Ableton'da Kayıt Alıp Başka Bir DAW'da Mixlemek

Selamlar.

Elektronik müzik prodüksiyonu ile ilgileniyorum. DAW olarak'ta Ableton kullanıyorum. Parça üretme aşamasında kullanımı çok kolay olsa da mix yaparken bana çok konforlu gelmiyor açıkçası. Benim de aklıma, parçayı Ableton'da oluşturup export edip, kanalları Logic üzerinden mixleme fikri geldi.
Ancak burada şöyle bir soru işareti var kafamda. Şöyle ki, elektronik müzikte parçaların tamamını ses sample'ları (davullar özellikle) ve VST synth enstrümanlarıyla yapıyorum. Parçayı oluşturmaya başladığım ilk andan itibaren de doğru tonlama için kanallara efektler ekleyerek gidiyorum. Örneğin bir bass partisyonu yazdığımda harmonik iyileştirmesi için saturator ve preamp, genişlik için reverb, gereksiz frekansları kesmek için EQ vb efektler koyuyorum. Yani günün sonunda ton açısından aslında kanal bazında düzeltilmiş bir mix çıkıyor.
Şimdi sorum şu olacak, ben parçayı bu şekilde oluşturup kanalları WAV olarak export edip Logic'e atarak orada final mix yapabilir miyim? Ya da, Ableton'da parçayı oluştururken dediğim gibi kaba mix için efektlendirip, sonrasında tüm efektleri iptal ederek kanalların ham hallerini export ederek Logic'te sıfırdan mı mikslemeliyim?
Burada kafamda soru işareti oluşturan en önemli mesele, Ableton'da hali hazırda efektlendirdiğim (örneğin saturator, reverb, delay, EQ) eklediğim bir kanalı Logic'te mixlerken "Ya bunun compresspr'ü parça içinde zayıf geliyor, şunu tekrar bi compressor'den geçireyim" dediğimde, bu kanallar üzerinde harmonic kaybına neden olur mu? Compressor'lenmiş bir WAV çıktısına tekrar bir compressor vurmak, ya da hali hazırda EQ'la traşlanmış bir kanal tekrar EQ vurmak gibi.
Biraz karışık anlatmış olabilirim ama yardımcı olabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Geri