Gitar çalmak hakkında tavsiye

Merhabalar öncelikle bu şekilde birçok rock müzik dinleyicisinin bulunduğu bir forum görmek beni mutlu etti. .
Bu yazıyı yazma nedenim gitara yeni başlayacak veya yolun başında olan arkadaşlara biraz olsun faydalı olabilmek ve benim düştüğüm hataya düşmelerini engelleyebilmek. Öncelikle kendim 10 yıldır gitar ile uğraşıyorum ancak çalıyorum diyemem. Bunun nedenini yazımın sonunda anlayacaksınız. Gitara yeni başlayan birinin neredeyse kafasındaki düşünce hep şarkı çalmaktır bir şarkıyı çok sevebilir ve o şarkıyı gitarda çalmak isteyebilirsiniz. Gittiğimiz kurslarda bir süre sonra sürekli teknikler, teorilerden sıkılıp parmaklarım gitara alıştı istediğim şarkıyı artık calabilirim düşüncesine girip kursu yarıda bırakıp evde bir çoğu kez bazı seçme şarkıların sololarıni ritimlerini çalıp gitar çaldığımızı zannedebiliriz. Ya da öğrendiğimiz 2-3 tekniği doğru şeklinde değilde sadece yapmak için yapıyor gibi kullanmaya alisabiliriz. Örneğin bir teli yukarı kaldırmak bend yapılması ya da teli titreyip doğru vibrato yapıldığını düşünülmesi yanlıştır. Vibratolar daha senkronlu daha ritimli bendler ise daha doğru notaya hitap eden şekilde olmalıdır. Kendim de bu yanlışları yapmış biri olarak tavsiye ediyorum doğrusunu yaptığınızdan emin olun diğer bir hata ise bunu kendimde çok yapardım ve mutlaka bu yanlışa yönelmiş birileri olduğunu da dusunuyorum hammer on veya pull of tekniği kullanmamak. Örneğin bir şarkı içerisinde solo da hammer on veya pull of yapılması gereken yeri pena vuruşu ile çalmak. Arkadaşlar yeni baslayan birisi bu teknikleri daha kısa bir süre içerisinde tam olarak oturturken bu yanlışları yerleştirmiş duzeltmeye çalışan kişi 4 kat daha fazla emek harcamak zorundadır çünkü bilineni unutup yeniden öğrenmek çok ama çok zordur. Bir diğer sorun ise egzersizler. Bircogumuz egzersizleri metronom kullanmadan parmakların yeterince alıştığını düşünerek bırakıyor egzersiz gitar hayatımız boyunca mutlaka ve mutlaka neredeyse her gün bulunmalı arkadaşlar. Örneğin 1-2-3-4 egzersizlerini baz alırsak bu egzersizi metronom eşliğinde 60 bpm olarak çaldıktan sonra kademe kademe 65-70-75 bpm diye devam ederek hızlandırarak çalışın. Ve kesinlikle yaptıklarınızı gerek kurs aldığınız kişiye gerekse gitar konusunda bilgisine güvendiğiniz kişilere göstererek teyit edin. Gitar çalmış olmak için değil temiz çalmak doğru çalmak için uğraşın. Şarkı çalacağım diye öğrendiğiniz 2-3 teknik ile yola çıkmaya çalışmayın. 10 yıl önce başladığım gitarı eğer bu şekilde düzenli bilinçli şekilde öğrenmiş olsaydım şuan bulunduğum durumdan 20 kat daha gelişmiş olacaktım ben hatamı çok ama çok geç fark ettim. Fark ettikten sonra ise gitarı 2 yıl kadar bıraktım daha sonra tekrar daha emin daha düzenli çalışmaya başladım. Size tavsiyem enstrümana küsmeyin ona doğru adımlarla yaklaşın. Sabredin asla pes etmeyin. Gerekirse günde 500-1000 egzersiz yapın. Ekipmanım kötü diyerek bahane bulmayın. Siz çalmayı bildikten sonra en kötü ekipman bile size yardımcı oluyor. Bu yazıyı neden paylaştın diyenler olabilir. Eminim ki bulunduğum durumda olan bir çok arkadaş vardır onlara ufacık olsun faydam olabilirse ne mutlu bana iyi forumlar...

Dostum eline sağlık da Jack Kerouac'a mı özendin. On the Road kitabını tek bir cümle gibi paragrafsız ve aralıksız yazmıştır kendisi.
Açıkçası oku(ya)madım senin yazdığını, içeriği de niyetin kadar iyidir tahminim ama göz katili :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Açıkçası özenmek degil hocam. Gitarda ki sabırsızlıgimin nelere yol açtığını paylaşmak istedim ki insanlar bu şekilde sorun yaşamasin... Bir nevi tecrübe aktarımı

Güzel yazı bir de şu eklenebilinir. Mesela lick egzersizi yapılıyor o sırada tv izleniyor diyelim kafa gitarda olmadığı zaman mekanik olarak yapılan tekrarlar büyük zarar verir. Gitarı %50 eller %50 beyin çalar. Yani o şekilde mekanik olarak çalışırken kaslarım gelişiyor filan zannetmeyin hiçbir şey olmuyor. Odaklanmak çok önemli gitar çalmak sanılandan çok daha az mekanik bir olay.

İkincisi yaptığınız egzersizleri bir backing track üzerinde doğaçlamanın içinde kullanın. Phasing ( evreleme ), tempo ve kontrol olayında büyük faydasını görürsünüz ayrıca odağı arttırır. Ve gitarı mümkün olduğunca klavyeye bakmadan çalın. O da odağı arttıran bir şey.

Geri