Efektler icin pedal vs. amfi

Bir suredir EMG 81-85'li bir Ibanez RG ve Yamaha THR5 ile caliyorum. Gecenlerde Guitar Rig'i denedim ve presetlerden birinin hastasi olunca ("Big Wall of Rock" idi sanirim preset adi, Marshall gorunumunde bir amfi kullaniyor) THR5 ile aldigim ton tatmin etmemeye basladi ve ekipman arayisina girdim. Ikinci el pedallar distortion pedallari 250-500 lira civarinda, yeni bir amfi ise birkac bin lira, o yuzden acaba pedallar ile tonumu iyilestirebilir miyim diye inceleme videolari izlemeye basladim.

Farkettigim sey pedallarin cogu (bir kac tane 200+$, TR'de bulunmayan pedal haric) inanilmaz kotu tonlar veriyor, ve bu pedallari "en iyi metal pedali" vs. karsilastirmalarinda oldugunu gorunce demek ki pedallar cogunlukla cok kotu gibi bir fikir olustu kafamda.

Sorum su: iyi rock/metal tonlari icin THR5'in onune pedal koyma cabasindan vazgecip ikinci el iyi bir amfi arayisina girmek daha mi mantikli, yoksa pedallar ile alakali kacirdigim bir nokta mi var? (ornegin belki pedal + THR5 distortion'u beraber iyi bir ton verecektir, ama pedal + THR5 clean belki kotudur vs.)

Simdiden tesekkurler..

Elinizin altında zaten GR varken bana mantıksız geliyor bu tarz bir arayış. Sahne, prıgram falan varsa amfiyi değiştirmek en mantıklısı. THR+Distortion pedalı iyi sonuç vermeyebilecek bir kumar.

Elinizin altında zaten GR varken bana mantıksız geliyor bu tarz bir arayış

Bilgisayarda maalesef cogunlukla Linux calisiyor, GR'i acmak icin dosyalarimi vs. kaydedip kapatip Windows'a gecmem lazim ki her zaman mumkun degil -- ornegin bazen bilgisayar is yaparken ben yanda gitar caliyorum vs.

Soruma cevap buldugumu soyleyemem ama soyle bir guncelleme yapayim: bir sure once bir looper aldim ve cok egleniyorum, fakat efektleri sadece THR ile verdigim zaman loop ve gitar icin ayri tonlar alamiyorum (en fazla gitar tone knobu ile oynayabiliyorum, farkli manyetik kullanabiliyorum ama yine de yeterli olmadi). Onun icin deneme amacli ucuze ikinci el DS-2 aldim ve amfiyi clean'da kullanmaya basladim. Su anda epey eglendigimi soyleyebilirim. Loop oncesi ve sonrasi DS-2 ile biraz oynayarak loopa ve gitara ayri tonlar verebiliyorum. GR'de elde ettigim ton ile alakasi yok tabii tonlarimin, ama epey eglenceli.

O yuzden THR yerine iyi clean veren bir amfiye gecip pedallara mi agirlik versem diye dusunmeye basladim, loop cok eglenceli cunku. Veya bir grup ile calmak lazim sanirim 🙂

Geri