Yurt dışına çıkıp gitar almak

Merhabalar, 2020 yılı içerisindeki bir haftalık yurt dışı seyahatimin dönüşünde sıfır veya ikinci el bir elektro gitar almak istiyorum. Ancak daha önce hiç böyle bir şey yapmadım etrafımda da pek yapmış olan yok. Dolayısıyla bu konuda deneyimli forum üyelerine sorum şu: özellikle bir avrupa ülkesinde mağazadan aldığınız veya ikinci el aldığınız ürünün o ülkeden alındığının tespit edilmesi halinde havaalanında gümrük dolayısıyla takılması, el koyulması, %30 vergi talebi vs yaşanabilecek sıkıntılar var mıdır? Bu tarz bir alışveriş gerçekleştirenler nasıl yaptılar ve ne önerirler

Selam dostum gitarı yanında getireceğin için sıkıntı çıkmaz, bahsettiğin konu yurtdışından getirtmek ile alakalı. Gitarı check-in sırasında bagaj görevlisine, hardcase varsa içerisin de enstrüman olduğunu söyleyerek teslim edeceksin, vaktin var ise yolculuk öncesinde, gitarın yanlarına altına üstüne yumuşak malzeme ile sarıp case i ip ile bağlayıp sağalama alabilirsin, kilitli case olmasına rağmen 1-2 kez açıldığını farkettim.

Dun yurtdisindan dondum. Eger aradigim bir gitara denk gelseydim yanimda getirecektim o yuzden biraz arastirmistim. THY web sayfasinda gitarin el bagaji olarak da yanina alinabilecegi yaziyor ki gidis ucusumda birine denk geldim gitari el bagaji olarak ucaga sokan. Yine kendin musteri hizmetlerini arayip teyit etsen iyi olur tabii. Hardcase varsa bagaja da verebilirsin ama orada yine de epey sarsilacaktir bantda saga sola carpip dusecegi icin. Gorevliler de pek nazik davranmiyorlar, ellerinden dusurebiliyorlar vs.

Siz siz olun gitarı asla bagaja vermeyin. Havaalanına tek parça olarak teslim ettiğiniz gitarı birkaç parça halinde teslim almanız mümkün olur bu sayede.

Biraz araştırınca internette hatta youtube'da bile ünlü gitaristlerden amatörlere kadar kimlerin ne yaşadığına rastlamak mümkün.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Zaten alacak olursam uçakta yanıma alacak şekilde ayarlarım da, o durumda bile eşyaların kontrolü sırasında o ülkeden alındığı tespit edilirse ya da vergi ödenmese problem olabileceği söylendi bana. Almanyadaki bir arkadaşım elektronikte veya benzeri sıfır ürünlerde böyle şeylerin olabileceğini söyledi. Gitarda problem olmaz mı diyorsunuz yani

Değil ülkeden çıkınca gümrük vergisi ödemek, dükkandan alırken Tax Free ile alırsanız böylece havaalanında verdiğiniz verginin belirli bir kısmını da geri alırsınız

Sadece el bagajı hakkınız olarak vermenize de gerek yok, uçak firması Ryan Air falan olmadığı sürece ekstra bagajdan saymıyorlar, hatta ağırlığına bile bakmıyorlar.

Erken gidip uçağa yerleş... normalde kabine almak sıkıntı olmaması lazım ama bazen doluluk, bazen el bagajı ile binen yolcu adedinin fazlalığı, bir de koca gitar dert olmasın diye Gate’deki görevli kafasına eserse bagaja verin diyebilir. Halden anlayana denk gelmezsen seve seve bagaja verdirtir, hakkı.

Öncelikle stres yapmanıza gerek yok. İşiniz bittiğinde ne kadar kolay olduğunu şaşıracaksınız. Ben gitarınızı softbag'de havaalanına getirmenizi tavsiye edeceğim. Hardcase güvenlik kontrolü sırasında (pasaport kontrolünden önce) görevlinin acaba bunu napsak diye düşünmesine neden olabilir.

1. Faturanızı yanınıza alın. Cebinizde dursun.
2. Siz gitarınızı zaten X ülkeden alırken KDV ödediniz ve ödediğiniz KDV yi tax free de geri almak istiyorsunuz. Yani X ülkenin havaalanı görevlilerini bağlayan birşey yok. Onları enterese eden şey bagajınızda güvenlik ihlali olup olmadığı.
3. Softbag i uçağa aldığınız andan itibaren acil çıkış kapısında olmadığı için sorun yok. Hatta rica edin hosteslerden gitarı ayak altı bir yerde tutmak istemediğinizi söyleyin. Alır ve uygun pozisyonda yolcuların erişemedi bir noktada bekletirler. Benim gitarım pilotlarla gelmişti.
4. Bizim havaalanında indiniz ve pasaport kontrolündne geçtiniz şimdi önünüzde 2 seçenek var
a.Tam çıkıştaki görevliler bagajlarınızı insan yığınından random olarak sizi seçebilir ve sırt bagajlarınızı kontrol etmek isteyebilir. Gitar sizin gitarınız ve onunla yurtdışında çalıp para kazandınız. Veya Bu zaten ticari bir ürün değil sizin kişisel eşyanız. Parfüm gibi, laptop gibi...
b. Elinizi kolunuzu sallayarak çıkarsınız.

Getirdiğiniz ürün tek bir adet, hobi amaçlı ve kişisel kullanıma uygun. Hiç endişe etmeyin. Yurtdışı ayağında ise hiç ama hiç endişe etmeyin. Mutlaka tax free yapın bir miktar paranızı geri alın.

Tüm bunlar doğru bu şekilde yaparsanız sorunsuz şekilde gitarı getirebilirsiniz. Tek ekleyeceğim şey gitarınızın üzerindeki jelatinleri, fiyat etiketi gibi sıfır olduğunu belli eden materyalleri sökün. Zira almanya donusu esenboğada gumruk memuru softcasei actirdi bana kontrol etti bunu ordan mi aldin dedi. Hayir dedim
Şayet jelatinler uzerinde olsaydi yuzde 20 vergiyi yemistim

Gitar zati esyaya girer ve 1 adet olma kosuluyla getirebilirsin yaninda.Gitarin yaninda 1 adet mandolin, keman, akordeon hatta piano bile getirebilirsin eger tasiyablirsen.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim içim rahatladı. Eğer çıkış işlemlerini ayarlayabilirsem mutlaka yapmayı düşünüyorum. Fikrimi gerçekleştirirsem süreci ve sonuçları buraya yazarım :)

Merhabar,

Sık sık bende aynı şekilde gitar alıyorum ve şuana kadar herhangi bir problem yaşamadım.
- Öncelikle yukarıda arkadaşlarında belirttiği üzere hard case yerine korunaklı bir soft case ile uçağa girmenizi tavsiye edeceğim.
- Uçağa geçerken soft case içerisindeki gitar için kimse alt bagaja vermeni istemez ama yine de uçağa son anda geçiyorsan ve baş üstü dolapları dolu ise aşağı vermen istenebilir. Düşük bir ihtimal olsa da bunu ortadan kaldırmak için boarding için erken gelerek uçağa erken giriş yapmaya, dolaplar dolmadan yerleşmeye çalış.
- Çıkış yaptığın Ülke herhangi bir şekilde sana sorun yaşatmaz bununla birlikte gitarı aldığın yerden TAX FREE evrağı istersen eğer, Almanya'da gittiğin havaalanında %9 ile 11 arasında vergini geri alabilirsin. Fakat bunun için öncelikle o havaalanı için internetten araştırma yapman (Hangi terminalde, saat kaça kadar açık vs gibi ) ve sadece bu işe ayıracak en az 1 - 1.5 saatinin olacağı şekilde erken gitmen gerekiyor.
- Son olarak ise Ülkeye giriş yaptığında herhangi bir problem yaşamadan giriş yaparak, gümrük görevlilerinin yanından geçerek giriş yapabilirsin.

Şimdiden iyi günlerde kullan.
Eğer Koln taraflarında alışveriş yapacak isen kesinlikle MusicStore mağazasına uğramanı tavsiye ederim.

Merhabar,

Sık sık bende aynı şekilde gitar alıyorum ve şuana kadar herhangi bir problem yaşamadım.
- Öncelikle yukarıda arkadaşlarında belirttiği üzere hard case yerine korunaklı bir soft case ile uçağa girmenizi tavsiye edeceğim.
- Uçağa geçerken soft case içerisindeki gitar için kimse alt bagaja vermeni istemez ama yine de uçağa son anda geçiyorsan ve baş üstü dolapları dolu ise aşağı vermen istenebilir. Düşük bir ihtimal olsa da bunu ortadan kaldırmak için boarding için erken gelerek uçağa erken giriş yapmaya, dolaplar dolmadan yerleşmeye çalış.
- Çıkış yaptığın Ülke herhangi bir şekilde sana sorun yaşatmaz bununla birlikte gitarı aldığın yerden TAX FREE evrağı istersen eğer, Almanya'da gittiğin havaalanında %9 ile 11 arasında vergini geri alabilirsin. Fakat bunun için öncelikle o havaalanı için internetten araştırma yapman (Hangi terminalde, saat kaça kadar açık vs gibi ) ve sadece bu işe ayıracak en az 1 - 1.5 saatinin olacağı şekilde erken gitmen gerekiyor.
- Son olarak ise Ülkeye giriş yaptığında herhangi bir problem yaşamadan giriş yaparak, gümrük görevlilerinin yanından geçerek giriş yapabilirsin.

Şimdiden iyi günlerde kullan.
Eğer Koln taraflarında alışveriş yapacak isen kesinlikle MusicStore mağazasına uğramanı tavsiye ederim.
O taraflarda olacağım. Aslında Thomann'a gitmeyi düşünüyordum onu da araştırayım. Çok teşekkür ederim yorumunuz için

Bugüne kadar 4-5 defa yaptım bunu. Her yurt dışına çıkışimda hala gitar mağazalarına bakarım. Özellikle 2. Elden çok iyi enstrumanlara sahip oldum bu şekilde. Getirirken de hiç sorun yaşamadım. En son 0 les paul standard 50s aldım. Kdvsiz 1800 dolara geldi. Yani Türkiye'deki ucuk ikinci el piyasasini düşününce bence imkan varsa yurtdisindan almamak delilik.

-Sonuç-
1 Yıl önce açmıştım başlığı, şubat ayı gibi yurt dışına gidip oradan Türkiyede bulunmayan bir gitar aldım, zaten oradan almanın biraz da cazip olmasının nedeni buydu. Havaalanında vesaire herhangi bir problem yaşamadım. Hatta üstüne manyetik seti aldım ve havaalanında vergisini düşürdüler.
Musicstore ve Thomann'a da gittim. Kesinlikle ben de Almanya'ya gideceklere tavsiye ediyorum.

Geri