hangi tel kalınlığı hangi akord dizilimine uygundur?

Bir süredir bu soruyu kafamda cevaplamaya çalışıyorum, tam bir cevabı yok işin içinde kişisel zevkler var tabii ancak yine de belli başlı sayılabilecek noktalar olduğu gibi (9 ve 10 setlerin ağırlık olarak stasndart E olarak kullanılması gibi) 12-13 gibi setlerin hangi tuninglerde kullanıldığı daha çok merak konusu benim için. Aydınlatabilecek birileri varsa eğer yorumlara bekliyorum şimdiden teşekkürler :)

Bak sana güzel bir tablo atayım. Kaynak : What String Gauges Should You Be Playing?

Tensions.jpg

Son 2-3 ayımı bu konu üzerine araştırma ve denemeler yaparak geçirdim. Vardığım son durum şudur:
E standart akort diziliminde 25.5 skalada 10-46 kullanan birisi:
D standart için 11-52, Drop D için 10-52,
C standart için 12-56, Drop C için 11-56,
B standart için 13-60, Drop B için 12-60 kullanmalıdır. Yani ben bu tellerin birbirlerine kıyasla bu akortlarda çalım açısından pek zorluk farkı olmadığını düşünüyorum. Drop B için 11-56'yı deneyeceğim ama biraz gevşek olur, en iyi ihtimalle idare edebilir.

Gitara başlayalı 4 5 ay oldu. 9.42 tel kullanıyorum şuan. Biraz daha kalın bir tele geçmeyi düşünüyorum, ama aklıma takılan bir soru var. Standart akortta Mi teli birinci perde fa notasını çıkarıyor, akortu değiştirdiğim zaman bu değişecek mi? Değiştiği için okuduğum tabda yada notada kaydırma yapmam mı gerekiyor anlam veremedim?

Gitara başlayalı 4 5 ay oldu. 9.42 tel kullanıyorum şuan. Biraz daha kalın bir tele geçmeyi düşünüyorum, ama aklıma takılan bir soru var. Standart akortta Mi teli birinci perde fa notasını çıkarıyor, akortu değiştirdiğim zaman bu değişecek mi? Değiştiği için okuduğum tabda yada notada kaydırma yapmam mı gerekiyor anlam veremedim?
Elbette tuningi değiştirdiğinde ilk perde notası değişecek. Değiştiği için de elbette tabları veya çaldığın pozisyonu ona göre kaydırman gerekecek.

Geri