Ele Güne Karşı - Hard rock cover

MFÖ'nin klasik şarkısına 4/4'lük tempoda hard rock soundu ile bir cover yaptım.
Eski grubum Momentum ile bunu 4/4 olarak pek çok kez çalmıştık, ancak burada daha sert bir sound kullandım.
Şarkı bu haliyle bana "Rockin in a Free World"ü (Neil Young) anımsatıyor biraz. Tabii MFÖ'nin muhteşem vokallerini bütünüyle yakalamak mümkün değil, bir bas bariton ile iki tenor (hem de ne iki tenor...) olağanüstü bir tını yakalıyorlar.
Orijinali 9/8 malum, ama bence şarkının ruhu 4/4 lük olarak çalındığında da korunuyor.

Not: Pandeminin hemen öncesinde, miks işine ilk merak sardığımda yaptığım işlerden biriydi bu, sonradan biraz "remastering" şeettirdim üzerine... 🤣

Son düzenleme:
Introdaki riff Pentagram Bir esintisi verdi 🤟 Eline sağlık Tolga hoca. Vokaller ve solo uçuyor 👍
Teşekkür ederim vakit ayırıp dinlediğiniz için.
Bu söylediğiniz benim açımdan ilginç; daha önce de başka bir cover için benzer bir yorum yapmıştı bir başkası.
Pentagram'ı çocukluğumdaki speed-trash (80'ler..) döneminden (Akmar pasajı daha pasaj olmadan önce dükkanları vardı, "abi" derdik Hakan Utangaç'a filan...) ve ilk iki albümünden (Murat Netin çaldığı felaket albüm ve Demir Demirkan'ın gelip her şeyi toparladığı o müthiş ikinci albüm-Trailblazer...) tanıyıp daha sonra takip etmemiş birisiyim.
Daha doğrusu, Anatolia albümünü de aldım, yani o Murat İlkanlı ve o meşhur Anadolu metal soundunu oturttukları albüm (ki o işin mimarı Demir Demirkan'dır diye biliyorum..) Fakat albüm bekleneni vermedi benim için. Ondan sonra da takip etmedim adamları.

Şimdi siz de bu benzer tepkiyi verince belki de geri dönüp kaldığım yerden tekrar dinlemeliyim adamları diye düşündüm. Benim bu coverlarda kullandığım bütün fikirler 80'ler hard rock altyapımdan geliyor, 70'lerin sonunda Deep Purple-Rainbow-Dio ile başlayıp sonra Malmsteen vs ile devam etmiş olan ekol. Yani benim için kağıt üzerinde Pentagram ile hiç bir alakası yok kafamdaki işlerin, adamları Anatolia'dan beri dinlemedim, o albüm de bana hitap etmedi. Ama belli ki onlar da benzer yerlerden ilham aldıkları için, insanlar bu soundu duyunca akıllarına Pentagram geliyor. Bunu anlamış bulunuyorum🙂

Tabii şunu da söylemek lazım: bizdeki dinleyicinin de biraz daha ufkunu genişletmesi gerekiyor. Bana bu işler için bu dönemde ilham veren gruplar (Royal Hunt, Leverage, Cornerstone, Allen-Lande projeleri, Magnus Karlsson, Jorn Lande vs...) de yazık ki bizde bilinmiyor.
Pentagram'ın mirasını birileri devralıp devam etse iyi olacak belki de....

Teşekkür ederim vakit ayırıp dinlediğiniz için.
Bu söylediğiniz benim açımdan ilginç; daha önce de başka bir cover için benzer bir yorum yapmıştı bir başkası.
Pentagram'ı çocukluğumdaki speed-trash (80'ler..) döneminden (Akmar pasajı daha pasaj olmadan önce dükkanları vardı, "abi" derdik Hakan Utangaç'a filan...) ve ilk iki albümünden (Murat Netin çaldığı felaket albüm ve Demir Demirkan'ın gelip her şeyi toparladığı o müthiş ikinci albüm-Trailblazer...) tanıyıp daha sonra takip etmemiş birisiyim.
Daha doğrusu, Anatolia albümünü de aldım, yani o Murat İlkanlı ve o meşhur Anadolu metal soundunu oturttukları albüm (ki o işin mimarı Demir Demirkan'dır diye biliyorum..) Fakat albüm bekleneni vermedi benim için. Ondan sonra da takip etmedim adamları.

Şimdi siz de bu benzer tepkiyi verince belki de geri dönüp kaldığım yerden tekrar dinlemeliyim adamları diye düşündüm. Benim bu coverlarda kullandığım bütün fikirler 80'ler hard rock altyapımdan geliyor, 70'lerin sonunda Deep Purple-Rainbow-Dio ile başlayıp sonra Malmsteen vs ile devam etmiş olan ekol. Yani benim için kağıt üzerinde Pentagram ile hiç bir alakası yok kafamdaki işlerin, adamları Anatolia'dan beri dinlemedim, o albüm de bana hitap etmedi. Ama belli ki onlar da benzer yerlerden ilham aldıkları için, insanlar bu soundu duyunca akıllarına Pentagram geliyor. Bunu anlamış bulunuyorum🙂

Tabii şunu da söylemek lazım: bizdeki dinleyicinin de biraz daha ufkunu genişletmesi gerekiyor. Bana bu işler için bu dönemde ilham veren gruplar (Royal Hunt, Leverage, Cornerstone, Allen-Lande projeleri, Magnus Karlsson, Jorn Lande vs...) de yazık ki bizde bilinmiyor.
Pentagram'ın mirasını birileri devralıp devam etse iyi olacak belki de....
Kim bilir belkide Akmar'da karşılaşmış dahi olabiliriz 😊 Hayat oldukça ilginç bir akışa sahip.

Anatolia dönemi için özellikle Demir - Sertap ilişkisi ile de popülerlik kazanan bununla beraber benim sevdiğim bir albümdü. Tabi ilişki magazinle beraber grubun popülerliğine katkı sağladı. Demir Demirkan bu topraklarda yetişen iyi gitaristlerin başında gelir benim için. Hatta Demir gruptan ayrılınca Pentagram'ı bir dönem dinlemedim. Öyle bir pis huyum vardı. Sevdiğim adam gruptan gidince gruba küserdim. Mesela Izzy Stradlin'in GN'R'dan, Bruce Dickinson Maiden'dan yada Paul Gilbert Mr. Big'ten ayrılması sonrası onları da hiç dinlemedim. Taa ki dönene dek. Bir Izzy dönmedi tabi 😔

Metin Türkcan ile olan ilk albümdeydi Bir şarkısı. Fena bir albüm değil.

İlham aldığınız grupların hiçbirini duymamıştım. Onları da bir ara dinleyim.

Geri