amfi olmadan prosesörü kullanmak?

merhaba, prosesör alacağım line 6 pod hd serisiyle ilgileniyorum ancak bunu alırsam amfi alamam o kadar bütçem yok, müziği bırakmadan önce 5+1 ses sistemi ile pod xt live kullanıyordum ve oldukça tatmin ediciydi, şu anda da bunu denesem sizce iyi olur mu yoksa prosesör yerine amfi mi almamı önerirsiniz? bu konu kafamı çok karıştırıyor yardımcı olursanız sevinirim bi kaç satıcı ile görüşüyorum çünkü şu an prosesör ile ilgili

Pod serisi artık çoook eski kaldı. Kötü değiller ama zaman ilerledi, çok daha "gerçekçi" tonlu prosesörler var. Seçenek çok ama fiyat fayda oranında Mooer'ler cazip.
Mutlaka aksini iddia eden olacak ama ben 5.1 gibi şeylerle gitar çalınabileceğine inanmıyorum. Prosesör adam gibi monitor ister (bence).
Prosesör yerine amfi.... YERİNE diye bir şey yok, farklı ihtiyaçlara göre... binlerce efekte gerek yok daha baz şeyler olsun yeter dersen yeni nesil modelleme amfileri neredeyse prosesör kadar iş görüyor ... misal ID:Core'lar, Boss Katana, Yamaha THR vs .... hatta iRig veya ses kartı varsa tablet/laptop ile kullanabileceğin sayısız app ve plug-in var.
Kısaca, seçenek çok fazla, 2021 yılında tek sıkıntı bütçe değilse Pod ve 5.1 değil çok daha iyi bir yerden bakmaya başlamak lazım bence. Pod HD fasülye Dore'de indirimde 3500 TL sanırım, o fiyata cillop gibi yeni şeyler alınır.

merhaba, prosesör alacağım line 6 pod hd serisiyle ilgileniyorum ancak bunu alırsam amfi alamam o kadar bütçem yok, müziği bırakmadan önce 5+1 ses sistemi ile pod xt live kullanıyordum ve oldukça tatmin ediciydi, şu anda da bunu denesem sizce iyi olur mu yoksa prosesör yerine amfi mi almamı önerirsiniz? bu konu kafamı çok karıştırıyor yardımcı olursanız sevinirim bi kaç satıcı ile görüşüyorum çünkü şu an prosesör ile ilgili

Eğer seçenek maddi olarak ikisinden sadece biriyse, ben şahsen processoru tercih ederdim. Çok daha fazla ton seçeneğiniz ve ses kartı olarak kullanabileceğiniz için kayıtlarda avantajınız olur. Şuan pandemideyiz ama stüdyoya vs giderken oralarda da çok pratik oluyor. Bu arada ben de dönem dönem sadece amfi , sadece processor olarak ilerlemiştim. Processorde de ben de sizin gibi eski bir 5+1 ile güzel tonlar alıyordum ama ilerleyen zamanlarda stüdyo monitörüne geçmek daha iyi olacaktır.

Pod serisi artık çoook eski kaldı. Kötü değiller ama zaman ilerledi, çok daha "gerçekçi" tonlu prosesörler var. Seçenek çok ama fiyat fayda oranında Mooer'ler cazip.
Mutlaka aksini iddia eden olacak ama ben 5.1 gibi şeylerle gitar çalınabileceğine inanmıyorum. Prosesör adam gibi monitor ister (bence).
Prosesör yerine amfi.... YERİNE diye bir şey yok, farklı ihtiyaçlara göre... binlerce efekte gerek yok daha baz şeyler olsun yeter dersen yeni nesil modelleme amfileri neredeyse prosesör kadar iş görüyor ... misal ID:Core'lar, aBoss Katana, Yamaha THR vs .... hatta iRig veya ses kartı varsa tablet/laptop ile kullanabileceğin sayısız app ve plug-in var.
Kısaca, seçenek çok fazla, 2021 yılında tek sıkıntı bütçe değilse Pod ve 5.1 değil çok daha iyi bir yerden bakmaya başlamak lazım bence. Pod HD fasülye Dore'de indirimde 3500 TL sanırım, o fiyata cillop gibi yeni şeyler alınır.
yok ben zaten 8-9 sene öncesinden bahsediyordum, şu an tabii ki xt live almam ancak kesinlikle çok iyi bir prosesördü, zaman geçti mutlaka daha iyileri çıkmıştır, şu an pod hd500'lere bakıyorum, line 6 markasına olan aşinalığımdan ötürü bu markayı tercih ettim, diğer markalara ayak uydurabilir miyim, tonlarını beğenir miyim hiçbir fikrim yok... prosesör ve diğer ekipmanlar tabii ki adam akıllı bir monitör ile daha iyi olabilir ancak maddi olarak imkanım yok şu an bunun için, efekt konusu da benim için çok önemli bir sürü efekt olması benim için büyük avantaj çünkü ben kafama esen her şeyi çalmak istiyorum. ilk önce kararsız kalmışım ve amfi araştırması yapmıştım, tarzıma en uygun amfinin id core olduğunu düşünüyorum ancak yine de ton anlamında benim için yetersiz, her ne kadar kaliteli olsa da istediğim şeylere ulaşamam kaldı ki geçişler için foodswitch gerekiyor o da ekstra para, wah pedalı yok falan filan bir sürü sayabilirim yani. app ve pluginlerle de açıkçası uğraşmak istemedim, mümkün olduğunca kolaya kaçıyorum aslında. ayrıca yorumunuz için teşekkür ederim

Eğer seçenek maddi olarak ikisinden sadece biriyse, ben şahsen processoru tercih ederdim. Çok daha fazla ton seçeneğiniz ve ses kartı olarak kullanabileceğiniz için kayıtlarda avantajınız olur. Şuan pandemideyiz ama stüdyoya vs giderken oralarda da çok pratik oluyor. Bu arada ben de dönem dönem sadece amfi , sadece processor olarak ilerlemiştim. Processorde de ben de sizin gibi eski bir 5+1 ile güzel tonlar alıyordum ama ilerleyen zamanlarda stüdyo monitörüne geçmek daha iyi olacaktır.
katılıyorum, zaten amfiyi şu an alamam ilerde mutlaka alırım, şimdilik bütçem yalnızca ikisinden birine yetiyor o yüzden prosesörden yürüyüp ilerleyen zamanlarda da amfi alırım diye düşünüyorum, o zamana kadar da kulaklık ve 5+1 sistemle çalarım herhalde. yorumunuz için teşekkür ederim

Hangi prosesörü aldınız acaba ? Benim şu an ID Core 10 v2 amfim var fakat şehir değiştirirken taşımak sorun oluyor ayrıca bilgisayardan kayıt alamıyorum sanırım bir sorun var amfimde. Daha portatif ses kartı veya prosesör almayı düşünüyorum. Yeni gitar alacağım Fender Player serisi hem gitarımın tonlarını iyi yansıtmasını istiyorum hem taşınabilir hem de pratik uzun ömürlü olmasını istiyorum. Hali hazırda olan amfimden daha iyi bir ton alır mıyım prosesör ile ? Ya da ses kartı mı almalıyım ? Ses kartı için Focusrite Scarlett Solo veya 2i2 1000tl ye kadar 2. el almayı düşünüyorum. Prosesör olarak da en mantıklı seçenek Zoom G3XN gibi duruyor. Bütçe olarak da 1200 tl yi çok geçmek istemiyorum bunu da belirteyim.

Son düzenleme:
line 6 pod hd yerine en son çıkan line 6 pod go alınabilir, helix serisiyle aynı tonlara sahip.
bunun yerine helix stomp'a da bakılabilir. yalnız bu fiyatlara yakın boss gt1000 core var.
bunların dışında mooer ve nux markalarının da uygun fiyatlı fx loop ve IR loader özellikli prosesörleri de mevcut. (mooer ge250 ve üstü ile nux mg30)
genelde prosesörlerin ses kartı özelliği de oluyor, prosesör üzerinde efekt eklemeyip direk bilgisayardaki daw ve pluginler ile de ses alabilirsiniz.

Hali hazırda olan amfimden daha iyi bir ton alır mıyım prosesör ile ? Ya da ses kartı mı almalıyım ? =>
prosesörü amfine bağlayıp daha iyi tonlar alabilirsin. prosesörünü sadece efekt pedalı olarak kullanmanın yanı sıra amfini clean (gain 0, bass/mid/treble saat 12 yönünde, her türlü efekt kapalı) yaparak prosesördeki preampları da kullanabilirsin.

amfinde fx loop varsa prosesörü oraya takıp prosesörden efektleri kullanabilirsin. alacağın prosesörde de fx loop olursa olasılıklar doğal olarak daha da artıyor:
prosesörde başa compressor ve drive bloku koyup sonra prosesör loop'una amfinin preamp'ını eklersin; sonra amfinin loop'undan prosesöre geri dönerek prosesörün diğer efektlerini kullanırsın (delay reverb chorus vb gibi) prosesörün çıkışını amfinin loop'una geri bağlarsın. böylece amfinin preamp'ını kullanıp diğer bütün bloklar için prosesöründeki efektleri kullanabilirsin.

diyelim prosesörünü tek kullanmak istiyorsun o zaman bence IR loader özellikli prosesör alman iyi olacaktır. düzgün IR dosyaları ile tonunu çok iyi hale getirebilirsin. böylece prosesörünü sadece ses çıkışı alabileceğin bir hoparlöre taktığın zaman tonlarını alabileceğinden herşey prosesörde olur, mobil hale gelirsin. (örn prosesörler: mooer ge250 veya 300, nux mg30, headrush gigboard, helix pod go, helix stomp, boos gt1000 core gibi bunlarda hem fx loop var hem de IR loader)

ses kartı olarak da behringer umc204hd modeli fiyat performans açısından oldukça iyidir. internetten daha ucuza bulabilirsin. ses kartını bilgisayara takıp bilgisayardaki DAW yazılımı ve 3. parti pluginlerle de sesler alabilirsin. istersen daha sonra mix için studio monitor çifti alıp ses kartına bağlayabilirsin.

Geri