Efektler Ve Parametreleri , Çesitli Ayarlar...

Ben de MT2 ile Marshall JCM900 SLX kafa ve LEAD 1960 kabin var. Süper ses veriyor ama o vınlama tabi ki maksimum distortion sayesinde oluyor. Ve sadece gitarı susturduğumda geliyor o ses, normaldir. Bunun dışında etrafta açık bir TV, PC monitor vb. elektrikli cihaz da ekstra gaz verir duruma.

Bir de şu Gary moore olayındaki gitar tonunda manyetik seçimi çok önemli. İki adet humbucker demek 3 switch li gitar demektir en basitinden. Hem punclı hem kaygan ses alabilmenin bir yolu da her iki manyetiği kullanmaktan geçer. Orta switch yani. Hem de iki humbucker olacak. Artı efektboard da yardımcı frekanslar vardır, indirgenenler vardır.

Atalay demiş ki:
Ben de MT2 ile Marshall JCM900 SLX kafa ve LEAD 1960 kabin var. Süper ses veriyor ama o vınlama tabi ki maksimum distortion sayesinde oluyor. Ve sadece gitarı susturduğumda geliyor o ses, normaldir. Bunun dışında etrafta açık bir TV, PC monitor vb. elektrikli cihaz da ekstra gaz verir duruma.

Bir de şu Gary moore olayındaki gitar tonunda manyetik seçimi çok önemli. İki adet humbucker demek 3 switch li gitar demektir en basitinden. Hem punclı hem kaygan ses alabilmenin bir yolu da her iki manyetiği kullanmaktan geçer. Orta switch yani. Hem de iki humbucker olacak. Artı efektboard da yardımcı frekanslar vardır, indirgenenler vardır.
Ya peki amfinin dibinde çalarım ben hep. Uzak bir yere geçsem faydası olur mu? Stüdyodayken hiç aklıma gelmedi bu.

gitarın pick up larında sorun olabilir.

Benim de ufak bi sorunum var. 1-2 ay önce boss gt-6 processor aldım. ilk 2 gün acaip moralim bozuldu geri verecektim. Dandik tonlarla konserlere falan çıktım hatta. Yavaş yavaş ton almaya başladım. Ancak hala istediğim gibi bir overdrive tonunu yakalayabilmiş değilim. Pre amp kullanınınca ampliden sanki direkt olarak müzik setine bağlanmış gibi cazırtılı bir ton elde ediliyor. Gt6 kullanan arkadşlar. sağlam bir overdrive tonu için önerilerinizi bekliyorum

Uzak bir yerde çalarsan bayağı faydası olur. ASlında gitarı al, distortionu aç. Vınlamayı dinle, odada biraz gitarla distortion açıkken dolaş bak nasıl vınlama oranı değişiyor. Artar veya azalır. Artık kimbilir hangi dalga boyları odanın, gitarın ve senin içinden geçiyordur 🙂 !!!

Atalay demiş ki:
Uzak bir yerde çalarsan bayağı faydası olur. ASlında gitarı al, distortionu aç. Vınlamayı dinle, odada biraz gitarla distortion açıkken dolaş bak nasıl vınlama oranı değişiyor. Artar veya azalır. Artık kimbilir hangi dalga boyları odanın, gitarın ve senin içinden geçiyordur 🙂 !!!
Ya onun değişiceğini biliyorum, hatta gitarı amfiye yaklaştırıp dip ses almayı falan da biliyorum ama buna rağmen müthiş bir zekayla amfinin dibinde çalıyorum hala.En kısa zamanda onu da denicem.

2 drive'ı üst üste bindirdiysen yaşıyabilirsin. Kalitesiz yada bozuk manyetik düşük volümde bile feedback yapabilir, onada dikkat et. Bendede öyle hatalı bir manyetik vardı, düşük volümde bile bağırıyordu.

cok cok muhtemelen, squire' ında takılı olan dandik single coil' den olabilir, o gitarlarda buna benzer sıkıntıları olan insanlar hatırlıyorum. Yüksek distortionlarda daha temiz, net ve güçlü sound için güzel bir dimarzio hum alırsın...(single boslugu icin yapılmıs olanları var)... metal zone gibi fazla güçlü, hum tarzı için ideal olan bir drive' ı kaldırabilir gitarın böylece... Ama tabi önce Atalay' ın dediği gibi stüdyoda dolanmayı dene, bir de amfinin distortionunun kapalı oldugundan ve eq seviyelerinin yeterince düşük oldugunan emin ol 😀

Amfinin drive'ı kapalıydı. Eq seviyesi derken neyi kast ettin anlamadım. Squier dışında bir tane Cort'la denedim. Bir de stüdyonun gitarı vardı tam hatırlamıyorum. Onların humbucker'Inda biraz daha çıkabildim ama çok az dayandı. Ya bu Squier'da benim değil, bir arkadaşımın almış çalmamış bırakmış. Bana satmam için verdi satamadım hala bende bunla çalışıyorum. Eylül-Ekim gibi Amerika'da bir tanıdığımıza bir gitar aldırttım (Hot Rodded American Stratocaster Fat Texas Special) ama adamın bir sürü işi çıktığı için sürekli bulunduğu şehirden (Texas) uzaklara gitti ilgilenemedi ve gitar hala orda bekliyor. Bende burada gözüm yaşlı bekliyorum.

eq seviyesi dediğim amfinin baslarını tizlerini midlerini 0' a getir sonra yavastan, gerekli gördüğünü artırarak, tonunu ayarlamaya basla, belki sorun nispeten düzelir. Ayrıca marshall amfiyse clean tondaki gaini kısmayı, ona karsılık master volume' u artırarak sesi dengelemeyi dene ötme azalana kadar, bakalım neler olacak...

Gitarın hayırlı olsun, cok övgüsünü duydugum bir gitar.. 🙂

awakeone demiş ki:
eq seviyesi dediğim amfinin baslarını tizlerini midlerini 0' a getir sonra yavastan, gerekli gördüğünü artırarak, tonunu ayarlamaya basla, belki sorun nispeten düzelir. Ayrıca marshall amfiyse clean tondaki gaini kısmayı, ona karsılık master volume' u artırarak sesi dengelemeyi dene ötme azalana kadar, bakalım neler olacak...

Gitarın hayırlı olsun, cok övgüsünü duydugum bir gitar.. 🙂
Teşekkür ederim... Umarım en kısazamanda benden de övgüsünü duyucaksınız 😉

Önce bağlantıların kontrolunu yap. Kablolara bak. Sonra o efektboardı başka bir amfide dene. Bakalım orada cızırdıyor mu.

Genelde ve özellikle yüksek volümlerde gitar çalarken iki sorun ortaya çıkar: biri gain ayarını ve bas frekansları yüksek tutmaktan kaynaklanan sorunlar: gaini fullemeyin kardeşim, hiç gerek yok. Bas frekansları mute çalarken iyi ses versin diye açarlar. Açmayın, hatta kesin biraz. Bas gitar acı çekmesin. İkincisi, efektboardların hazır setpları senin gtar için tam uygun olmayabilir, genelde olmaz da. Yüksek volümde bu "renk" sorunu daha belli olur. Kendi setupını kendin yap, ve o gitara özel yap.

Kolay gelsin.

Atalay demiş ki:
Bknz. G3'de vai'nin öne arkaya sağa sola komik komik hareket edip farklı monitörlerden feedback alması gibi...

vibrato efekti de chorus ve flange gibi, delay devresiyle yapılıyor. vibratoda değişken bir delay time kullanıldığı için, mesela bir ambülans yanınıza yaklaşırken ve uzaklaşırken duyduğunuz doeppler efekti gibi bir efekt yaratılıyor. vibrato için kullanılması gereken delay(gecikme) süresi flange ve chorus'tan daha uzun. tüm bu efektlerde delayin feedbacki arttırılırsa oluşan efektteki kayan frekanslar vurgulanır, hatta abartılırsa sinyalin kendisi iyicene kaybolur, efekt bir synthesizer osilatörü gibi kendi sesini vermeye başlar.

pitch shiftingde ise, belli bir pencere boyutu kadar(max dalgaboyu yeterli) sample alınıp, uygun şekilde ya aradaki bitler kırpılıyor veya tekrarlanıyor. mesela frekansı iki katına çıkarmak (sesi bir oktav inceltmek için) ses dalgasının sample'ını alıp aradaki bitlerin yarısını kırpıp atmak ve elde ettiğimiz dalganın aynısını yanına koymamız gerek(dalga boyunu tamamlamak için, yoksa kırpılan kısımdan dolayı seste gedikler oluşur). efektli çıkış sinyalini oluşturmak için orjinal sample'ı baştan sona taramamız gerekiyor, bu yüzden pitch shifting, doğası gereği gecikmeli bir efekttir, yani live kullanırken, işleyebileceğimiz en uzun dalgaboyu (min. frekans) kadar bir gecikmeye katlanmamız gerekir. kalınlaştırmada ise tam tersi, bitleri kırpmak yerine araya bit ekliyoruz. ilk bakışta anlaması güç gelse de olay böyle. sonuçta en kaliteli harmonizerlarda en kaliteli sampling delay efektlerinin bulunması da rastlantı değil, kullanılan aynı devreler

Compressor ne işe yarar?
Ayrıca Delay veEcho aynı şey mi? Yada Delay pedallarının üzerinde Reverb bulunur mu?
Benim Marshall 65 vatt amfim var Valvestate. Onun üstündeki reverb'in kaliteli olmadığını söyledilr. Ben bunu pedalla mı desteklemeliyim?
Ayrıca amfide volümü 3-4 arasında değiştirirken (volüm parametresi 10'a bölnmüş durumda) amfide cızırdama oluyor. Daha doğrusu çatır çutur bir ses geliyor bu noarmal mi? Volüm sabit kaldığında sorun yok.
Bir kere bass bağlamıştım bu amfiye ama sesi açmamıştım çok (yani 3-5 arası en fazla), bir şey olmuşmudur?

Roth,

Amfinin içindeki volume potansiyometresi paslanmış olabilir, temassızlık olabilir, zedelenmiş bişiler olmuş olabilir o cızırtı o yüzden gelir.

Aynı empedanslı yeni bir pot. ile değiştirirsen sorun kalmaz. Ama çözüm ille de yenisini almak değil tabi ama bence yenisiyle değiştir...

Ya volume sabit kaldığında bir sorun yok ama. Amfi daha iki yıllık, iyide bakarım ben amfiye. Birşey olmuş olabilir mi? Yüreğime inmek üzere çünkü yenisini alamam kaç dolara hayvan gibi amfi.
Ya bir de en son stüdyoda şu oldu. Gitarı MT-2'ye sonra amfiye bağladım. Gitarın sesi kapalı ama amfinin sesi açıkken, aynı zamanda MT-2'yi açtığımda eski radyolardan gelir gibi gelen acaip bir uğultu cızırtı karışımı bir ses çıkıyordu. Çok acaip bir ses. Bu pedalla ilgili olabilir mi?

Azad,

Potansın içi tozlanmış, bu çok normal ve yaygın rastlanan bir durumdur, senin özel birşey yapmana gerek yok o durumun meydana gelmesi için. Genelde dumanlı ortamlarda bulundurulan ekipmanlarda bu tip pot cızırdamasıyla daha sıkça karşılaşılır (kayıt stüdyolarında sigara içilmemesinin en önemli sebeplerinden biri budur, o duman her yere girer, yüzeylere çöker, is yapar, jakların ve potansların kontaklarının canına okur.)

Eğer potans yarı açık tip kasalı ise bacaklarının hemen yanındaki açıklıktan içine bir elektronik pasajından alacağın kontak spreyden sıkıp ileri geri oynatarak ve biraz da püflemeyle o tozu temizleyebilirsin. Eğer tamamen kapalı potanslardan ise ya potansın içi açılıp temizlenip tekrar toplanacak veya potans tümden değişecek.

Bir elektronikçiye götürürsen rahatça halleder onu.

Mahcem demiş ki:
Azad,

Potansın içi tozlanmış, bu çok normal ve yaygın rastlanan bir durumdur, senin özel birşey yapmana gerek yok o durumun meydana gelmesi için. Genelde dumanlı ortamlarda bulundurulan ekipmanlarda bu tip pot cızırdamasıyla daha sıkça karşılaşılır (kayıt stüdyolarında sigara içilmemesinin en önemli sebeplerinden biri budur, o duman her yere girer, yüzeylere çöker, is yapar, jakların ve potansların kontaklarının canına okur.)

Eğer potans yarı açık tip kasalı ise bacaklarının hemen yanındaki açıklıktan içine bir elektronik pasajından alacağın kontak spreyden sıkıp ileri geri oynatarak ve biraz da püflemeyle o tozu temizleyebilirsin. Eğer tamamen kapalı potanslardan ise ya potansın içi açılıp temizlenip tekrar toplanacak veya potans tümden değişecek.

Bir elektronikçiye götürürsen rahatça halleder onu.
Gerçekten teşekkür ederim. Bu mesajı görene kadar depresyondaydım.
Bu arada potans derken kastettiğiniz yer neresi?

Geri