Godin Radiator'e SL-59-1b takımı

Merhabalar, ilk kez manyetik değiştiricem ve gitarın 2 volume 1 tone potu var. Manyetik değiştiricisi yok, bugün içini açıp fotoğrafını çektim lütfen birisi hangi kabloyu nereye lehimleyiceğimi söyleyebilir mi ?😁
IMG_20201020_185106.jpg

tewui6mx6kjpsapqszfu_1600x.jpg

İşte onu alıp öyle işe başlaman lazım. Çünkü bazı kablolar beraber lehimlenecek, ha farklı olsa da olur ama potansa yazık.

Manyetik 4 kablo yani coil spliti desteklese de gitardaki potanslar buna uygun değil, o yüzden kırmızı ve beyaz birbirine lehimlenip bantlanacak. Siyah kablo volume potansının inputuna, yani şu fotodan bakarken potans ayakları aşağıdayken soldaki 1. ayağına bağlanacak, mavi (normalde yeşil olur) ile çıplak kablo da ilgili potansın topraklamasına bağlanacak.

Aslında basit ama yazıyla anlatmak ve anlamak zor biraz. Youtube'dan seymour duncan wiring diye aratıp ilgili videoları izleyebilirsin, daha anlaşılır olacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İşte onu alıp öyle işe başlaman lazım. Çünkü bazı kablolar beraber lehimlenecek, ha farklı olsa da olur ama potansa yazık.

Manyetik 4 kablo yani coil spliti desteklese de gitardaki potanslar buna uygun değil, o yüzden kırmızı ve beyaz birbirine lehimlenip bantlanacak. Siyah kablo volume potansının inputuna, yani şu fotodan bakarken potans ayakları aşağıdayken soldaki 1. ayağına bağlanacak, mavi (normalde yeşil olur) ile çıplak kablo da ilgili potansın topraklamasına bağlanacak.

Aslında basit ama yazıyla anlatmak ve anlamak zor biraz. Youtube'dan seymour duncan wiring diye aratıp ilgili videoları izleyebilirsin, daha anlaşılır olacaktır.
Ama şuan 2 manyetik arasında geçiş yapmak için zaten volume potlarını kullanıyorum, yani öndeki pot sap manyetiğinin , arkadaki de köprü manyetiğinin sesini kontrol ediyor böyle manyetikler arasinda geçiş yapıyorum. Bende isterim manyetik switch i olsun ama bu sefer 2 volume 1 ton olmasının anlamı olmaz. Eğer sadece beyaz(ya da kırmızı pek bilmiyorum) kabloyu potun altına, diğer 3 kabloyu üst kısmına lehimlesem çalışır mı ?
Şöyle:

pckup_wiring.jpg

Son düzenleme:
Bas gitar mantığıyla elektro gitar yapmışlar. Gitarın orijinalinde de yokmuş yani, ilginç. Elektro gitarda manyetikler arası geçiş çoğu zaman saliselik geçiş gerektirir, ha ben böyle kullanacağım diyorsan üstte dediğim şeyi yapman yeterli. O kırmızı ve beyaz kablo bir yere bağlanmayacak ama coil split özelliği de kullanılmaz, onun için push-pull veya push-push pot gerekir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bas gitar mantığıyla elektro gitar yapmışlar. Gitarın orijinalinde de yokmuş yani, ilginç. Elektro gitarda manyetikler arası geçiş çoğu zaman saliselik geçiş gerektirir, ha ben böyle kullanacağım diyorsan üstte dediğim şeyi yapman yeterli. O kırmızı ve beyaz kablo bir yere bağlanmayacak ama coil split özelliği de kullanılmaz, onun için push-pull veya push-push pot gerekir.
Çok saolun. Yani son durum şu mudur ? ;
-Kırmızı ve beyaz birbirine lehimlenip bantlanacak (Eğer push-push/push-pull pot takmazsam)
-Siyah kablo en soldan 1. yani input a
-Mavi ve çıplak olan kablo da potansın üstüne lehimlenecek

pckup_wiring.jpg

Geri