Elektro gitara başladım sorularım var?

Öncelikle herkese merhaba. İlk gitarım elektro akustik gitardı ama sonradan pek sarmadı, yani pek emek harcamadım. 10 yıldır öylece durdu, sadece akorları öğrenmiştim o gitarda. 2 ay kadar önce elektro gitar aldım. Cort CR50 gitar ve Cort CM10G 20W amfi aldım. Gitar les paul görünümlü, HH manyetikli. Pena olarak da Jazz 3 XL kulanıyorum. Şuan için soloları hariç olmak üzere Enter Sandman baştan sona çalıyorum. Smells Like Teen Spirit, Smoke on The Water, Still Loving You (Scorpions) ve yüksek sadakat, duman tarzı grupları çalabiliyorum. Master of puppets da %75 hızda downpicking yapabiliyorum ama 30 saniyede yoruyor bu tempo bile. Palm mute, hammer on, pull of, bend, palm, mute yapabiliyorum. Pinch harmonic bazen oluyor bazen olmuyor. Fakat basit soloları bile çalamıyorum diyebilirim. Mesela aynı telde 14-16-17 14-16-17 tabını hızlı hızlı ardarda yapamıyorum sağ el ve sol el senkronize olmuyor. Alternate pickingde teller arası geçerken sıkıntı oluyor. Mesela çok aşırı ağır tempo final countdown solosu denedim fakat hızlanamıyorum haftalardır. Ritim gitarları kolayca çalabilirken solo hiçbir şekilde çalamıyorum. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Buna ek olarak gitarım başlangıca göre nasıl sizce? Model yükselteceğim zaman neler önerirsiniz mesela?

Çalışman lazım sadece, neleri yapamadığını az çok tespit etmişsin. Bu bir süreç kısa sürede sonuç alamayabilirsin. Yapman gereken düşük metronomda başlayıp her bir teknik için etüt yapman ya da o teknikleri içeren parçaları çalmaya çalışman. Kolaydan karmaşığa doğru ilerlemelisin birden top noktaya ulaşamazsın. İmkanın varsa ders alman en faydalısı olur. Kafana takılanlarıda daha sağlıklı olarak öğrenebilirsin. Gitarını sana yetmeyeceğini anladığın yere kadar kullanabilirsin. Model yükselteceksen de neye ihtiyacın olduğuna göre yavaş yavaş gerekli ekipmanlara sahip olursun. Daha kaliteli bir gitar seni daha iyi bir gitarist yapmayacak, sadece çalma motivasyonunu yükseltebilir ya da aradığın sounda daha çok yaklaştırır. Bir ekipman alacağın zaman kendine şunu sor bu alete neden ihtiyacım var ve alırsam hangi sorunumu giderecek. Gaza gelip paranı boşa harcama, araştırırsın okursun ona göre kurarsın sistemini.

Geri