amatör gitaristim 2 yıllık

Kadıköy Güzel Sanatlar'dan 2 yıl gitar dersi aldım 1 yıl ara verdim tekrar başladım hazirandan beri devam ediyorum. Çaldığım riffleri hep instagrama atıyorum ama ben duyduğum kalitede kayıt yapmak istiyorum kayıt yaparken de duyayım kulaklık yada hoparlörden. Şuan long live rock n roll'u çalışıyorum trioleli riffte takıldım tempom yetmiyor. Enter sandmani rahat çalıyorum seek n destroy idare eder introda zorlanıyorum bide 208 bpm olan yerde zorlanıyorum. Seviyemi de bilmiyorum. Sizce ek olarak çalım hızımı ve tekniğimi geliştirmek için ne yapmalıyım? Özel ders kurs haricinde maddi durumum da çok iyi değil. Gitarı seviyorum bırakmak istemiyorum hiç, gerçekte yazılımcıyım yazılımı da seviyorum ikisinide bırakmak istemiyorum.

kullandığım setup

gitar: ibanez rg350 beyaz floyd rose 24 perde
amfi: marshall mg15R
prosesör:Vox Stomplab IIG

ilgilendiğim tarzlar: trash metal, black metal,power metal, rock n roll, hard rock, progressive metal (paul wardingham,angel vivaldi,andy james)

Power chord ritim gitar ağırlıklı çalışıyorum solom kötü en fazla fear of the dark'ın introsunu çalabiliyorum. 5li akorlar hoşuma gidiyor. Distortion'sız çalmıyorum.

Ders almamanın pişmanlığı ve 4 yılda her şeyi kendim deneye yanıla öğrendiğim kadarıyla birkaç şey diyebilirim.

Distortionsız çalmıyorum demişsin, en büyük hata bu. Ara sıra temiz seste de çalışman gerekir, özellikle gamları çalışırken düşük metronomlarda temiz ses ile çal, seni zorlayacak kadar hızlandığında dist. geçersin.
Neden temiz sesle çal diyorum çünkü dist. hataları örtüyor. Tekniğin oturmadıysa sadece distortiona alışmamalısın, önce tekniği oturt. Cleande güzel şeyler çalmadan distortionda çaldıkların da hiçbir zaman o beklediğin kadar güzel duyulmayacak.
Bilmiyorum ne dersi aldın ama temel armoni öğrenseydin solo da çalıyor olman gerekirdi. Hep riff hep riff olmaz, biz de geçtik o yollardan. Yolun sonunda dayanamayacak noktaya geliyorsun, ya gitarı bırakacaksın ya da armoni öğrenmeye başlayacaksın.(Blues 1-4-5 üstüne minör pentatonik güzel bir başlangıç olur)

Kayıt işi ayrı bir dünya. Şuan en mantıklısı crackli bias fx 2 indirip bir kayıt programında kullanmaya başlaman. Çalarken amfi hissiyatı pek gelmez özellikle de kulaklıkla çalıyorsan ama kayıtlarda iyi ayarlayabilirsen çok güzel sesler alırsın.

Bence o kursu bırakıp başka bir kursa başlayın. Ya sorun kursta ya da siz yeteri kadar çalışmıyorsunuz. Sizi aşağılamak için demiyorum, iki yıl kursa gidip bu soruyu soruyorsanız, kurs size pek de bir şey katamamış. Belli ki armoni vs öğretmemiş.

Kadıköy güzel sanatlar idi ve 2 yıl boyunca boşa gittiğimi anladım şuan mühürdar müzik akademisine kaydoldum. Kadıköy güzel sanatlar gelişigüzel ve gitardan soğutarak kötü yöntemlerle gitar öğretiyor. Yeni başlayanlara tavsiyem mühürdar müzik akademisi reklam gibi oldu ama. Detay isteyene özel mesajdan veririm. İsmi lazım olmayan gitar öğretmeni çok büyük ayıp etti kötü bir anımda tıpkı kanser hastasına beter ol demek gibi bişey dedi. O adam yüzünden defalarca gitardan soğudum 1 yıl ara vermemin nedeni oydu. Ben 2 yıl yanlış gitar eğitimi aldım yanlış öğretmen yanlış yöntem gitarı bıraktırır. Keşke 2 yıl hiç gitmeseydim oraya en azından param cebimde kalırdı. Zaten ismini söylemek istemediğim elimde olmayan sıkıntılar var ailevi ve kişisel en kötü anımda küfür etmekten daha ayıbını yaptı 2 yıllık öğrencisine.

Ders almamanın pişmanlığı ve 4 yılda her şeyi kendim deneye yanıla öğrendiğim kadarıyla birkaç şey diyebilirim.

Distortionsız çalmıyorum demişsin, en büyük hata bu. Ara sıra temiz seste de çalışman gerekir, özellikle gamları çalışırken düşük metronomlarda temiz ses ile çal, seni zorlayacak kadar hızlandığında dist. geçersin.
Neden temiz sesle çal diyorum çünkü dist. hataları örtüyor. Tekniğin oturmadıysa sadece distortiona alışmamalısın, önce tekniği oturt. Cleande güzel şeyler çalmadan distortionda çaldıkların da hiçbir zaman o beklediğin kadar güzel duyulmayacak.
Bilmiyorum ne dersi aldın ama temel armoni öğrenseydin solo da çalıyor olman gerekirdi. Hep riff hep riff olmaz, biz de geçtik o yollardan. Yolun sonunda dayanamayacak noktaya geliyorsun, ya gitarı bırakacaksın ya da armoni öğrenmeye başlayacaksın.(Blues 1-4-5 üstüne minör pentatonik güzel bir başlangıç olur)

Kayıt işi ayrı bir dünya. Şuan en mantıklısı crackli bias fx 2 indirip bir kayıt programında kullanmaya başlaman. Çalarken amfi hissiyatı pek gelmez özellikle de kulaklıkla çalıyorsan ama kayıtlarda iyi ayarlayabilirsen çok güzel sesler alırsın.
çok kötüydü eğitim kalitesi altını çizerek söylüyorum. isteyene özelden isim veririm yazışmalar da dahil zaten o şahsa çok doluyum burdan yazarsak yasal sıkıntıya girerim.

Geri