Bias FX Kasma Sorunu

Esenlikler. Bias FX'i bir deneyeyim dedim, özellikle EVH preset'inin tonu mükemmeldi. Fakat açılırken en az birkaç dakika bekletiyor, açıldıktan sonra uygulama yavaş çalışıyor. Şu an notebook'umda i5 7. nesil işlemci, 4GB ram var. Büyük ihtimalle sorun ram kaynaklı. Ram'i 4GB daha arttırıp 8GB yapsam Bias FX'in kasma sorunu çözülür mü sizce?

Genel bir tahmin yapayım. Ram ile ilgili sıkıntılar genelde yavaş açılmaya sebep olur. Açıldıktan sonra çok fazla etkilemez. Ayrıca bu tarz programlar çok büyük bir ram kullanmaz. Yani vsti uygulamaları gibi ses kütüphanesi olmadığı için ram'e yüklenmeleri gerekmez. Bu tarz programlar yoğun işlemci kullanır. Kasıyorsa işlemcidendir ya da işlemciyi kullanan başka bir uygulama vardır. Ya da programda ters bir şeyler oluyordur ve kullanmaması gereken işlemciyi kullanmaya çalışıyordur. Görev yöneticisinden işlemci kullanımına da bakabilirsiniz. Konusu geçince artık otomatik öneriyorum ama overloud th-u daha az işlemci kullandığını okumuştum. Kolay gelsin.

Genel bir tahmin yapayım. Ram ile ilgili sıkıntılar genelde yavaş açılmaya sebep olur. Açıldıktan sonra çok fazla etkilemez. Ayrıca bu tarz programlar çok büyük bir ram kullanmaz. Yani vsti uygulamaları gibi ses kütüphanesi olmadığı için ram'e yüklenmeleri gerekmez. Bu tarz programlar yoğun işlemci kullanır. Kasıyorsa işlemcidendir ya da işlemciyi kullanan başka bir uygulama vardır. Ya da programda ters bir şeyler oluyordur ve kullanmaması gereken işlemciyi kullanmaya çalışıyordur. Görev yöneticisinden işlemci kullanımına da bakabilirsiniz. Konusu geçince artık otomatik öneriyorum ama overloud th-u daha az işlemci kullandığını okumuştum. Kolay gelsin.
İşlemcinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Yine de görev yöneticisinden bir bakayım. TH-U'yu da denedim. Gerçekten çok hızlı açılıyor ve hızlı çalışıyor fakat ton olarak beni tatmin edemedi. Görev yöneticisine baktıktan sonra tekrardan yazarım...

İlginç. Bias FX sistemde 4gb ramde çalışırım ama 8gb ram olsa iyi olur demiş. Yani ciddi ciddi sanki ses yüklüyormuş gibi ram isteyen bir uygulamaymış. Sizin sistemde program açık kapalı şekilde %20 fark ediyor yani ram tamamen dolmuyor gibi görünüyor ama bu durumda da eğer sanal bellek açıksa ve oradan programı çağırmaya kalkıyorsa bu durum donmaya sebep olabilir. İşlemci kullanımına bir de donma yaptığı anda bakmanız iyi olur. Yani işlemcinin şişmesi gibi bir olasılık az görünüyor ama atıyorum program üzerinde bir ekran işlemciye olmaması gereken bir yük getiriyor olabilir.

Eğer sanal bellek ayarı açıksa onu bir kapatıp deneyin derim. Eğer bu donmayı engellerse ram yetmiyor demektir. Yani verdiğiniz rakamlar program üzerinden kitlenme ihtimaline göre böyle bir şey olması daha büyük olasılık gibi düşündürdü bana.

Bias fx tonları iyidir güzeldir ama th-u ayarlarını yapınca da gayet iyi tonlar var. Tabii biraz zevk meselesi. Bir de eğer kayıt için düşünüyorsanız zaten tek kanalda böyle yapıyorsa üç dört kanalda bias fx mümkün değil çalışmaz.

Bias FX açıkken ram kullanımı %80 civarında dostum. İşlemci kullanımı da %15. Fakat Bias FX kapalıyken de ram %60, işlemci %5 civarında geziniyor. Bias FX hemen hemen %20 ram, %10 işlemci kullanıyor.
Bias fx kapalıyken de %60 oran gayet fazla yani şöyle diyeyim 4gb artık günümüz için baya az kaldı 3 sekme açık başka bir şey açık değil 5 gb yiyor bilgisayarım şu an 😅 Bütçeniz varsa bias fx harici genel olarak performans için öneririm yükseltmenizi.

Tamamdır arkadaşlar. Bir format attım, üzerine de Windows'u hafifletecek birkaç ayar yaptım. Şu an gayet hızlı açılıyor ve kasmadan çalışıyor Bias FX. Benzer sorunlar yaşayan arkadaşlar YouTube'a "Windows 10 Gaming Optimization" yazabilir. Karşınıza çıkan videolardaki işlemler Windows'unuzu hızlandıracaktır. Yardımcı olan herkese teşekkürler!

Geri