Marshall DSL20 yerine Prosesör/Ses Kartı

Herkese merhaba. Forumda yeniyim, bir konuda yardıma ihtiyacım var. Destek olursanız sevinirim.
Marshall Dsl20cr amfiye sahibim. Satıp bilgisayarın hoparlörden ya da kulaklıktan ses alarak gitar çalmak istiyorum. Aynı zamanda bir çok efekte sahip olup pedala, ekipmana ayrıca para harcamak istemiyorum. Youtube'da izlediğim bir çok yabancı cover videolarında gelen ses çok hoşuma gidiyor. Sx Telecasterlar Squier Telecasterlar resmen American Fender'den farksız geliyor. Ama işin içine amfi girince fark net anlaşılıyor. Yıllarca bir sürü amfi değiştirdim Fender Bassbreaker 15 aldım Marshall DSL20 ile birlikte kullandım fakat yine de nedense o kayıt sesini istiyorum sanırım. Ucuz bir JBL kulaklıkla DSL20'nin emulated outtan aldığım ses bile daha çok keyif veriyor bana. Ses kartı olan prosesörler varmış sanırım. Beklentim şu, ses kartı olan prosesörü alacağım bilgisayara bağlayacağım, gerekli tüm driverları kurduktan sonra gitarı bağlayıp bilgisayara kurduğum programla istediğim amfiler arasından, istediğim pedalları, efektleri ekleyerek çalıp kayıt yapacağım. Bu mümkün mü acaba yoksa çok mu beklenti içerisindeyim? Gecikme olmasınan korkuyorum fakat biraz araştırdığımda gecikme olmadığı söyleniyor. Dediğim gibi Youtube'da öyle cover veya gitar tanıtım videoları var ki 2000 liralık gitarın bile harika geliyor sesi. Gibson Les Paul Standard sahibiyim Led Zeppelin tonları için bu gitarı satın aldım fakat adam ses kartıyla her ne yaptıysa harika tonlar alıyor, Epiphone'la bile çok daha iyi bir ton alıyor adeta. Bu beklentimi karşılamam için ne satın almam gerekiyor ne yapmam gerekiyor aydınlatırsanız sevinirim. Dediğim gibi Marshall DSL20 satıp yapacağım bu isteğimi. 2000-2500 arası bir bütçe ayırmayı düşünüyorum. Bu bütçe ile mümkün mü acaba? Teşekkürler

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada bahsettiğim videolardan biri bu, hatta en sevdiğim bu diyebilirim.

Hatta bu arkadaş ne kullandığını yazmış.
Bu videosunda ses kartının sadece markasını yazmış ama bir başka videosunda Focusrite Scarlett 2i2 Gen3 kullandığını yazmış. Dore'de Solo modeli var 2i2 modelinde 2 giriş bulunuyor eğer tek fark bu ise Solo çok daha ucuz ve stokta da bulunuyor. Yazılım olarak da Logic X kullanmış. Yani şimdi prosessör almadan direk bu ses kartını alsam ve programı indirip gitarı bağlasam bu tonları alabilecek miyim? Bir de son olarak, bu arkadaş çaldığı sırada kulağına gelen ses bizim şuan dinlediğimizle aynı kalitede mi? Elbet bir post processing oluyordur fakat arada dağlar kadar fark yoktur diye umuyorum.

ben olsam DSL20'i elden çıkarmam. Bu zamanda hazine 😀 ben de DSL5CR alacağım (idim) %40 indirim yapmazlarsa zor bu gidişle. Thomann'dan alsam, garanti vs konusunda muhatap olmak istemiyorum. Hadi lamba değiştirtmek neyse de imalat kaynaklı arıza çıkarsa hiç uğraşamam. Modelleme amfi veya ses kartı alsam pedallar ne olacak. Farklı zamanlarda alınmış 3 ayrı distortion pedalı (mt-2, mt-2waza, Hardwire Metal Distortion)

DSL satılır mı yav.... diğer dediklerini yapacak bedava bile bir sürü app ve plugin var. Araştır, kurcala, oyna.
Neural DSP, Bias FX2 ya da Bias Amp ve bağlanmak için ya ses kartı ya da iRig HD2 veya Apogee Jam gibi kaliteli bir aparat .... cihaz olarak da Mooer prosesörler beklentini aşarak karşılar.

Herkese merhaba. Forumda yeniyim, bir konuda yardıma ihtiyacım var. Destek olursanız sevinirim.
Marshall Dsl20cr amfiye sahibim. Satıp bilgisayarın hoparlörden ya da kulaklıktan ses alarak gitar çalmak istiyorum. Aynı zamanda bir çok efekte sahip olup pedala, ekipmana ayrıca para harcamak istemiyorum. Youtube'da izlediğim bir çok yabancı cover videolarında gelen ses çok hoşuma gidiyor. Sx Telecasterlar Squier Telecasterlar resmen American Fender'den farksız geliyor. Ama işin içine amfi girince fark net anlaşılıyor. Yıllarca bir sürü amfi değiştirdim Fender Bassbreaker 15 aldım Marshall DSL20 ile birlikte kullandım fakat yine de nedense o kayıt sesini istiyorum sanırım. Ucuz bir JBL kulaklıkla DSL20'nin emulated outtan aldığım ses bile daha çok keyif veriyor bana. Ses kartı olan prosesörler varmış sanırım. Beklentim şu, ses kartı olan prosesörü alacağım bilgisayara bağlayacağım, gerekli tüm driverları kurduktan sonra gitarı bağlayıp bilgisayara kurduğum programla istediğim amfiler arasından, istediğim pedalları, efektleri ekleyerek çalıp kayıt yapacağım. Bu mümkün mü acaba yoksa çok mu beklenti içerisindeyim? Gecikme olmasınan korkuyorum fakat biraz araştırdığımda gecikme olmadığı söyleniyor. Dediğim gibi Youtube'da öyle cover veya gitar tanıtım videoları var ki 2000 liralık gitarın bile harika geliyor sesi. Gibson Les Paul Standard sahibiyim Led Zeppelin tonları için bu gitarı satın aldım fakat adam ses kartıyla her ne yaptıysa harika tonlar alıyor, Epiphone'la bile çok daha iyi bir ton alıyor adeta. Bu beklentimi karşılamam için ne satın almam gerekiyor ne yapmam gerekiyor aydınlatırsanız sevinirim. Dediğim gibi Marshall DSL20 satıp yapacağım bu isteğimi. 2000-2500 arası bir bütçe ayırmayı düşünüyorum. Bu bütçe ile mümkün mü acaba? Teşekkürler
2000 e yapılır şu anda dolar kuruyla alakalı focusrite 1000 civarı olması lazım ücretsiz programlar kullanılabilir bias tarzı bir programda 100-150$. ama dsl gibi bir amfim olsa processor veya pedal düşünürdüm. Dijital aletler her ne kadar güzel olsa da bence amfinin yerini tutamıyor.

2000 e yapılır şu anda dolar kuruyla alakalı focusrite 1000 civarı olması lazım ücretsiz programlar kullanılabilir bias tarzı bir programda 100-150$. ama dsl gibi bir amfim olsa processor veya pedal düşünürdüm. Dijital aletler her ne kadar güzel olsa da bence amfinin yerini tutamıyor.
Bu videodaki ses gerçekten çok kaliteli geliyor bana. Apartmanda yaşadığım için amfiyi çok açamıyorum verim alamıyorum gibi hissediyorum. Focusrite aldıktan sonra prosesöre falan gerek kalmıyor herhalde Windows'a kuracağım programlarla amfi, kabin, pedal simulasyonları kullanabilirim herhalde?

Bu videodaki ses gerçekten çok kaliteli geliyor bana. Apartmanda yaşadığım için amfiyi çok açamıyorum verim alamıyorum gibi hissediyorum. Focusrite aldıktan sonra prosesöre falan gerek kalmıyor herhalde Windows'a kuracağım programlarla amfi, kabin, pedal simulasyonları kullanabilirim herhalde?
sesi ne kadar açabiliyorsunuz (yarım watt ve tam watt'ta) Çünkü youtube'da öyle videolar görüyorum ki volume'u 3-4 gibi çalmalarına rağmen gaini sona kadar aldıklarında iyi bir distortion duyulabiliyor. Ben de indirim istediğim gibi olursa DSL5CR almayı düşünüyorum.

sesi ne kadar açabiliyorsunuz (yarım watt ve tam watt'ta) Çünkü youtube'da öyle videolar görüyorum ki volume'u 3-4 gibi çalmalarına rağmen gaini sona kadar aldıklarında iyi bir distortion duyulabiliyor. Ben de daha önce yazdığım gibi indirim istediğim gibi olursa DSL5CR almayı düşünüyorum.
Valla 10watt şeklinde kullandığımda OD'de çeyrek anca. 1+1'de oturuyorum duvarlar bitişik malum. Clean'de çeyrek bile yapamıyorum. O yüzden kulaklığımı takıp bu videodaki sesi duyacaksam ses kartı almaktan yanayım.

Valla 10watt şeklinde kullandığımda OD'de çeyrek anca. 1+1'de oturuyorum duvarlar bitişik malum. Clean'de çeyrek bile yapamıyorum. O yüzden kulaklığımı takıp bu videodaki sesi duyacaksam ses kartı almaktan yanayım.
Bilgi için teşekkürler. Aslına yine deneyeceğim de alırken. Keşke şu virüs çıkmadan denedeydim Zuhal Kızılay mağazasında (amfilerin durduğu yer, yatak odası akustiğine benzediğini düşündüğüm için) Şimdi bu amfileri de aç kapa yapamıyorsun öyle 10-15dk dakika için. O yüzden hep "slırken denerim" diye diye kaldı işte. Hep internetten araştırdığım kadarıyla kanıya varıyorum. Kendimi de alamıyorum lambalı Marshall arzusundan 😀

Son düzenleme:
@sirkebab Hocam siz ne düşünüyorsunuz bu ses kartı konusunda? Videodaki arkadaşın kullandığı ses kartını alsam bu kalitede ses alabilir miyim? Yani mantıken almam gerekiyor yazdıklarının haricinde bir şey kullanmadıysa. Bir de referans kulaklığı almayı düşünüyorum ama asıl merak ettiğim şu, ilk mesajda da söylediğim gibi acaba adam çalarken o an videoda bizim duyduğumuz sesi mi duyuyor? Elbet bir düzenleme yapıyordur sonrasında fakat eğer duyduğu ses buna yakınsa 1000TL'ye harika bir kalite bence.

DSL satılır mı yav.... diğer dediklerini yapacak bedava bile bir sürü app ve plugin var. Araştır, kurcala, oyna.
Neural DSP, Bias FX2 ya da Bias Amp ve bağlanmak için ya ses kartı ya da iRig HD2 veya Apogee Jam gibi kaliteli bir aparat .... cihaz olarak da Mooer prosesörler beklentini aşarak karşılar.
Hocam prosesördense sadece ses kartı daha çok işime gelir. Amfi simülasyonu ve efektler programlar aracılığıyla yapabiliyor sanırım. Ama işte hala merak ettiğim konu çalarken de bu kayıtta gelen ses gibi kaliteli duyacak mıyım acaba?

Prosesör dediğin şey zaten bütün amfi sim'lerini yapan, aynı zamanda ses kartı olan ve internet'ten de güncellenebilen bir alet.... 90'lı yılların Digitech cihazları gibi düşünme.

Duyma ksımına gelince, elbet duyarsın da sesi nereden alacan? Bu forumda 20 kere yazdım/yazıldı, istediğin kral sistemi kur app olsun plugin olsun, sesi laptop kasasındaki hoparlör ya da telefon kulaklığı ile alacaksan elbette o tonu duymazsın.

eğer duyduğu ses buna yakınsa 1000TL'ye harika bir kalite bence.

Öyle tek bir alet ile harika sesler alınsa daha ne isteriz.... ya da öyle olsa o alet 1,000 değil 250,000 TL filan olurdu. Ses kartı bir araç sadece, kendi ton üreten bir şey değil, adamın tuşesi bile, gitarın ağacı bile birer değişken. Bu tip beğendiğin tonlar, video'lar varsa eleman ne yapmış, mantığı, yaklaşımı neymiş vs bunları irdele. Aynı aleti alarak olsaydı bu işler ben şimdiye albüm çıkarmıştım :)

Öyle tek bir alet ile harika sesler alınsa daha ne isteriz.... ya da öyle olsa o alet 1,000 değil 250,000 TL filan olurdu. Ses kartı bir araç sadece, kendi ton üreten bir şey değil, adamın tuşesi bile, gitarın ağacı bile birer değişken. Bu tip beğendiğin tonlar, video'lar varsa eleman ne yapmış, mantığı, yaklaşımı neymiş vs bunları irdele. Aynı aleti alarak olsaydı bu işler ben şimdiye albüm çıkarmıştım :)
E hocam bu videodaki adam neler kullandığını yazmış zaten. Focusrite Scarlett 2i2, Logic X başka da bir şey yok yazdığı. Siz ses kartı ve amp simulatorü ile bu kaliteyi alamazsın mı diyorsunuz?

Prosesör dediğin şey zaten bütün amfi sim'lerini yapan, aynı zamanda ses kartı olan ve internet'ten de güncellenebilen bir alet.... 90'lı yılların Digitech cihazları gibi düşünme.

Duyma ksımına gelince, elbet duyarsın da sesi nereden alacan? Bu forumda 20 kere yazdım/yazıldı, istediğin kral sistemi kur app olsun plugin olsun, sesi laptop kasasındaki hoparlör ya da telefon kulaklığı ile alacaksan elbette o tonu duymazsın.
Referans kulaklık alıcam. Audio Technica'nın bir modelini görmüştüm 1200TL civarındaydı.

İyi bir prosesör, PC yazılımlarından çok daha kolay kullanımı olan ve kullanıcı dostu bana göre, ki bende birçok insanın karmaşık bulduğu GT-1000 var. Tonları en düzgün olan Bias FX dahi deneyim ister kayıtta iyi tonlar elde etmek için. Eskiden prosesörlerin fabrika patchleri kullanışsız olurdu ancak yeni nesil prosesörlerde son derece başarılı stok patchler var. Bunu şunun için söylüyorum, eğer EQ, efekt işlerinde pek deneyiminiz yoksa ses kartı+VST+hoparlör / kulaklık setini kurduğunuzda o youtube videolarının ton kalitesinin uzağından dahi geçemeyeceksiniz ilk başlarda. Kaldı ki gitar çalım deneyimi bir tonun kulağa güzel gelmesini sağlayan en önemli faktör. Bence de ses kartı veya prosesör alın ama arada bir kullanma imkanınız varsa amfi mutlaka dursun sizde.

İyi bir prosesör, PC yazılımlarından çok daha kolay kullanımı olan ve kullanıcı dostu bana göre, ki bende birçok insanın karmaşık bulduğu GT-1000 var. Tonları en düzgün olan Bias FX dahi deneyim ister kayıtta iyi tonlar elde etmek için. Eskiden prosesörlerin fabrika patchleri kullanışsız olurdu ancak yeni nesil prosesörlerde son derece başarılı stok patchler var. Bunu şunun için söylüyorum, eğer EQ, efekt işlerinde pek deneyiminiz yoksa ses kartı+VST+hoparlör / kulaklık setini kurduğunuzda o youtube videolarının ton kalitesinin uzağından dahi geçemeyeceksiniz ilk başlarda. Kaldı ki gitar çalım deneyimi bir tonun kulağa güzel gelmesini sağlayan en önemli faktör. Bence de ses kartı veya prosesör alın ama arada bir kullanma imkanınız varsa amfi mutlaka dursun sizde.
Amfiyi satma konusunda emin değilim zaten. Ben isteğimi çok net anlatamıyorum aslında. Ben tondan çok, kayıt kalitesine yakın bir ses arıyorum. Yani sanırım amfinin ev içerisinde yankılanmasından hoşlanmıyorum. Açıklayabilsem istediğime çok daha kolay ulaşacağım aslında. Zaten istediğim gibi de açamıyorum sesi. Dediğim gibi tondan daha çok, ortamdan izole, kayıt kalitesine benzer bir ses arıyorum.

Prosesör değil de bence ses kartı tek başına yeterli olacaktır. Amfiyi de satmanıza gerek yok haliyle ses kartına bütçe ayırabilmeniz için. Ama şunu akılda tutmak gerekiyor ki ses kartından aldığınız randıman tamamen ses kartından sesi neyden aldığınız ile orantılı. O yüzden en azından ekstra 300 400 tl harcayıp giriş seviyesi de olsa bir referans kulaklığı almayı tavsiye ederim. Helix native gibi Neural DSP gibi pluginler ile alacağınız ucuz bir prosesörden çok daha iyi sonuç alırsınız.

Prosesör değil de bence ses kartı tek başına yeterli olacaktır. Amfiyi de satmanıza gerek yok haliyle ses kartına bütçe ayırabilmeniz için. Ama şunu akılda tutmak gerekiyor ki ses kartından aldığınız randıman tamamen ses kartından sesi neyden aldığınız ile orantılı. O yüzden en azından ekstra 300 400 tl harcayıp giriş seviyesi de olsa bir referans kulaklığı almayı tavsiye ederim. Helix native gibi Neural DSP gibi pluginler ile alacağınız ucuz bir prosesörden çok daha iyi sonuç alırsınız.
Açıkçası 1200TL'ye referans kulaklık bulmuştum. Abartı olur derseniz, önerebileceğiniz bir kulaklık varsa ona bakayım.

Bu beklentimi karşılamam için ne satın almam gerekiyor ne yapmam gerekiyor aydınlatırsanız sevinirim. Ses kartı olan prosesörler varmış sanırım. Beklentim şu, ses kartı olan prosesörü alacağım bilgisayara bağlayacağım.
Söylediklerinden anladığım kadarıyla ses arayüzü senin için en doğru seçenek, o yola odaklanabilirsin. Prosesör değil yalnız, gereken kaliteli bir ses birimi.

Yani şimdi prosessör almadan direk bu ses kartını alsam ve programı indirip gitarı bağlasam bu tonları alabilecek miyim?
Evet alabilmen mümkün. Biraz vakit ayırıp temel konulara hakim olman gerekiyor. Zor değil, yaparsın.

bu arkadaş çaldığı sırada kulağına gelen ses bizim şuan dinlediğimizle aynı kalitede mi?
Değil, o daha kalitelisini duyuyor. Aldığın ses videodakinden daha iyi olacak.

Elbet bir post processing oluyordur fakat arada dağlar kadar fark yoktur diye umuyorum.
Post olarak yapabildiği şeyleri kayıt almaya başlamadan DAW üzerinden pre olarak da yapabilir. Kamera karşısında ufak kayıtlar alıp sonra video haline getirmiş, doğrudan bir yaklaşımı var, belki ufak bir doubling uygulamıştır aynı kayıt ile minimal bir ms gecikmesi ya da pitch değişimi ile, çok önemsemene gerek yok bu konuyu.

Yazılım olarak da Logic X kullanmış.
DAW ile birlikte gelen temel pluginleri kullanmış söylediği kadarıyla. Aldığı tonlarda abartılacak bir yan yok, isim yapmış her DAW benzer araçlar sunuyor.

Gecikme olmasınan korkuyorum fakat biraz araştırdığımda gecikme olmadığı söyleniyor.
Ses birimi önemli, yapmak istediğin şeylerin ağırlığına göre bilgisayarı da dahil edebilirsin o denkleme. Dikkat etmen gereken 1-2 husus var, yapmak istediklerinle alakalı bir sorun yaşayacağını sanmıyorum latency konusunda.

Focusrite Scarlett 2i2 Gen3 kullandığını yazmış. Dore'de Solo modeli var 2i2 modelinde 2 giriş bulunuyor eğer tek fark bu ise Solo çok daha ucuz ve stokta da bulunuyor.
Focusrite düşünüyorsan 2i2’ya ihtiyacın yok, Solo Gen 3 alman yerinde olur. Benim tavsiyem Audient iD4 alman üzerine, daha kaliteli bir birim o, iD4’ü Solo fiyatlarında bulman mümkün.

Referans kulaklık alıcam. Audio Technica'nın bir modelini görmüştüm 1200TL civarındaydı.
Kulaklık olarak Superlux HD681 almanı tavsiye ederim, ismine ve görünüşüne aldanma, biraz araştırırsan anlayacaksın. Bu kurda sıfır kulaklığa 1200 lira vermen büyük hata olur. Senin açından Superlux $100 altı en mantıklı seçenek (padler biraz daha rahat olsun dersen Presonus HD7, kendisi rebranded HD681B).

Marshall DSL20 satıp yapacağım bu isteğimi. 2000-2500 arası bir bütçe ayırmayı düşünüyorum.
Yukarıda bahsettiklerimi DSL’i satmadan yapabilmen mümkün. Aklında bulunması açısından ötesi için Audient iD14 (preamp’lar iD4 ile aynı, ancak AD DA dönüştürücüsü daha iyi) ve Beyerdynamic DT 880 Pro 250 ohm önerebilirim (bulamıyorsan DT 990 Pro; 880 semi-open, 990 open back). Bu kulaklıkları normal şartlarda ve normal aletlerinde kullanman mümkün olmayacak aklında bulunsun, ancak telefonumda ya da gürültülü ortamda da kullanırım dersen DT 770 Pro 80 ohm.

2. el bir Audient iD4 ya da iD14 + Superlux HD681, amfiyi elden çıkardıktan sonra da 2. elde temiz bir Beyerdynamic DT 880 Pro (250 ohm al, Audient güçlü alet, yararlan) arayışında olursun.

Tüm yazdıklarıma ek olarak 3 metre Klotz LaGrange.

Son düzenleme:
Geri