Blues junior'a fx loop yaptırmak

Bir süredir Fender blues junior tweed amfi alma niyetindeyim ama fx loop olmaması yüzünden vazgeçip başka amfilere bakındım ama ton olarak daha iyi bir seçenek bulamadığım için tekrar bunu almaya niyetlendim. Şuan aklımdaki tek şey bu amfiye sonradan fx loop yaptırmanın nasıl olacağı. Yani kolay bir iş midir, maliyetli midir, ne kadar sağlıklı olur merak ediyorum.

Yapılır ama kim yapacak ne kadara yapacak?aşağıda bir video paylaşıyorum, şaside yeterli yer olmadığı için amfinin içine bir kutu yerleştirerek uygulanmış. Fx loop olmazsa olmaz bir şeyse sizin için hot rod deluxe satın almayı düşünebilirsiniz.

Yapılır ama kim yapacak ne kadara yapacak?aşağıda bir video paylaşıyorum, şaside yeterli yer olmadığı için amfinin içine bir kutu yerleştirerek uygulanmış. Fx loop olmazsa olmaz bir şeyse sizin için hot rod deluxe satın almayı düşünebilirsiniz.

Onu da düşündüm ama 40 watt fazla güçlü gibi. Blues jr'ı da watt killerla kullanmayı düşünüyorum hot rod'la ev ortamında watt killer da kesmez gibi bilmiyorum nasıl olur.

Blues JR, power tube olarak EL84 kullaniyor. Hot Rod Deluxe ile daha mutlu olabilirsiniz ve ayrica 6L6 power lambalari kullanmakta. Dis kaplamadaki mojoya ve farkli speaker icin kapilmaya gerek yok derseniz, nokta atisi bir tercih olabilir. 15 watt ve 40 watt arasinda ucurum volume farki da yok. Uzmez sizi asla.

Onu da düşündüm ama 40 watt fazla güçlü gibi. Blues jr'ı da watt killerla kullanmayı düşünüyorum hot rod'la ev ortamında watt killer da kesmez gibi bilmiyorum nasıl olur.
Ben fender hot rod deluxe 40 kullaniyorum ev ortaminda. Maksat lamba kirilmasiysa 5 w bile olsa evde sesi acip lambalari kirabilecegimi sanmiyorum. Pedallarla birlikte kullandigimdan hic bir sıkıntı olmadi. 0-1 araliginda kullaniyorum. Pedallarlada bu kadar iyi anlasan nadir amfilerden biri.

Naçizane...

50W'lık iki dirençle, amfinizi çok daha verimli kullanacak bir L-pad attenuator yapabilirsiniz. Çok basit.

22 Ohm paralel, 47 Ohm seri, 50W. Bir kutunun içine monte edeceksiniz. Masrafı 50TLyi falan geçmez herhalde. Direnç Liket taş direnç, Karaköy Abet Han'da 3 4 Euro bir şey (Banzaiden ucuz). Kutu da Şişhane'de Menevşe Han'da 3. mü 4. katta footswitch falan satan elemanların olduğu (Etken diye hatırlıyorum da neyse) dükkandan bir kutu. Abet handan Zengerden veya Meneveşe Handa öteki dükkanın bir altındaki kattan Bozoklardan dişi 6.3 jack... Gerisi delmeniz yapmanız.

Devre burada:

Sesi sona açarsanız BJ'de 1.25W falna gibi bir rakam oluyor. Ki az maz değil. Sağlam TVnin en yüksek sesini bastırır çok rahat.

Evde rahat rahat kullanırsınız demiyorum. Sadece evde kullanırken çok daha fazla verim alırsınız diyorum.

B

Blues JR, power tube olarak EL84 kullaniyor. Hot Rod Deluxe ile daha mutlu olabilirsiniz ve ayrica 6L6 power lambalari kullanmakta. Dis kaplamadaki mojoya ve farkli speaker icin kapilmaya gerek yok derseniz, nokta atisi bir tercih olabilir. 15 watt ve 40 watt arasinda ucurum volume farki da yok. Uzmez sizi asla.

Tweed arkadaşımda var bir kaç kere çaldım tonu hoşuma gitti görüntünün bir önemi yok. Tek fark hoparlör mü bilmiyorum ama normal blues juniordan epey farklı ton karakteri. Çok az kullanılmış Blues jr. + alen geere 100 watt killer'ı 4750'ye anlaştım biriyle. Zuhalde'de hot rod deluxe III 7000'e düşmüş. Aradaki fiyat farkı az değil ama kararsız kaldım. Bir de hot rod stokta yok 2 şubede görünüyor. Yani kutuda değil açık muhtemelen. Hem 7000 verip hem de 2. elden daha çok kullanılmış yorulmuş bir amfi çıkma ihtimali var bilemedim.

Naçizane...

50W'lık iki dirençle, amfinizi çok daha verimli kullanacak bir L-pad attenuator yapabilirsiniz. Çok basit.

22 Ohm paralel, 47 Ohm seri, 50W. Bir kutunun içine monte edeceksiniz. Masrafı 50TLyi falan geçmez herhalde. Direnç Liket taş direnç, Karaköy Abet Han'da 3 4 Euro bir şey (Banzaiden ucuz). Kutu da Şişhane'de Menevşe Han'da 3. mü 4. katta footswitch falan satan elemanların olduğu (Etken diye hatırlıyorum da neyse) dükkandan bir kutu. Abet handan Zengerden veya Meneveşe Handa öteki dükkanın bir altındaki kattan Bozoklardan dişi 6.3 jack... Gerisi delmeniz yapmanız.

Devre burada:

Sesi sona açarsanız BJ'de 1.25W falna gibi bir rakam oluyor. Ki az maz değil. Sağlam TVnin en yüksek sesini bastırır çok rahat.

Evde rahat rahat kullanırsınız demiyorum. Sadece evde kullanırken çok daha fazla verim alırsınız diyorum.

B

Çok teşekkürler başlığa bakıyorum.

Tweed arkadaşımda var bir kaç kere çaldım tonu hoşuma gitti görüntünün bir önemi yok. Tek fark hoparlör mü bilmiyorum ama normal blues juniordan epey farklı ton karakteri. Çok az kullanılmış Blues jr. + alen geere 100 watt killer'ı 4750'ye anlaştım biriyle. Zuhalde'de hot rod deluxe III 7000'e düşmüş. Aradaki fiyat farkı az değil ama kararsız kaldım. Bir de hot rod stokta yok 2 şubede görünüyor. Yani kutuda değil açık muhtemelen. Hem 7000 verip hem de 2. elden daha çok kullanılmış yorulmuş bir amfi çıkma ihtimali var bilemedim.
Speaker cok fark ettiriyor. Fender ve Gibson pazarlama konusunda ellerine su dokulmedigi cok asikar. Ama kagidi yirtilmamis ama uzun sure calismis olan hoparlorun daha verimli oldugu da (kisiye gore degisir) yazilip cizilmekte.

Baktığınız tweed blues jr.'da büyük ihtimalle Jensen C12N vardı. Ben severim, tizleri olan ama canlı bir kolondur. Benim BJ ilk generasyon Amerikanlardan. 98. Ve içindeki kolon Eminence bir şeydi, çoktan değiştirdim. Jensen ona göre gayet güzel bir kolon bence.

B

Baktığınız tweed blues jr.'da büyük ihtimalle Jensen C12N vardı. Ben severim, tizleri olan ama canlı bir kolondur. Benim BJ ilk generasyon Amerikanlardan. 98. Ve içindeki kolon Eminence bir şeydi, çoktan değiştirdim. Jensen ona göre gayet güzel bir kolon bence.

B

Evet jensen var. Fx loop hakkındaki düşünceniz nedir? Sizce yapılabilir mi sağlıklı olur mu?

1. Blues Jr.'a taktıracağınız loop, eğer çetrefilli bir iş yaptırmayacaksanız, seri olacaktır.
  2. Bu da gayet işe yarasa da, delay chorus ve ambient işler için aslında son nokta değil. Çünkü güç katında satürasyon olduğunda, seri loop ta "zortlar". Boğulur.
    Ama başka preamp katları girmek için çok işe yarar. Misal bir ENGL e530 alırsınız ve onu girerseniz amfinin karakteri bir anda değişir, metal amfisine döner!
  3. Delay reverb ambient işler için bu bağlamda asıl çözüm paralel loop, ama yapan daha az (zira oraya bir güç katı kurması gerekecek... sinayli alacak, paralel olarak ayıracak, bir kısmı direkt çıkışa giderken öbür kısmına bir yükseltme uygulayacak, sonra ikisini karıştırıp looptan amfiye geri getirecek) ve epey daha çetrefilli bir iştir.
    Yapılır. Ama kim yapar bilemem. Benim bildiğim yerler dışarıya kapalı genelde, eş dost işi yapan insanlar.
  4. Anladığım kadarı ile sesi çok açamayacaksınız. Dolayısı ile güç katındaki satürasyondan dolayı seri loopun zortlama boğulma problemleri de karşınıza çıkmayacak. Ama bu durumda bu effectleri inputtan girmek hiç kötü sonuç vermez. Yani sesi çok açmayacaksanız, Blues Jr.'da Volume 3 ve Master 12 gibi ayarlar (ki bu benim MIA Blues Jr.'un ayarları şimdikilerin potansları değişti değişmedi bilemem), inputtan vereceğiniz delaydir vs. yeterli. Altta bu ayarlarla olan bir delay pedalları reverb pedalı denemesi var. Bakarsınız.

Her iki videoda gain tamamen amfiden. Bir Dr.Z. Brake Lite attenuator sayesinde (ki size yukarıda bahsettiğim Lpad yapısındadır) sesler epey yüksek. Ikinci videoda hatta HB olduğu için daha da yüksek.

B

Yani sesi çok açmayacaksanız, Blues Jr.'da Volume 3 ve Master 12 gibi ayarlar (ki bu benim MIA Blues Jr.'un ayarları şimdikilerin potansları değişti değişmedi bilemem),
Hocam naptınız, ben benim bj ile volume 3 master 3’te çalınca bile ses yüksek geliyor 🙂 veya ben düşük volüme alışmış da olabilirim..

Bence amfinin orjinalliğiyle oynamadan fx loop yaptırmak yerine inputtan girip drive’ı pedallarla halletmek en az uğraştırıcı ve düzgünü olur.

Vol 4 Master 12 benim normalde Shaftta çaldığımızda kullandığım ayar. Bateri kaldırır.

🙂

Ev ayarı değil.

Üstteki videolarda attenuator ile ev seviyesine 1.2W seviyelerine düşüyor, ki o da az değildir. Komşularım iyi olmasa onu bile açamam zira en yüksek tv sesinden daha fazla.

Dediğim, bu ayarlarda dahi inputtan delay reverb mis gibi kullanılmakta. Dolayısı ile loopa gerek yok, tabi başka preamplar girip amfinin preamp katını tamamen bypass etme durumu olmadığı sürece...

B

Tabi tekrarlayayım... Ben olsam Blues Jr. falan almam şimdi.

Bassbreaker 15 benim alacağım alet olur.

B

Fx loop detaylı açıklama için teşekkür ederim. Bakındım ama bulamadım hot rod'taki fx loop ne olabilir seri midir paralel mi?

Bassbreaker da seçeneklerim arasındaydı hatta buna da baya bir niyetlendim. Epey video izleyip inceleme okudum ama tonlarını özellikle drivelarını sevemedim ben. Amfi fender'den çok marshall gibi. Bu arada bunun da zuhal'de tweed versiyonu indirimde ama hatalı olabilir ne stokta ne de mağazada görünüyor.

Son düzenleme:
@fromdust Zuhal anasayfasinda, Garage Sale kampanyamizda sepete ekle secenegi bulunmayan, magazalarda gorunen urunler icin 0212 249 85 10 numarali telefondan ulasabilirsiniz diyor. Bugun kapali olacaklari icin yarin aramaya deger. Stokta gorunmese de, icini kemirecegine her halukarda ara.

Geri