Cort X1'den sonra "orta seviye" gitarı

Merhabalar,

Forumda ilk konumu gitar tavsiyesi isteğiyle açayım dedim 🙂 Başlıkta da belirttiğim gibi Cort X1 ile başladım çalmaya tam 10 sene önce. O zamanlar yeni başlayanlar için önerildiği için şimdilik bunu alayım sonra ilerletince yenisini alırım diye düşünmüştüm birçok kişi gibi. Ama tabii üniversite sınavı vs bi sürü şeyden ötürü de zaman ayırıp çok profesyonel bir şekilde geliştirdiğimi söyleyemem, ki o yüzden sürekli ara verip tekrar başladım. Daha önceden de klasik gitar eğitimim var biraz.

Fakat hem belli bir eşiği geçtiğimi düşündüğüm hem de 10 senedir aynı vasat gitarı kullanmaktan sıkıldığım için şu aralar yeni bir şey almayı düşünüyorum. Normalde en uygunu mağazaya gidip denemek tabii ama yaşadığım şehirde bu şekilde en az 3-4 gitarı deneyebileceğim bir mağaza yok (Konya/Ereğli'de yaşıyorum). Bana en yakın 4-5 saat uzakta Ankara'da Zuhal Müzik falan var, Konya merkezde var mı böyle bir yer bilmiyorum. Artan kurdan ötürü ikinci el de düşünüyorum ama orada da yine deneme sorunu var, özellikle internet üzerinden olacaksa. Uygun bir zamanımda şehir dışındaki bir mağazaya gideceğim, yine de genel bir fikir edinmek için bu konuyu açtım.

Detaylara gelecek olursak en fazla 7000-8000 TL bütçe ayırabileceğimi düşünüyorum. Metallica/Iron Maiden'dan Duman'a kadar karışık bir zevkim olduğu için hibrit manyetiklerin uygun olabileceğini düşünmekle birlikte ağırlıklı olarak heavy/thrash metal sevdiğim için çift humbuckerlı bir modeli de nihai olarak tercih edebilirim.Sabit köprü olması tercihim. Ve son olarak klavyesinin rahat olması tabii hem solo hem de ritimde akor geçişleri için. Bu spesifikasyonlarda tercih edebileceğiniz neler olur upgrade etmek isteyen birisine?

Not: Elimdeki gitarı Cort CM10G amfiyle birlikte set olarak almıştım o zamanki liseli bilinçsiz halimle 😃Amfiyi hiç beğenmediğim için Guitar Rig 5 kullanıyorum ses kartına bağlayıp. Şimdilik çok ciddi işler yapma hedefim yok, hobi ile "ciddilik" arasında takılıyorum biraz.

Son düzenleme:
üste biraz daha ekleyip
fender meksika strat,
esp ltd ec-1000,
esp ltd ec-256,
schecter hellraiser,
schecter omen

gibi tercihleri değerlendirebilirsiniz.
ankaraya gidecekseniz ikinci el ürünler için bir güne randevular alıp en beğendiğinizi ankarada luthiere gösterip almanız yerinde olur.

Bende yeni başlayacağım 3000 TL gibi bir bütçem var ikinci el Cort X1 alınır mı? Ya da sıfır olarak Harley Benton ST-20 HSS. Rock ve metal çalmak istiyorum.

İki humbucker ve single çevire bilen, maun gövdeli bir gitara ihtiyacın var.
İkinci el bir Cort M600, Cort CR250, CR280, Epiphone Les Paul Standart, LTD EC256, Harley Benton Fusion 3, işini görebilir.
Alt segment Çin - Endonezya üretimleri oluyor. 4.000 - 10.000 TL arasında şuan
Orta segment Japon - Kore - Endonezya üretimleri 15.000 - 30.000 arasında fiyatları.

üste biraz daha ekleyip
fender meksika strat,
esp ltd ec-1000,
esp ltd ec-256,
schecter hellraiser,
schecter omen

gibi tercihleri değerlendirebilirsiniz.
ankaraya gidecekseniz ikinci el ürünler için bir güne randevular alıp en beğendiğinizi ankarada luthiere gösterip almanız yerinde olur.

Çok teşekkür ederim. Peki sizce Schecter SGR C-1 almaya değer mi? Her ne kadar denemesem de elimdeki Cort X1'den açık ara önde olduğunu düşünmekle birlikte yeni başlayanlar için önerildiği için ne kadar uzun süre tatmin eder bilemedim.

C-1 iyidir. Cort'tan da iyidir ama mucize bekleme... uzun süre tatmin konusu yalan... yok öyle bir şey... alır çalarsın memnunsan zaten memnun kalırsın, uzun süre geçmeden farklı ihtiyaçlar, lezzetler, beklentiler olacak... uzun süre tatmin eden gitar olmaz, kısa sürede tatminsiz olan gitarist olur

fender meksika strat hss. Bütçenizi aşar ama madem bir gitar alacaksınız keyif almak istiyorsanız mecburi orta-üst seviyeye geçin ömürlük olsun 🙂

Maiden'dan mesela Janick Gers hep Fender Strat kullanıyor bildiğim kadarıyla. Çok yönlülük için HSS mantıklı olsa da thrash soundlarına çok ulaşamam diye düşünüyorum bütçe sorunu bir yana. Tabii saçmalıyorsam uyarın 😁

Maiden'dan mesela Janick Gers hep Fender Strat kullanıyor bildiğim kadarıyla. Çok yönlülük için HSS mantıklı olsa da thrash soundlarına çok ulaşamam diye düşünüyorum bütçe sorunu bir yana. Tabii saçmalıyorsam uyarın 😁
Hocam ulaşılabilir aslında humbucker var. Ama hepsini yapayim gitarı yok bence. En kalite fiyat ve çeşitlilik açısından dediğimi deneyin hiç pişman olmazsınız. Floyd rose sizi üzer. Bende SSS strat var,kalitesi çok şaşırtıcı. 2021 player serisi bakın en düşük. Yeni seri çok iyi çünkü.

Karar vermeniz gereken şey bence marka, model vesaire değil. Tamam Fender, ama hangi Fender? 21 perde mi, 22 perde mi, 24 perde mi? Çalımın yanında manyetik pozisyonundan dolayı tona etkisi oluyor bu tercihin.
24 perde dahi olsa bu sefer, HSS mi, HSH mi, nasıl bir tercihte bulunacaksınız?
Rahat çalabilmeniz adına Radius da önemli misal. Ben 57 Fender ile rahat çalabiliyorum, elim ona da alışkın(7.25") ama işte 16" radius'a alışkın insan için 7.25" ile çalmak cehennem olabilir.
Bu arada ekipman daha önemli bence. Gitar iyi olsun, elinize otursun, bu noktadan sonra Fender de olsa, Jackson da olsa çok fark etmeyecek. Fender'e kaliteli high gain, uygun tonalitede bir humbucker takarsanız, cayır cayır istediğiniz tonu alabilirsiniz. Kullanılan malzemenin tona etkisi büyük. Kapasitörlerin dahi kanımca ton ağacından büyük etkisi var. Gitar evrim geçiriyor.
Gain demişken, Eric Johnson da SSS, David Gilmour da, ama farklı tonlar. İsterseniz SSS bir gitarda dahi istediğiniz tona yaklaşabilirsiniz. Uygun ekipman önemli bu noktada.

Karar vermeniz gereken şey bence marka, model vesaire değil. Tamam Fender, ama hangi Fender? 21 perde mi, 22 perde mi, 24 perde mi? Çalımın yanında manyetik pozisyonundan dolayı tona etkisi oluyor bu tercihin.
24 perde dahi olsa bu sefer, HSS mi, HSH mi, nasıl bir tercihte bulunacaksınız?
Rahat çalabilmeniz adına Radius da önemli misal. Ben 57 Fender ile rahat çalabiliyorum, elim ona da alışkın(7.25") ama işte 16" radius'a alışkın insan için 7.25" ile çalmak cehennem olabilir.
Bu arada ekipman daha önemli bence. Gitar iyi olsun, elinize otursun, bu noktadan sonra Fender de olsa, Jackson da olsa çok fark etmeyecek. Fender'e kaliteli high gain, uygun tonalitede bir humbucker takarsanız, cayır cayır istediğiniz tonu alabilirsiniz. Kullanılan malzemenin tona etkisi büyük. Kapasitörlerin dahi kanımca ton ağacından büyük etkisi var. Gitar evrim geçiriyor.
Gain demişken, Eric Johnson da SSS, David Gilmour da, ama farklı tonlar. İsterseniz SSS bir gitarda dahi istediğiniz tona yaklaşabilirsiniz. Uygun ekipman önemli bu noktada.
Hocam zaten bütçeye bakınca elimizdekiler sınırlı. O yüzden bundan 3-5 sonra oh iyi ki bu gitarı almışım manyetiklerini değiştiririm tonuma göre gitarını tavsiye etmeyi uygun buldum. O yüzden bence HSS Mex 🙂 Biri zamanında keşke beni ikna etseymiş.

Hocam zaten bütçeye bakınca elimizdekiler sınırlı. O yüzden bundan 3-5 sonra oh iyi ki bu gitarı almışım manyetiklerini değiştiririm tonuma göre gitarını tavsiye etmeyi uygun buldum. O yüzden bence HSS Mex 🙂 Biri zamanında keşke beni ikna etseymiş.
Hocam katılıyorum Fender Mex almak varken, parça kalitesi ortadayken, hiç gerek yok eğer ilgilenilen gitar ekstrem iyi değilse. Güzel bir pickguard ile HSS çevrilirse tadından yenmez.

Geri