Bu Telecaster Tonlarını nasıl yakalayabiliriz? (video)

Öncelikle şunu belirteyim, Burada x grubun tonu y grubun tonu nasıl elde edilir gibi bir soru sormuyorum.

Arkadaşlar selamlar, Bugüne kadar hep armoni-parça çalışmam nedeniyle gitarın anatomisi ve ekipmanları konusunda oldukça çok bilgisiz kaldım.
Sağa sola soruyorum bazen, kırçıllı ton parlak ton, twang, vintage, sıcak, soğuk vs.. gibi bir çok kelime geçiyor. Ama bunların realde neye denk geldiği hakkında en ufak fikrim yok. Kafamdaki istediğim tonun adını koyamıyorum. Aradığım şeylere neler ile ulaşacağımı bilsem en azından bir hedefim olur ve o doğrultuda yol alırım. Vaktinizi aldıysam kusura bakmayın.

Gitarda ağacın tona etkisinin az olduğunu düşünenlerdenim. Ton Karakterinin çoğunluğunu elektronik aksamlar(en başta manytetik), Köprü ve eşik oluşturuyor sanırım. Evde kızılağaç mexico bir telecasterim var.
bu gitar için iyi bir manyetik seçmek istiyorum. Onlarca fender manyetik seçeneği çıkıyor önüme. Hangisini almalıyım? Buna net cevap vermeseniz bile aşağıdaki videodaki tonu nasıl tanımlayabiliriz? İstediğim tonun adını bilmem, nasıl tanımlayacağımı bilmem, bir başlangıç olur benim için.
Videodaki gitar tonu gerçekten çok harika ve tam istediğim ton nokta atışı. Eminim orada canlı olarak dinlesek daha güzeldir.

Not: Videodaki gitar efsaneymiş onun farkındayım :D

Ayrıca vox vt40x amfim var. Aşağıdaki tonu bu amfi ile yakalamak zor elbette. İyi bir lambalı amfim olduğunu varsayarsak elimdeki fender player tele için manyetik önerilerinizi merak ediyorum.

Son düzenleme:
Fender player tele manyetikleri nasıldır bilmiyorum ama amfinizi Amerikan Fender tarzı tizleri parlak, midleri biraz kısılmış amp modeline veya tona getirip hafif transparan bir overdrive eklerseniz veya bu tarz bir lambalı amfi alırsanız bu tonu yakalarsınız. Burada Greg'in tonunu büyülü yapan şey aslında post-processing ile birlikte çalım tarzı ve yetkinliği. Siz bu yetkinlikte çalarsanız zaten buna yakın ton bile olsa kulağa cok güzel gelir.

Hemen manyetik değiştirmeden amfinizi bir miktar kurcalamanızı öneririm. Yine de manyetik değiştirmeye karar verirseniz Fender Custom Shop '51 Nocaster manyetikler bence o ikonik tele tonunu çok güzel veriyor (artık neyse o).

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fender player tele manyetikleri nasıldır bilmiyorum ama amfinizi Amerikan Fender tarzı tizleri parlak, midleri biraz kısılmış amp modeline veya tona getirip hafif transparan bir overdrive eklerseniz veya bu tarz bir lambalı amfi alırsanız bu tonu yakalarsınız. Burada Greg'in tonunu büyülü yapan şey aslında post-processing ile birlikte çalım tarzı ve yetkinliği. Siz bu yetkinlikte çalarsanız zaten buna yakın ton bile olsa kulağa cok güzel gelir.
Anladım amfiyi kurcalayayım biraz. Post-processing nedir ? google'a yazdım ama konu ile alakalı birşeye rastlayamadım.
ilginize teşekkürler

Anladım amfiyi kurcalayayım biraz. Post-processing nedir ? google'a yazdım ama konu ile alakalı birşeye rastlayamadım.
ilginize teşekkürler
Yani demek istedigim, gitar kaydını aldıktan sonra video için işleme, stereo hale getirme filan...Siz mono olarak tek başına gitarı duyduğunuzda o kadar etkileyici bulmazsınız ama stereo pan yapmak ve miksajda backing track ile uyumlu hale getirmek işleri o güzel ve kulağı dolduran tonu oluşturuyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani demek istedigim, gitar kaydını aldıktan sonra video için işleme, stereo hale getirme filan...Siz mono olarak tek başına gitarı duyduğunuzda o kadar etkileyici bulmazsınız ama stereo pan yapmak ve miksajda backing track ile uyumlu hale getirmek işleri o güzel ve kulağı dolduran tonu oluşturuyor.
Anladım kıscası o videodaki ses profesyonel bir şekilde elden geçmiş, Düzenlemeler var diyorsunuz. Adamın tuşesi de güzel tabi.

Geri