ProTools vs digerleri, yazilim fiyatlari, copy protection vs

Selam,

dun gruba fresh bir giris yaptiktan sonra, sizlere birkac sorum olacak arkadaslar, su anda karar asamasinda oldugum icin user feedback cok onemli benim icin, cevap yazarsaniz gercekten cok sevinirim:

1. ProTools kullanimi Turkiye'de ne kadar yaygin? Acaba Cubase/SONAR Logic gibi diger yazilimlar ozel donanim gerektirmedikleri icin daha mi populer? Bunu sormamin nedeni synthesizer uygulamami once hangi formata gecirecegime karar vermek. Saniyorum benim icin DX-i en hizli port edilebilecek format. Aranizda DX-i plugin kullanan var mi hic?

2. Piyasada synth plugin'leri bedavadan baslayip 800 dolarlara kadar (Access Virus) cikiyor. Ben acikcasi kullanici yelpazemi genis tutma taraftariyim, ve profesyonel kalitenin de ucuza satilabilecegini ve alicisi olabilecegini dusunuyorum. Acaba dogru mu dusunuyorum? Bir de Turkiye'de mesela release edecek olsam yazilimimi Turkiye'ye ozel bir fiyattan satardim ki (Amerika ve Avrupa'daki fiyatin 3'de birine ornegin) insanlar alabilsin. Bu strateji kulaga hos geliyor mu?

3. Yazilimci olarak en buyuk problemin tabii ki urunumun korsan olarak kopyalanmasi/kirilmasi/satilmasi. Bunu engellemek icin ilk tedbirim dedigim gibi alinabilir fiyat stratejisi. Ayrica teknik olarak da bazi onlemlerim olacak, mesela Windows XP'de 30 gun icinde internetten register etmemiz gerekiyor yoksa calismiyor, ben de internet uzerinden authentication/copy protection dusunuyorum. Bir multimedia uygulamasi icin cok rahatsizlik verir miydi kullaniciya boyle bir koruma? Tabi iLok dongle da dusunuyorum, ama 100 dolarlik bir urun satacaksaniz son kullanicidan 40 dolarlik dongle almasini beklemek ne kadar mantikli onu bilmiyorum iste.

Umarim bu kadar uzun yazip vaktinizi almadim. Teknik/algorithmik sorulariniz varsa ben de elimden geldigince yardimci olurum Bu arada EffectsMaster yazilimimi isteyenler varsa email ile gonderebilirm. Internetteki versiyonda kisitlamalar vardi, ben isteyenlere full release versiyonu gonderebilirim arkadaslar. Gitarinizi pc'ye baglayip realtime efekt ekleyebilirsiniz.

Herkese iyi calismalar,

Bulent

ProTools kullanıyorum. Haber vereyim dedim.

Bounce tp disk komutuyla ilgili olarak bir soru sormuştum ilk açtığın forumda. Bir bakarsansevinirim. Bounce to disk ile ilgili. VST,plug in gibi bir anda yapmıyor. İlla ki dinlemen gerekiyor müziği sonuna kadar. Bu da çok zaman alıyor. Kısa yolu yok mu? Birkaç saniyede Bounce olmuyor mu 5 dakikalık parça ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Atalay, benim bildigim olmuyor. Belki Protools LE'de olabilir, cunku orada TDM'e erisim yok, ama TDM de olmasi teknik olarak imkansiz, cunku PT mixer TDM kart uzerinde calisiyor, PT mixer'e sampling rate ne ise o ratee'de datayi gonderiyor . o yuzden sarkiyi sonuna kadar beklemek gerek :(

Bulent

1) Ben Pro Tools kullanmıyorum ama Sonar kullandığım için kaliteli DX/DXi pluginler ilgimi çeker. Almaya hazırım.

2) Kesinlikle. Gerçi ben yurtdışında olduğum için bana yaramayacak ama...

3) Dongle ve hardware code muhabbetine aman girme hocam, kırık korsan kullanımı engelleyeyim derken dürüst kullanıcıları küstürürsün. Dongle ve Hardware Coded Protection olayının kaybettirdiği zaman yüzünden, o kadar para verip aldığı Logic, Waves vb. orijinal diskleri kutusuyla rafa kaldırıp kırık versiyonlarını kullanmaya başlayan yığınla insan biliyorum. Sırf parasını verdikleri ürünü kullanamadıkları ve iade de edemedikleri için. Biliyorsun, herkesin bilgisayar sistemi farklı, aynı makina aynı model, aynı konfigürasyon, ama birininkinde çalışıyor, diğerininkinde sorun çıkarabiliyor. Veya bir HD çöküyor, Waves'den al alabilirsen yeni kodu. Eski kod çalışmaz çünkü HD harware kodu değişik, yenisi için de ekstra 200$ bakım anlaşması yapmanı isterler, yoksa cevap vermezler filan. Çirkin işler. Hırsızın yüzünden dürüstü cezalandıran metodlar. Bence onlara girme derim. Bak, Cakewalk'da ne dongle var ne birşey. Çalmayı kafaya koyan çalıyor.

Hırsıza kilit dayanmazmış derler, bu işin psikopatları var, sırf zevk için korumalı yazılım kırıp dağıtan insanlar. Diyecek birşey yok. Bence sen ürününe para vermeyi değer bulan insanların işini kolaylaştır. Online aktivasyon olayı olabilir, ama öyle fazla kasıp Waves gibi hardware code olaylarına girme derim. Ürünün çok özel olduğunu düşünüyorsan TC Powercore veya Universal UAD-1 gibi bir DSP kart üzerinden çalışan plugin olayına yürümek dersen bak o olur, ama o da oldukça büyük yatırım gerektirir açıkçası. Yatak odasından yazılan software ile pek o iş olmaz, sen daha iyi biliyorsun.

Kolay gelsin, ürünlerin hakkında bilgi sahibi olmak isterim, web siten pek hazır değil, bilgi edinebileceğimiz bir yer var mı?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Valla o kadar mesgulum ki henuz web sitesini duzenleyemedim kusura bakmayin :(

yahoo da synthmaster diye bir grup olusturdum orda screenshotlari ve kullanim klavuzunu yukledim. ornek preset'ler de yukleyecegim bir ara. eger bir yatirimci bulamazsam (su anda ariyorum) heralde kendi basima kalacagim o zaman betayi internette yayinlayacagim, ilk sizin haberiniz olacak arkadaslar. beta'da sanirim kullanicilardan biraz bilgi toplayacagim umarim bu kimseye rahatsizlik vermez.

Bu aksam dx-i olayina giriyorum gibi. sanirim cok uzun surmeyecek dx-i haline getirmem.

aslinda protools TDM kartlari icin de dusunmuyor degilim bu plugini (TDM tercubem var digidesign'da calistigim icin), ama onlarda memory epey az (160 k internal). ugrasmaya degmez, bir de en az 3-4 bin dolar (developer'lar icin) yatirim gerektiriyor, su anda o parayi vermeye degmez diyorum.

herkese kolay gelsin,

bulent

Re: ProTools vs digerleri, yazilim fiyatlari, copy protectio

bulent_biyikoglu demiş ki:
1. ProTools kullanimi Turkiye'de ne kadar yaygin? Acaba Cubase/SONAR Logic gibi diger yazilimlar ozel donanim gerektirmedikleri icin daha mi populer?

Hayir, sadece ozel donanim gerektirmedikleri icin daha kolay kirilabiliyorlar.

Saniyorum benim icin DX-i en hizli port edilebilecek format. Aranizda DX-i plugin kullanan var mi hic?

Cakewalk bile Sonar 3.x ile birlikte VST'ye yurudu, bence burada belirgin bir trend var, gozardi etmemek lazim.

2. Piyasada synth plugin'leri bedavadan baslayip 800 dolarlara kadar (Access Virus) cikiyor. Ben acikcasi kullanici yelpazemi genis tutma taraftariyim, ve profesyonel kalitenin de ucuza satilabilecegini ve alicisi olabilecegini dusunuyorum. Acaba dogru mu dusunuyorum?

Dogru dusunuyorsun. Kalite ucuza satilir, peynir ekmek gibi de gider. Gary Garritan yillarca servet degerinde sound library'ler yayinladiktan sonra Personal Orchestra diye muhtesem bir program cikardi, fiyati da yalnizca 250 dolar. Kapis kapis gidiyor (ilk alanlardan biri de ben oldum).

Bir de Turkiye'de mesela release edecek olsam yazilimimi Turkiye'ye ozel bir fiyattan satardim ki (Amerika ve Avrupa'daki fiyatin 3'de birine ornegin) insanlar alabilsin. Bu strateji kulaga hos geliyor mu?

Hayir. Hos da gelmiyor, uygulanabilir de gelmiyor.

3. Yazilimci olarak en buyuk problemin tabii ki urunumun korsan olarak kopyalanmasi/kirilmasi/satilmasi. Bunu engellemek icin ilk tedbirim dedigim gibi alinabilir fiyat stratejisi. Ayrica teknik olarak da bazi onlemlerim olacak, mesela Windows XP'de 30 gun icinde internetten register etmemiz gerekiyor yoksa calismiyor, ben de internet uzerinden authentication/copy protection dusunuyorum. Bir multimedia uygulamasi icin cok rahatsizlik verir miydi kullaniciya boyle bir koruma? Tabi iLok dongle da dusunuyorum, ama 100 dolarlik bir urun satacaksaniz son kullanicidan 40 dolarlik dongle almasini beklemek ne kadar mantikli onu bilmiyorum iste.

Alinabilir fiyat stratejisi ve internet uzerinden registration yeterli koruma bence, dongle olayi cok itici birsey, ozellikle eklenti olarak kullanacagim bir yazilim icin.

Bekliyoruz üstad. Şahsen Beta testlerde sana yardımcı olurum, ful versiyonlarını da satın alırım. Bir de bize o bahsettiğin yerlerin linklerini verirsen daha iyi olur.

Ucuz software konusunda: Waldorf Attack, PPG 2.V and D-Pole'dan oluşan Steinberg Waldorf Edition pakedi Bugün Thomann'da ( http://www.thomann.de ) 33 sterlin + kurye'ye düştü, daha ben duyup da alamadan bütün stokları tükendi, ki normalde 80 sterline mi ne satılıyordu. Çok da tutulan bir plugin pakedi. Waldorf battığı için devamı olmayacak diye fiyat indirdiler ama kimsenin umurunda değil update gelmeyecek olması. Ürün o kadar güzel ki, fiyat da dayanılmaz. O yüzden opolitikan doğru olur derim.

Esas sana kolay gelsin.

Tek bir soru için forum açmayı uygun görmeyip buraya soruyorum. Bilenler buyursun: Yukarıda bahsettiğim "Bounce to Disk" komutu sample rate den dolayı bir e bir zamanlı proseslemesi gerektriyor. Bu PT LE için de geçerli. Peki Cubase ve Sonar da da aynı şey mi oluyor? Yoksa birkaç saniyede çıktı alabiliyor musunuz bu diğer programlarla? Alabiliyorsanız, bu son çıkış ses kalitesine eksi ya da artı bir durum oluşturuyor mu?

Atalay,

Cubase'te de Sonar'da da bu is birkac saniyede olup bitiyor hocam. Zaten bounce to disk dedigin is aslinda hesap isi, real time yapilmasi gereken birsey yok. Dolayisiyla hizli yapildiginda kalite kaybi diye birsey de sozkonusu degil. Protools'daki durum anladigim kadariyla sistemin ozelliginden kaynaklaniyor, Pro Tools sistemi ile bilgisayarin senkronize olmasi gerekiyor demek ki.

Sonar'da Bounce To Track veya Export Audio işlemlerinin ne kadar süre tutacağı bounce edilecek kanal adedi, kanallara uygulanan plugin efektleri ve virtual synth'lerin adedine bağlı olarak değişiyor, ama kesinlikle şarkının uzunluğu ile orantılı değil ve çok daha kısa.

Arkadaslar cevaplariniz icin cok sagolun. Bu arada ben dun MIDI-Yoke diye "virtual midi patch cable" yazilimi kesfettim ve bu tum planlarimi degistirdi. Bu yazilim sayesinde herhangi bir DAW/sequencer uygulamasini kendi synth'ime yonlendirebiliyorum, boylece plugin yazma planimi bir daha gozden gecirecegim. Zaten MIDI araciligi ile tum parametreler realtime degistirilebiliyor o yuzden plugin yazmaya hic gerek kalmiyor gibime geliyor.
Ayrica synth'in ciktisini 16 bit wav formatinda almak da mumkun.

Yakin bir zamanda http://www.kv331audio.com adresinde SynthMaster ile ilgili cok daha detayli bilgiler/ornekler olacak. Sizleri haberdar edecegim.

Bu arada kv331 ismi kulaga nasil geliyor? nerden cikti derseniz mozart'in "Turk Marsi"nin (Alla Turca) numarasi :)

Herkese iyi calismalar, ve cok tesekkurler,

Bulent

Geri