backing track üzerine doğaçlama çalmak veya solo yazmak

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.
Konu hakkında aklıma aklıma takılan şey şu Youtubeda birçok backing track keşfettim , bu backing trackler üzerine doğaçlama çalmaya çalıştım ( örneğin D minör backing track ve google görsellerden D minör fretboard fotoğrafını açarak çalmaya çalıştım böylelikle hem de klavyede ki nota yerlerinide öğrenecektim) ancak işler umduğum gibi gitmedi beceremedim sanırım.

backing track içerisindeki akorların sıralamasına göre mi solo atacağım yoksa herhangi bir sıralama önemli değil mi.? Örneğin D minör Backing trackte F akoru çalıyorken solomda sadece F A C notaları mı olmalı?

Biraz kafa karıştırıcı olmuş olabilir ama tam hakim değilim konuya sadece merak ediyorum ve denemek istedim. sizlerden de doğrusunu öğrenmeyi çok isterim. şimdiden teşekkürler.

Son zamanlarım bunun gibi (belki biraz daha derinlemesine inen) uğraşlarla geçiyor benim de. Bu konularda yorum yapabilecek kadar bilgili olduğumu düşünmüyorum ancak son zamanlarda @barrios un teknik taraf, armoni gibi konularda güzel yorumlarını okuyorum forumda. Özellikle etiketliyerek yorum yapayım da gelsin bir iki cümleyle aydınlatsın bizi. (bir iki cümleyle aydınlanılacak konular olmasa da şuraya bak, bunu incele gibi bir yorum gelebilir belki)

Geri