Gitar Kıyaslama

Thomann'dan profesyonel bir gitar almaya karar verdim. Jackson ve Fender markalarının getirtmediğini maalesef biliyorum. Peki sizce Ibanez Jem7 - Ibanez RG652AHM NGB Prestige - Sterling Majesty AD - Dean Angel Of Deth - ESP LTD Snakebyte veya Vulture - RGR5221 TFR Prestige modellerinden hangisini tercih etmeliyim? Veya bana thomann dan önerebileceğiniz başka bir model var mı? (Bütçem en fazla 12k ya kadar çıkabilir.)

Thomann'dan profesyonel bir gitar almaya karar verdim. Jackson ve Fender markalarının getirtmediğini maalesef biliyorum. Peki sizce Ibanez Jem7 - Ibanez RG652AHM NGB Prestige - Sterling Majesty AD - Dean Angel Of Deth - ESP LTD Snakebyte veya Vulture - RGR5221 TFR Prestige modellerinden hangisini tercih etmeliyim? Veya bana thomann dan önerebileceğiniz başka bir model var mı? (Bütçem en fazla 12k ya kadar çıkabilir.)
Gibson Explorer ya da sg bakabilirsiniz yeni seri 70s expo lar her ne kadar %100 70s spect olmasada bir hayli güzel gitarlar.

saydığınız modeller özellik bakımından o kadar taban tabana zıt modeller ki... bir kıyas yapmak mümkün değil hocam. tarz ve çalım stili olarak bir iki ana kriter belirlerseniz daha kolay öneri alabilirsiniz

Explorer kasa var, V kasa var, Superstrat kasa var, sabit köprü var, tremolo köprü var, 6 telli var, 7 telli de var. Neye göre tercih yapılacak? Bu arada Thomann'ın göndermediği ürünleri Andertons gönderebiliyor. Son olarak ne istediğini bu kadar bilmezken, sıfır gitara 10.000 lira üstü para yatırmak kumar oynamaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Explorer kasa var, V kasa var, Superstrat kasa var, sabit köprü var, tremolo köprü var, 6 telli var, 7 telli de var. Neye göre tercih yapılacak? Bu arada Thomann'ın göndermediği ürünleri Andertons gönderebiliyor. Son olarak ne istediğini bu kadar bilmezken, sıfır gitara 10.000 lira üstü para yatırmak kumar oynamaktır.
Ne istediğimi bilmediğimi nereden çıkardınız? Kararsızlık sonucu bir başlık açıyoruz yine laf yiyoruz. 6 Telli düşündüğüm kasaları ne yapayım Dünya'da ki bütün kasaları mı sayayım şunu şunu istiyorum diye? Thomann da zaten 10k civarı gitarların çoğu ya prestige ya signature. Body olarak V, Superstrat , Explorer , Majesty , ve C1 kasalar var zaten genelde.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
saydığınız modeller özellik bakımından o kadar taban tabana zıt modeller ki... bir kıyas yapmak mümkün değil hocam. tarz ve çalım stili olarak bir iki ana kriter belirlerseniz daha kolay öneri alabilirsiniz
Hocam humbucker olunca zaten rock, metal ve blues cepte oluyor. Aktif manyetik çok fazla tercih etmiyorum çünkü 5 binlik gitarda da 10 binlik gitarda da aktif manyetik tonu hep çok powerful kalıyor ve gitarın kendi sıcaklığını biraz öldürüyor. Yani benim düşüncelerim öyle. Ibanez RG Prestige zaten süper bir gitar fakat Bir tarafta Jem7 ve Sterling Majesty var. İşin içine Dave Mustaine hayranlığı girince skala iyice artıyor.

Ne istediğimi bilmediğimi nereden çıkardınız? Kararsızlık sonucu bir başlık açıyoruz yine laf yiyoruz. 6 Telli düşündüğüm kasaları ne yapayım Dünya'da ki bütün kasaları mı sayayım şunu şunu istiyorum diye? Thomann da zaten 10k civarı gitarların çoğu ya prestige ya signature. Body olarak V, Superstrat , Explorer , Majesty , ve C1 kasalar var zaten genelde.
Tamam kardeşim, Jem ile Snakebyte arasındaki müthiş bilgin ile başarılar.

Bu kararsızlık değil ki, ne istediğini bilmemek. Gövde ağacına karar vermemişsin, sap gövde bağlantısına karar vermemişsin, köprüye karar vermemişsin, perde sayısına karar vermemişsin, sen bilmiyorken 10000 liralık bir gitardan ne beklediğini, biz nereden bilelim?
Ne alakası var? Her bağlantı şeklini denemiş biri olarak hepsinin kendine göre özellikleri var. Hepsinin tadını ve komforunu sevdiğim için orada bir bilgi vermemem ne istediğimi bilmiyorum demek ise evet ben ne istediğimi bilmeyen biriyim.

Yahu ne alıyorsan al, bana ne? Gelmiş buraya birbirinden tamamen farklı gitarları dizmişsin. Spor araba mı alayım yoksa pickup mı diyene ne cevap verilir? Hız yapacaksan spor al, dağa bayıra çıkacaksan pickup mı diyelim? Ne istediğini bilmemektir bu. Gayet yardımcı bir mesaj atıyorum, ne istediğini bilmeden sıfır gitara 10.000+ lira gömülmez diyorum. Bilmem nereden nem kapıp olayı farklı boyuta getiriyorsun. Neyi alıyorsan al, sonra da alalı şu kadar oldu diye sıfırının %95'ine satmaya çalış. Hadi kolay gele.

Hocam niçin agresifsiniz. O kadar farklı gitarlar arasında insanlar nasıl yardımdı olsun? He şunu sorsaniz tamam: sizin zevkinize göre bunlardan hangisi en iyisi? Siz olsanız bu gitarlardan hangisi seçerdiniz? Sizde en kötüsu hangisi? Bu gitarlardan biri ile ilgili kötü yorumu olan vs var mı diye sorsan tamam cevap verilir. Ama "ben hangisini alayım" diyince cevap vermek cok zor olur.

Bir yardımı dokunacaksa şunu söyleyeyim:

1. Sterling majesty (bence) koşarak kaçman gereken bir gitar. Asla düşünme
2. V kasa, explorer kasa gitarlar (bence) hakimiyeti zor genel kullanıcı kitlesine pek uymayan gitarlar. Onları da geçiyorum
3. Yedi telli gitar istiyorsan al, drop falan çaliyorsan.
4. Geriye kalan ibanez iyi, ben olsam onu secerdim.

Saygılar

Hocam niçin agresifsiniz. O kadar farklı gitarlar arasında insanlar nasıl yardımdı olsun? He şunu sorsaniz tamam: sizin zevkinize göre bunlardan hangisi en iyisi? Siz olsanız bu gitarlardan hangisi seçerdiniz? Sizde en kötüsu hangisi? Bu gitarlardan biri ile ilgili kötü yorumu olan vs var mı diye sorsan tamam cevap verilir. Ama "ben hangisini alayım" diyince cevap vermek cok zor olur.

Bir yardımı dokunacaksa şunu söyleyeyim:

1. Sterling majesty (bence) koşarak kaçman gereken bir gitar. Asla düşünme
2. V kasa, explorer kasa gitarlar (bence) hakimiyeti zor genel kullanıcı kitlesine pek uymayan gitarlar. Onları da geçiyorum
3. Yedi telli gitar istiyorsan al, drop falan çaliyorsan.
4. Geriye kalan ibanez iyi, ben olsam onu secerdim.

Saygılar
Birşey soruyoruz ilginç ilginç cevaplar veriyorlar ben ne yapayım? Ve neden Majesty modelinden kaçmam gerektiğini düşündünüz?

Öyle bir liste sunmuşsun ki, diğer tüm markalardan binbir çeşit öneri sunulabilir. 12 K demişsin, ben de hiç thomann falan uğraşmadan git temiz bir musicman al derim.

Birşey soruyoruz ilginç ilginç cevaplar veriyorlar ben ne yapayım? Ve neden Majesty modelinden kaçmam gerektiğini düşündünüz?

Sterling majesty endonezya üretimi, kesinlikle üst düzey bir gitar değil. Parça kalitesi malzeme kalitesi naşağı yukarı bütün endonezya gitarların ortalaması kadardır (cort, prs se, ibanez rgr vs gibi)

Buna karşın fiyatı çok pahalı.

Majesty'nin usa olabı bile çok iyi sayılmaz. Vardı bende bir tane usa majesty, iki ayda abanoz klavyenin cilası çözülmeye, köprünün kromu kararmaya başladı.

O yüzden pek tavsiye etmiyorum.

Bence bütçeye birkaç bin daha ekleyip usa prs alabilirsin. Ömürlük olur hem de çok versatil, her müziği yaparsın

Sterling majesty endonezya üretimi, kesinlikle üst düzey bir gitar değil. Parça kalitesi malzeme kalitesi naşağı yukarı bütün endonezya gitarların ortalaması kadardır (cort, prs se, ibanez rgr vs gibi)

Buna karşın fiyatı çok pahalı.

Majesty'nin usa olabı bile çok iyi sayılmaz. Vardı bende bir tane usa majesty, iki ayda abanoz klavyenin cilası çözülmeye, köprünün kromu kararmaya başladı.

O yüzden pek tavsiye etmiyorum.

Bence bütçeye birkaç bin daha ekleyip usa prs alabilirsin. Ömürlük olur hem de çok versatil, her müziği yaparsın
Düşüneceğim hocam teşekkürler.

Geri