Çok yeniyim, amfimde mid tuşu yok ne yapmalıyım

Elektro gitara çok heveslendim ancak bütçemiz kısıtlıydı bu yüzden düşük fiyatlı bir amfi aldım. Ancak çalmak istediğim şarkıların amfi ayarlarında mid:6 falan geçiyor ama amfimde mid tuşu yok ve tonu asla tutturamıyorum. Ne yapmam gerekir? ...

Elektro gitara çok heveslendim ancak bütçemiz kısıtlıydı bu yüzden düşük fiyatlı bir amfi aldım. Ancak çalmak istediğim şarkıların amfi ayarlarında mid:6 falan geçiyor ama amfimde mid tuşu yok ve tonu asla tutturamıyorum. Ne yapmam gerekir? ...

Yoksa çalmaya devam et hocam, boşver. Sen çalmayı öğrenmeye bak, ton konusunda da kulağına güzel gelen tonu kullan gitsin.

Tonu zaten hiç bir zaman tutturamazsınız bu evrede. Böyle şeylere kafa yorup hevesinizi baltalamayın.
Çalmak istediğiniz şarkıları çalmaya odaklanın; onları çalabilmek için spesifik bir tona ihtiyacınız yok.
Vaktiyle bir müzik mağazasında (yıllar önce) tel alırken bir eleman girmişti içeri. Klasik gitara başlayacakmış, kitap arıyormuş. Arenas metodunu önerdi dükkan sahibi. Konservatuarda okutulan kaynaktır bu arada.... 6 cilttir tümü yanlış hatırlamıyorsam. (Edit: Hayır, 7 ciltmiş)
Adam 7 cildini birden almak istedi, hepsinin elde olmadığını öğrenince hayal kırıklığına uğradı. Dükkan sahibi de uygun bir dille ilk kitaba başlayıp ilerledikçe alabileceğini, çünkü zaten zor bir metot olduğunu söyledi. Müşteri biraz bozuldu filan... (sersem herif!) Yirmili yaşlarının ortasında filandı herhalde.
Bu şapşalın anlamadığı şey şuydu: Arenas dediğin metodun ikinci cildinin arkasından itibaren profesyonel klasik gitarcı - virtüöz düzeyinde parçalar başlar. Üçüncü kitabın sonu basbayağı resital repertuarıdır. Gerisine hiç girmeyelim. Birinci kitabı bitiren zaten ciddi bir donanım elde eder popüler müzik çalmak için. 7 cildi almanın hiç bir anlamı yoktur, çok çok evinde koyarsın durur bir köşede.

Siz de daha bu safhadan 7 cildin peşine düşmeyin. Hiç gerek yok. Ortaokulda-lisede teyp amfisine gitar bağlayıp çalmış birisi olarak söylüyorum bunu. Enstrümanın tadını çıkarın. Boş verin mid tuşu yokmuş filan. Zamanla başka bir sürü alternatifler (özellikle bilgisayar üzerinden) olduğunu keşfedeceksiniz.

Son düzenleme:

Geri