İnce Mi telinde 14. 15. pozisyonda fret buzz

Merhaba

Daha önce kullanılmamış bir gitar satın aldım daha manyetik jelatinleri vs. herşeyi ile sıfır bir gitardı. İlk aldığımda sap ayarı uzun süre yapılmadığı için sol si ve mi tellerinde 12. perdeden itibaren fret buzz vardı. ayarı elimden geldiğince yapmama rağmen diğer tellerdeki buzz kayboldu ancak sadece mi telinde basma şeklime göre bazen buzz olmakta amfide ise driveda değil de cleande bazen duyuluyor gibi geliyor ama bariz bir durum yok. trus rodu çok zorlamadan kararında bıraktım.

birinci perde ve 21.perdeye bastığımda kalın mi teli ile 12.fret arasında 0.5 mm gibi bir aralık kalıyor.

Kuşkulanmam üzerine detaylı incelediğimde sapın fotoğraflarını çektim. Uzun süredir gitara ayar vs yapmamıştım ancak köprü yüksekliğini ayarladım. fotoğrafları da ekledim. 12. perdeden sonra zigzag yapı var gibi gördüm ama fretlerin farklı törpülenmesi nedeniyle de göz yanılsaması da olabilir gibime geliyor.

işin özü sap ayarı bozuk gitara ayar yapmama rağmen bazen 14 15. pozisyonlarda amfide belli belirsiz fret buzz var. gitarın mevcut haline göre yorum yapabilirseniz sevinirim.
 
Son düzenleme:
truss rod sap ayarını sadece ilk 5 bilemedin 7 perde için yaparsın. 12. perdede cızlama varsa sap ayarı ona bir etki etmez. Alt eşikten alyan anahtar ile tel yüksekliğini arttırabilirsin.
 
Cevabiniz icin tesekkur ederim. Sap ayari yapmadan once 12.fretten itibaren cizlamalar vardi ayar yaptiktan sonra bunlar yok oldu. Kopru ayarini tekrar gozden gecirdim ancak pek fayda etmedi. Ikinci fotografta goze carpan zigzag yapidan suphelendim acikcasi.
 
Cevabiniz icin tesekkur ederim. Sap ayari yapmadan once 12.fretten itibaren cizlamalar vardi ayar yaptiktan sonra bunlar yok oldu. Kopru ayarini tekrar gozden gecirdim ancak pek fayda etmedi. Ikinci fotografta goze carpan zigzag yapidan suphelendim acikcasi.
Sap ayarı dediğim gibi üst eşiğe yakın perdelerde çok daha etkili oluyor. 12. perde kısmına etkisi yok denecek kadar az sayılabilir. Sizde etki etmesi biraz şansla alakalı sanıyorum. Gitarın tesviye işlemi iyi yapılmadıysa o da neden oluyor olabilir tabi 🙂
 
2. fotoda perde demirlerinin bitiş noktalarını karşılaştırdığımda son perdeler sanki biraz yüksekte gibi duruyor. O perdeler yeterince iyi çakılmamış olabilir. Kendin anlayamıyorsan bunu anlayabilecek birine gösterip tekrar çaktırabilirsin perdeleri ama bu sefer de muhtemelen tüm klavye tesviye ister.
 
tel değişimi ve köprü yüksekliğini tekrar ayarlayınca herhangi bir sıkıntı kalmadı. Fikir beyan edenlere tekrar teşekkürler. Uzun zamandır gitarla uğraşmayınca bazı şeyler gözden kaçar olmuş.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler