Asio ile onboard ses kartını beraber kullanmak?

Merhabalar, ben elektronik davulum için bilgisayar üzerinden davul kitleri kullanıyorum. Harici bir ses kartım yok. Bundan dolayı gecikmeleri önlemek için asio4all eklentisini kullanıyorum. Ancak uygulama bildiğiniz üzere onboard ses kartını kesiyor. Hem asioyu aktif edip hem de onboard ses kartını kullanabileceğim bir yöntem var mı?

Bu yöntemi isteme amacım şu, ben yaptığım müziği bilgisayar üzerinden kaydetmiyorum. Elektronik davulumun kendi seslerini beğenmediğim için sadece istediğim davul seslerini bilgisayardan alıyorum. Video kaydımı kondenser mikrofonla birlikte telefondan yapıyorum. Youtube'dan bir drumless sesi açıp aynı zamanda da addictive drums ile birlikte çalmak istiyorum. Onboard ses kartı aktif olmayınca her müzik için tek tek ses dosyasını indirip, fl studioda bir kanalda o ses dosyasını açmam gerekiyor. Bu da bilgisayardan kayıt yapmayan benim için gereksiz bir uğraş oluyor.

Fl Studio için bilmiyorum ama cubase'de şöyle bir ayar var:
Hemen asio seçeneğinin altındaki tikten bahsediyorum.

Ben bunu asio4all için çok eskiden denemiştim ama ortalık karışmıştı. Şimdi çalışır mı bilemiyorum. Şu an mac üzerinde (asio4all değil tabii) hem cubase sesinden enstrüman seslerini alırken hem de youtube üzerinden bir şey açıp üzerine çaldırıp bir de bunları audio stream olarak yayınlayabiliyorum. Yani canlı olarak bu şekilde bile çalışabiliyor.

Eğer fl studio'da böyle bir seçenek yoksa (ki olması lazım) ya da çalışmıyorsa mecburen yaptığınız şekilde sesleri programın içine atıp oradan çalmanız gerekiyor. Aslında en sağlıklı yol bu. Müziği kaydetmek istememişsiniz ama mutlaka kayıt gerekebilir. Kayıt gerekmese bile bu kayıt programları aynı zamanda canlı performans programları olarak da kullanılabilir. Her türlü işinize yarar diye tahmin ediyorum.

Fl Studio için bilmiyorum ama cubase'de şöyle bir ayar var:
Hemen asio seçeneğinin altındaki tikten bahsediyorum.

Ben bunu asio4all için çok eskiden denemiştim ama ortalık karışmıştı. Şimdi çalışır mı bilemiyorum. Şu an mac üzerinde (asio4all değil tabii) hem cubase sesinden enstrüman seslerini alırken hem de youtube üzerinden bir şey açıp üzerine çaldırıp bir de bunları audio stream olarak yayınlayabiliyorum. Yani canlı olarak bu şekilde bile çalışabiliyor.

Eğer fl studio'da böyle bir seçenek yoksa (ki olması lazım) ya da çalışmıyorsa mecburen yaptığınız şekilde sesleri programın içine atıp oradan çalmanız gerekiyor. Aslında en sağlıklı yol bu. Müziği kaydetmek istememişsiniz ama mutlaka kayıt gerekebilir. Kayıt gerekmese bile bu kayıt programları aynı zamanda canlı performans programları olarak da kullanılabilir. Her türlü işinize yarar diye tahmin ediyorum.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Yukarıda Cubase'de belirtmiş olduğunuz seçeneği anladım. Fl Studio Asio seçeneğini seçtiğim zaman sorun çözülüyor. Ancak gecikmeyi düzeltme performansı olarak sanki asio4all den geride kalıyor gibi hissettim. Ama en kötü ihtimalle o şekilde devam edeceğim 🙂

Şimdi ben biraz değişik bir performans örneği gösteriyorum 😀 Yani bir şarkıyı tam çalmak yerine instagram durum videosu tarzında, şarkının en can alıcı noktasında 15 20 saniyelik bir performans kayda alıyorum. Bundan dolayı program üzerinden kayıt almak ve her şarkı için tek tek ses dosyası indirip programda göstermek zahmetli oluyor. Örnek vermek gerekirse bir günde 10 şarkı seçiyorum ve şarkıların davuldaki en can alıcı bölümünü belirliyorum ve o 10 şarkının ilgili bölümünü çalıyorum. En beğendiğimi seçip onu paylaşıyorum 😀

Bir faydası olduysa ne mutlu. Evet şimdi durumu anladım. Ancak bu şekilde pratik olur. Dediğim gibi yıllar önce denediğim zaman hiç çalışmamıştı. Tabii o çok eski bir sistemdi, sistemin performansı da etki ediyordur ama belki ince ayarlarla sorun biraz olsun giderilebilir. Bir taraftan da asio4all'dan da çok şey beklememek lazım 🙂 Zaten elinden geleni yapıyor. O eklenti olmasa onboard ses kartları kullanılmaz durumda olacaktı 🙂

Buradaki konuşmamızın ardından, 2 sene önce aldığım kondenser mikrofonun içinden çıkan usb ses kartı aklıma geldi. Bir deneyeyim dedim ve başarılı bir şekilde ses aktarımını sağladım. Artık arka planda youtubetan şarkı açıp çalabiliyorum. Ancak işin ilginç yanı bu da asio4all ın verdiği gecikme performansını veremedi. Bu ses kartının da gecikme oranı FL Studio'nun kendi asio uygulaması gibi. Aslında gecikme neredeyse yok gibi ama yüksek BPM li şarkılara çıktığımda o gecikmeyi hissediyorum 😀 Kafa karışıklığına sebep oluyor. Yani asio4all bu gecikme konusunda gerçekten çok büyük iş çıkarıyormuş onu anladım. Boyundan büyük işler yapıyormuş gerçekten. Asio4all'de BPM ne kadar hızlı olursa olsun hiç hissetmiyordum o gecikmeyi.

Neyse artık yapacak birşey yok. Ya gidip gerçek bir harici ses kartı alacağız ya da bu şekilde idare edeceğiz. 😀

Geri