Squier affinity elektronik aksam modifiye

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Squier affinity hss bir gitarım var alalı 3 yıl oldu artık birazcık modifiye etmeye başladım sıra manyetik ve elektronik modifiyesine geldi. Elektronik bilgim sadece lehim yapmakla sınırlı olduğu için buraya danışmaya geldim
1. Elektronik aksam olarak üstünde alpha (mini) potanslar var bunları daha büyük ve pirinç şaftlı alpha potlarla değiştirmek istiyorum

2. Ton potanslarının ikisi de 250 k ve bridge humbucker manyetiğini kontrol etmiyor. Bir tane250k yerine 500 k pot alıp köprü manyetiğini ayrı sap ve orta manyetiği ayrı kontrol etmek istiyorum bu mümkün müdür ?

3. Üzerinde yeşil kapasitörlerden var bunu turuncu büyük olanlarla değiştirmek istiyorum humbucker için ayrı single için ayrı kapasitör mü almalıyım

4. Üzerinde cor-tek marka bir 5 yollu seçici var bunu değiştirmemin çok büyük farkı olur mu (malum fiyatları 150 tl civarı)

5. Jack girişi için de aynı durum söz konusu değiştirmek sizce çok gerekli midir

6. Topraklama konusu, gitarı modifiye ederken elektronik havuzunun içindeki boyadan dışarı taşırdıkları kısımları zımparalamak zorunda kaldım o kısım pickguardtaki alüminyum folyoya değiyor topraklama da bir sorun olur mu

Bir de yay havuzundaki yayları tutan parçayı boyadım oraya topraklamanın bağlandığını unutup. Topraklamayı direkt olarak köprü bloğuna bağlasam (köprüyü sabitledim) bir sıkıntı olur mu ve topraklamayı iyileştirmek için ne gibi geliştrimeler yapılabilir

Şimdiden teşekkür ederim

1. Değiştirebilirsiniz ama düzgün çalışıyorlarsa hissedebileceğiniz bir fark olmayacaktır.

2. Her humbucker 500K pot ile çalışacak diye kaide yok. Bazı düşük çıkışlı humbucker'lar (ki buna genelde hss strat köprü manyetikleri de girer).Manyetiği tizleştirmek isterseniz 500K mantıklı, onun dışında gereği yok bence. Köprü manyetiğine özel bir ton pot yapmak veya köprü ve orta manyetiği kontrol eden ton pot yapmak mümkün.

3. Bence o gitar için gereksiz bir uğraş olur ancak deneyim kazanmak adına denenebilir.

4. Hissedebileceğiniz hiçbir fark olmaz.

5. Gereksiz.

6. Belirgin dip gürültüsü yoksa sorun yok demektir.

7. Köprü bloğuna lehimleyebilirsiniz.

Yukarıdaki tüm modifikasyonları yapsanız dahi gitarın tonunda farkedebileceğiniz bir iyileşme olmaz veya en iyi ihtimalle minimal olur. Bunca uğraş ve masraf yapacağınıza işin asıl özüne inip kaliteli bir manyetik seti takmak ve sonraki modifikasyonda üst eşik ve köprü değişimini düşünmek çok daha mantıklı olur. Tabii hobi veya deneysel olarak bunları yapmak istiyorsanız başka.

Squier gitarımı defalarca modifiye etmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim size,ne kadar modifiye etsenizde Squier olarak kalacaktır:)
Gitarın yapısı kullanılan Ağaç ve aksam belli,yinede bazı düzeltmeler farkettirir.
Ama yapacağınız ilk iyileştirme elektronikten önce üstteki plastik eşik yerine bir luthiere yada sizde yapabilirseniz kemik eşik yaptırmak.
Köprü bloğu alt kalite oda sıkıntı ancak komple affinity ölçüsünde kaliteli köprü bulmak zor ve pahalı fakat Saddle ları uygun inç boyutunda bulursanız mutlaka değiştirin.
Bunları yapmazsanız gitara ne yaparsanız yapın cılız tınlayacaktır.Fret olayına hiç girmeyeyim:)
Bence volume potansı ve 5 yollu switch te kaliteli dimarzio veya fenderle değişebilir.Gitardaki takır tukur geçiş yapan switchi uzun ömürlü değil ve alt malzeme.Volume potansıda öyle ve daha kontrollü olur.Geriye manyetikler kalıyor.Gitarın üzerindekiler yerine daha duyarlı ve doğal ton veren Alnico manyetiklerle değiştirilebilir.
Burgularda aynı şekilde:) Bunların hepsini yaparsanız bir Fendere dönüşmesede Ciddi farkeder lakin size yeni bir gitar kadar masrafı olur:)
Benim squier gitarımın manevi değeri olduğu için üzerinde hiç acımadan bir sürü değişiklik yaptım,usa fender manyetikler,burgular,fretler,potanslar ve switch değişimi.
Yinede Fender strat gitarımın hacminden uzak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında bu dediğiniz modifiyelerin hepsini yapmış bulunmaktayım. Hem de çok ucuz fiyatlara (modifiye maceram bitsin onunla ilgili konu açıcam) sadece şuan manyetikler gelicek yurt dışından ben de o sırada elektroniği modifiye etmek istiyorum. Dediğim gibi bilgim sınırlı bu konuda. Dediğiniz gibi bu gitar her zaman bir squier olarak kalıcak ama modifiye etmesi çok zevkli bi gitar

Squier gitarımı defalarca modifiye etmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim size,ne kadar modifiye etsenizde Squier olarak kalacaktır:)
Gitarın yapısı kullanılan Ağaç ve aksam belli,yinede bazı düzeltmeler farkettirir.
Ama yapacağınız ilk iyileştirme elektronikten önce üstteki plastik eşik yerine bir luthiere yada sizde yapabilirseniz kemik eşik yaptırmak.
Köprü bloğu alt kalite oda sıkıntı ancak komple affinity ölçüsünde kaliteli köprü bulmak zor ve pahalı fakat Saddle ları uygun inç boyutunda bulursanız mutlaka değiştirin.
Bunları yapmazsanız gitara ne yaparsanız yapın cılız tınlayacaktır.Fret olayına hiç girmeyeyim:)
Bence volume potansı ve 5 yollu switch te kaliteli dimarzio veya fenderle değişebilir.Gitardaki takır tukur geçiş yapan switchi uzun ömürlü değil ve alt malzeme.Volume potansıda öyle ve daha kontrollü olur.Geriye manyetikler kalıyor.Gitarın üzerindekiler yerine daha duyarlı ve doğal ton veren Alnico manyetiklerle değiştirilebilir.
Burgularda aynı şekilde:) Bunların hepsini yaparsanız bir Fendere dönüşmesede Ciddi farkeder lakin size yeni bir gitar kadar masrafı olur:)
Benim squier gitarımın manevi değeri olduğu için üzerinde hiç acımadan bir sürü değişiklik yaptım,usa fender manyetikler,burgular,fretler,potanslar ve switch değişimi.
Yinede Fender strat gitarımın hacminden uzak.
yani bu tofaşa mercedes tekerleği takmak gibi bişey mi olur

Elektronik ten önce yapılması gerekenleri uzun uzun yazdım
Cevabınızı okudum aslında yapmamam gerekenler kafamda bayağı bir oturdu

1. Switch ve jack girişini değiştirmiyorum (gittiği yere kadar gitsin)

2. Potansları değiştirmeyi istiyorum çünkü 3 potans da A tipi

3. Kapasitör mevzusu için zaten elimde bir sürü kapasitör var ama hangisini kullanmam gerek bilmiyorum (zamanında elektroğine merak salıp meslek lisesindeki arkadaşlarımdan aldığım ordan burdan söktüğüm bir sürü kapasitör var ama uyar mı bilmiyorum)

4. Topraklama mevzusu ise dip gürültü yapmıyorsa hiç ellemem

5. Asıl benim deneyimlemeyi istediğim konu :
A)bridge (humbucker) manyetiğini daha farklı kullanmak tonunu ayrı bir potansla yönetmek (sap ve orta için bir tane ton potansı yeter diye düşünüyorum)

B)iki potans için de ayrı kapasitör kullanmak

C)bir toggle switch (böyle mi geçiyor tam emin değilim) ile humbucker manyetiğini ayırmak (bu işlemin adının ne olduğunu bilmediğim için tam olarak aratamadım forumda)

D) bir de tiz koruma devresi (treble bleed) yapımı elimdeki dirençlerle oluyorsa eğer.

Bu arada diğer aksamlar için modifiye tavsiyesi veren arkadaşlara çok teşekkür ederim ama dediğim gibi gitarın bütün modifiyeleri bitti sadece elektronik kaldı o da bitsin yaptığım modifiyeler için ayrı bir başlık açacağım.

Geri