Blues JR 4 vs BJ Tweed

Karakter olarak farklı amfiler. Tweed daha klasik diyebileceğimiz fender soundu verirken BJ biraz daha modernize edilmiş daha koyu tonlara sahip. Clean olayında Tweed'i yenebileceğini düşünmüyorum BJ'yin ama daha "rounded", başka tonlara da yatkın olabilecek (versatile) bir sound için BJ'den yana olurdu tercihim. BJ'yi hep beğenmişimdir ama speaker değişimi isteyen bir alet bana göre. Genelde yapılan gibi Jensen ile kullanmak çok fark yaratıyor kalite açısından.

Karakter olarak farklı amfiler. Tweed daha klasik diyebileceğimiz fender soundu verirken BJ biraz daha modernize edilmiş daha koyu tonlara sahip. Clean olayında Tweed'i yenebileceğini düşünmüyorum BJ'yin ama daha "rounded", başka tonlara da yatkın olabilecek (versatile) bir sound için BJ'den yana olurdu tercihim. BJ'yi hep beğenmişimdir ama speaker değişimi isteyen bir alet bana göre. Genelde yapılan gibi Jensen ile kullanmak çok fark yaratıyor kalite açısından.

Kıyaslamayı BJ 4 ile BJ L. Tweed arasında mı yaptınız?

Tweed'in tonu böyle çok tiz gibi geldi. İlk başlarda clean olarak çok tatlı geliyor. IV'den daha güzel bir clean'ı var. Ama ileri zamanlarda sen niye bu kadar tizsin dedirtebilirmi bilmiyorum. Drive pedalları ile ne tepki verir bunu da bilemiyorum. BJ 4 konusunda ise size katılıyorum. Biraz daha orta ayar her yola gelen bir amfi sanki...
Ayrıca videolardan gördüğüm kadarıyla BJ 4'ün Bj Tweed'e göre daha dolgun tok bir sesi var gibi geliyor.
bu arada tweed'de Jensen speaker var. IV'de ise celestion.

Yani o tizlik meselesi amfinin karakteri açıkçası. Eğer imkanınız varsa sesi açmayı deneyin, amfi compressleneceği için o fazla tiz hissiyatı gidebilir. Aynı Vox'larda olduğu gibi. Ama dediğim gibi amfinin karakteri eskilerde olduğu gibi "cırtlak" tonlara yakın.

Yani o tizlik meselesi amfinin karakteri açıkçası. Eğer imkanınız varsa sesi açmayı deneyin, amfi compressleneceği için o fazla tiz hissiyatı gidebilir. Aynı Vox'larda olduğu gibi. Ama dediğim gibi amfinin karakteri eskilerde olduğu gibi "cırtlak" tonlara yakın.
Anladım. Ben zaten Sadece SRV, Yavuz Çetin, Duman, Pink Floyd çalıyorum. Tweed'da işimi görür. BJ 4'de. Peavey clasic 30 da almayı düşündüm. Bugün konu açtım hatta. Fakat 30W çok büyük bir güç 😀

Geri