Ahibba

S

sirto

Geçen hafta yolda yürürken birkaç afiş arasından gözüm bir afişe takıldı.Türkiye'nin ilk ve tek Arapça rock grubu Ahibba falanca saatte falanca yerde diye..Afişin dikkatimi çekmesinin nedenide buydu.Daha önce ecnebice,Türkçe,Kürtçe,Lazca rock dinlemiştim ama Arapça rock doğrusu bana garip gelmişti.Merakımı gidermek için afişte belirtilen yer ve saatteki konsere gittim.Rock müzik dinleyicilerinin genelindeki ukalıkla oturdum koltuğa...Konserin başlama anına kadar müzikal açıdan Arapça müzik ile rock müziği yan yana getirmenin zor olduğunu grup elemenlarının üstün yetenekli olmadıklarını varsayarak sahnede bir fiyasko ile karşılaşacağımı düşündüm.Sadece fikir ilginçti ve bundan dolayı oradaydım.Sonra müzikal açıdan bunu başarsalar bile söz örgüsünü düşünmeye başladım.Acaba dini şaylerden mi bahsedeceklerdi?Sahnede bir sürü enstrüman vardı (davul,bas gitar,iki elektro gitar,elektro bağlama,saksafon,ney,vurmalı enstrümanlar,keman ve klavye).Derken grup sahneye davet edildi.Sahneye futbol takımı kalabalığında bir ekip çıktı.Şarkı başlayana kadar ülen ne yapacanız dedim kendi kendime.Şarkı bittiğinde sanki beni utandırmak için sahneye çıkmışlar gibi bir hisse kapıldım.Olağanüstü güzel ve şaşırtıcı bir Arapça şarkıydı.Hiçbirşey anlamamıştım ama sahnedekiler müziğin evrensel dilini iyi bilidiklerinden salondaki herkese çok şey anlatmışlardı.İlk şarkının ardından Ahibba'nın arkadaşlar,dostlar anlamına geldiğini ve Türkiye'de yaşayan Arap Alevilerinin dili ile neden müzik yaptıklarını anlattılar.Yine yanıltmışlardı beni din değildi dertleri barıştı kardeşlikti dertleri,adaletli bir dünyaydı düşleri...Israrla salonda bulunan çoğu kişinin anlamadığı dilden yani Arapça dan şarkılar söylemeye devam ettiler.Salonda Arapça bilmeyenlerde benim gibi düşünmüş olacaklar ki her şarkıdan sonra büyük bir içtenlikle alkışlıyorlardı Ahibba'yı.Müzik olağanüstü güzeldi.Sapına kadar rock ve sapına kadar Arap müziği yanyanaydı ve çok güzel bir sentez vardı müzikte.Sadece bende değil yanımda oturan insanlarda da bu şaşkınlık vardı.Konserin son bölümü çok anlamlıydı.Türk ve Kürt halklarının kardeşliği için Türkçe-Kürtçe,sonra Lazca sonra da Filistin-İsrail halklarının kardeşliği için İbranice şarkılar seslendirdiler.Mesaj açıktı:hepimiz kardeşiz..

Kısaca Ahibba ne biliyormusunuz?

A-si
H-eyecanlı
İ-ilkeli
B-arış
B-eraberlik ve
A-dalet .............isteyen bir grup........

Geri