EMG 81-60 manyetik bağlantılarının yenilenmesi hk.

Selamlar. Geçenlerde EMG 81-60 setli bir gitar aldım ikinci el. Gitarı aynı amfiye bağlayıp tonları karşılaştırdığımda EMG'li gitar SD Distortion'lu gitarıma göre çok daha gürültülü geliyordu, bir de ton düğmesini çevirirken cızırtı yapıyordu, o yüzden arka kapağı açıp bir bakayım dedim.

Kapağı açtığımda kablolardan birinde hafif kesikler gördüm (fotoğraflarda gözükmüyor, sadece plastik kısım, iletken kısıma ulaşmamış kesikler), biraz daha kurcalarken kablolardan biri lehimlendiği yerden koptu. Özetle bu bağlantıları yenilemem gerekiyor.

Biraz incelerken işçiliğin de çok kötü olduğunu farkettim (fotoğraflarda gözüküyor).

Şimdi sorum şu: internetten EMG diagramlarına baktığımda 3 ayaklı pot gözükmüyor hiç, sanırım EMG'nin kendi potları bu fotoğraftakiler gibi değil.

Bu fotoğraftaki potları sıfırdan bağlamak için diagram bulabilir miyim, veya burada bilgisi olan var mıdır nasıl yapılacağı konusunda?

Gitarın manyetikler stok, fabrika çıkışı bu potlarla gelmiş olabilir mi gitar?
Yoksa potlar değişmiş mi?

Fotoğraflar ekte.

Teşekkürler.
 

Dosyalar

Diyagram için teşekkürler. Kabaca fotoğraftaki ile diyagramı karşılaştırdım. Fotoğrafta kapasitor potun sol ayağına gidiyor, ama diyagramda orta ayağına bağlanmış. Hangisi doğru acaba?
 
Şu anki durum: potları yerinden çıkardım (resimler ekte). Şimdi bu potların üzerindeki lehimleri temizlemek zor olacak onun yerine merak ettiğim iki konu var:

1. Şuradaki gibi wıring kitler TR'de var mı: EMG 1 or 2 Pickups Wiring Kit eğer varsa çok pratik olacak bu. Birkaç sitede araştırdım fakat bulamadım.

2. Eğer bu TR'de yoksa, acaba bu potlarla aynı potları nereden bulabilirim? Üzerindeki lehimi temizlemek yerine temiz potlarla başlasam daha rahat olacak. Hem de belki potların birindeki cızırtı sorunu bağlantılardan değil potun kendisindendir, o zaman zaten potu değiştirmem gerekecek.

Teşekkürler tekrardan.
 

Dosyalar

Son düzenleme:
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler