gibi hissettirir. Tuşeye olan tepkileri, hafif gürültülü ve agresif tepkileri vs .... yani tamam lambalı gibi tabii ki değil, ... de demek istediğim, 3.5 inch oyuncak gibi de değil.
Hep söylediğimi söyleyecem, bu işin hakkı evde adam gibi 10 veya 12 inch hopalörlü düzgün bir amfidir, yani bunu alıp hayat kurtarmazsınız ama taşımak için ya da komple sistemle uğraşmayıp oturduğum yerde iki egzersiz yapayım vs demek için THR'den iyi küçük amfi düşünemiyorum. THR10X var bende ve hayrandım alete, bu da onun kadar iyi. Daha iyi demiyorum, farklı sadece.
 
Kısa bir süre önce THR10X aldım bende. Evde pratik yapmak için harika bir amfi. Fiyat biraz fazla ancak bence her kuruşunu hak ediyor. THR II yi merak etmiyor değilim ama 10x benim için yeteli diye düşünüyorum.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler