Ses Kartları ile İlgili Birkaç Sorum Var

Merhaba,

Yaklaşık 6 aydır gitar çalıyorum. Gitarım da (Squier Affinity) amfim de (Ibanez IBZ10G) ucuz dolayısıyla aldığım ton bugüne kadar normal gelse de çala çala çok kötü bir ton olduğunu fark ettim. Birkaç araştırma yaptım ve ses kartı alıp bilgisayar programları vasıtasıyla çeşitli amfilerin simülasyonlarını kullanarak gitar ucuz olsa bile çok daha iyi tonlar elde edebileceğimi okudum. Bu yüzden ses kartı almaya karar verdim.

Bu başlığı ses kartı önerisi amacıyla açmadım, aşağıda yazdığım sorulara cevap arama amacıyla açtım ancak yine de eğer bir öneriniz varsa lütfen belirtin (-1000TL olursa daha iyi olur). Ben şu anda 2 tane ses kartı seçtim: Steinberg UR12 ve Behringer UM2 - tecrübeleri olan aktarabilirse çok sevinirim.

Öncelikle en merak ettiğim soru şu. Gitara ilk başladığımda amfi almamıştım, 40 liraya bir guitar link aparatı alıp gitarı bilgisayara bağlayıp Guitar Rig 5 üzerinden çalmıştım. Bilgisayarım laptop. Ancak çok aşırı kötü bir ses alıyordum ve enterferans oldukça had safhadaydı, 5 saniye düzgün ses 55 saniye bozuk ses geliyordu. Her neyse; ben bu aparatı bilgisayara bağladığımda Guitar Rig 5 dışındaki bütün programların sesleri gidiyordu ve sadece Guitar Rig 5'in sesi geliyordu. Yani örneğin bir parça çalarken, ne parçanın orijinalini ne de tabını dinleyebiliyordum. Bu çok rahatsız edici oluyordu. Sorum şu: Ses kartı alıp bilgisayara bağladığımda da yine böyle bir sorunla karşılaşır mıyım?

Diğer bir sorum ise şöyle: 2+1 ses sistemi (Logitech Z211 gibi) ve orta seviye bir oyuncu kulaklığı ile (SteelSeries Siberia 200) nasıl bir performans alabilirim? Hoparlör için konuşursam, öyle amfi gibi gümbür gümbür içimde hissetmeme gerek yok. (apartmanda oturunca bu amfide de mümkün olmuyor malum...😄) Beklentilerim, sesin temiz ve net gelmesi. Kulaklık için konuşursam, bu kulaklığı çevirici ile amfiye taktığımda çok kafa tırmalayan katlanılamaz bir ses almıştım. Bilgisayarda olmasını istemem açıkçası 😅

Merak ettiğim bir diğer konu ise dip gürültüsü mevzuu. Ses kartı ile çalarken de dip gürültüsü elbet oluyordur ancak bu amfiye kıyasla ne kadar iyi veya ne kadar kötüdür?

Buraya kadar vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, eğer vereceğiniz bir cevap varsa lütfen verin; her türlü yanıta açığım. Desteklerinizi bekliyorum 😊

Saygılarımla
 
O aparat zaten beş para etmeyecek bir şey. Adamlar laptop onboard ses kartının usb ile bağlanan versiyonunu yapmış. :)

Asıl önemli olan şeyden bahsetmemişsiniz. Laptop özellikleri nedir? İşlemci, ram gibi.

Laptop orta karar ve üstü ise, IBZ10G'den sonra o bahsettiğiniz hoparlör ve kulaklık bile yeterli olacaktır ilk başta.
 
O aparat zaten beş para etmeyecek bir şey. Adamlar laptop onboard ses kartının usb ile bağlanan versiyonunu yapmış. :)

Asıl önemli olan şeyden bahsetmemişsiniz. Laptop özellikleri nedir? İşlemci, ram gibi.

Laptop orta karar ve üstü ise, IBZ10G'den sonra o bahsettiğiniz hoparlör ve kulaklık bile yeterli olacaktır ilk başta.
Yanıtınız için teşekkür ederim 🙂
Aparata verdiğiniz cevaba yönelik, yani normal ses kartı alıp taksam öyle bir sorum yaşamam dimi; doğru anladım?
Laptop'un işlemcisi iki çekirdekli ve 2.70 GHz. Ram ise 8 GB.
 
Rica ederim. Bir sorun yaşamazsınız. Laptop arka planda müzik açıp üstüne çalmaya yeter. Bahsettiğiniz iki ses kartı arasında fiyat farkı var fazlaca. Bütçe uygunsa behringer umc204'e bakabilirsiniz. Aslında audient id4 ve steinberg ur22 mk2'yi incelemenizi isteyecektim ama stoklarda yok şu günlerde. Sanırım korona yüzünden yeni parti mallar gelemiyor.
 
Ses kartları modelleri konusunda bilgili değilim. Alırken dikkatlice araştırıp alıyorum. Sonra da araştırılan bilgilerin çoğu unutuluyor. Diğer bir iki konuda bildiğim kadarıyla aktarmaya çalışayım. Evet kaliteli ses kartı oldukça fark yaratır ama en az onun kadar kullanılan programlar da önemli. Bence guitar rig sert distortion tonlarında yeterince iyi değil. Ben araştıra araştıra overloud th-u programını buldum ve tavsiye ederim. Ondan önce kuassa ve bias amfi programlarını da denedim. İkisi de gayet iyi ama overloud biraz daha önde. Özellikle distortion tonu ayarlamak sabır isteyen bir iş. Bir süre sonra kulak da kalmıyor ama biraz kayıt programlarından (daw) anlaman gerekiyor. Yani ilkin bunları araştırırsan daha iyi olabilir. Guitar rig'de ses alamama sorunu belki asio driver ile ilgili bir sorundur. Tam olarak nedir bilemiyorum ama kesinlikle ayarları kurcalanarak halledilir. Ayrıca gitar kanallarında tube screamer vst eklentileri de kullanman gerekir.

Yani ilkin programları bir oturt, eldeki laptop ya da ne varsa onun kapasitesi ölçüsünde belli düzey ses alırsın. Bunlar tamam olduktan sonra hem programları ararken hem de nasıl yapıldığını araştırırken hangi ses kartı kullandıklarını görürsün, direkt sonuca odaklı şekilde böyle bir alet almanı tavsiye ederim. Hem özellikleri, hem tonları tamamen keyfine göre belirlenecek şeyler olacak.

Amfideki dip gürültüsü bir yerden sonra toz kaçması ile artıyordu ama az önce bahsettiğim programlarla distortion modellemeleri ya da işte sert tonlu amfi ayarlarına geçtikçe dip gürültüsünün ciddi boyutlara geldiğini gördüm. Tabii bunda ses kartının, kullanılan ekipmanlarının ve elektrik bağlantılarının kesinlikle etkisi vardır. Ancak overloud özelinde şunu söyleyebilirim. Gitar boştayken dip gürültüsünü tamamen kapatacak şekilde özelliği de var. Tamamen sıfırlıyor yani ve tonda çok büyük kayıp olmuyor. Zaten dip gürültüsü kayıt edilmiş seste değil, bağlı gitar boştayken daha çok oluyor. Bunu da ayarlama ile halletmek mümkün. Her programın böyle bir gürültü filtresi vardır zaten.

Son olarak tam marka modeli yine bilememekle birlikte, sesin sana kulaklık ya da ses çıkışı ile ulaşacağını düşünerek esas yatırımı bunlara yapman gerektiğini düşünüyorum. Keyif alamadığın bir durum cidden can sıkıcı olur. Amfilerin bir zamana kadar vazgeçilemez yanı ses yüksekliği değil de tellere vurulduğunda o patlama gücü idi. Bunları artık programlar modelleyebiliyor ama elindeki ses çıkışı sinek vızıltısı gibi duymana sebep olabilir. Ya da aşırı kötü bir kulaklıkla hiçbir şekilde tatmin edici ses duyamazsın, sesi çok bozar. Yani yüksek ses ötesinde ses çıkışlarının kalitesi en az ses kartı kadar önemli. Hem güzel duyum için hem yarın öbürgün ses ayarlarına girdiğinde düzgün ayar yapabilmen için şart. Yine bunları da şimdiden bahsettiğim programları kurup deneyerek hangi tonu ses çıkışlarından nasıl ses verdiğine bakarak karar vermen mümkün. Kolay gelsin, ciddi sabır gerektiren işler bunlar.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler