Elektro gitar çalışmak için kaynak önerisi

Arkadaşlar selam, elimde squier bullet hss strat ve blackstar id core 10v3 gitar seti var. Gitarı ilerletebilmek için yeterli ekipmana sahibim diye düşünüyorum yani müzikten soğutan dandik ekipmanlarım yok. Fakat gitar çalışımı bir türlü ilerletemiyorum. Bunun sebebinin de sabit bir kaynaktan çalışmamak ve çabuk sıkılmak olduğuna kanaat getirdim. Özellikle hiç interaktif olmayan kitap gibi kaynaklardan ilerlerken baya sıkılıyorum. Gitarı ilk aldığımda Selim Işık'ın youtube serisini biraz takip etmiştim ardından guitarpro dosyalarının bulunması ve daha derli toplu olmasından dolayı udemy kursunu aldım. Problem şu ki hangi kaynak en iyisidir, derli toplu gider ve bir sonuca ulaştırır emin olamıyorum. Bazıları kitaplardan (Speed mechanics of lead guitar vs.), bazıları özel derslerden, bazıları da internetten öğreniyor. Hangi kaynak hangi amaca hizmet ediyor onu bilemiyorum. Benim amacım ilk aşamada sevdiğim şarkıları (genelde türkçe rock) çalabilmek, ileride de (3-4 sene içinde) armoni öğrenip doğaçlama çalabilmek, ufak tefek hobi olarak da olsa sahne alabilmek. Özel ders aslında en takip edilebilir olan kaynak ama ders fiyatları da bildiğiniz üzere pahalı ve İstanbul'da ders için bir yere gidip gelmek de vakit alıyor. Üniversite öğrencisi olduğum için derslerden, diğer işlerden zaten gitara az vaktim kalıyor. Uzun lafın kısası nasıl bir yol izleyebilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Selim Işık'ın udemy kursu şu aşamada yeterli olur mu? Şimdiden sağolun

Selam, en çok konuşulan mevzulardan biri... Forumda gitar dersi, eğitimi veren kişiler var. Temel yaklaşımlar konusundaki fikirleri araştırıp görebilirsiniz, yani ben onlar adına tekrar edemem. Zaten başka bir sorun gördüğüm için onun hakkında yazmak istedim.

Sorun ekipman ya da kaynak olmayabilir. En baştaki motivasyonla ilgili bir sorun olabilir. Bu açıdan da birçok konuda bunu konuştuk. Bu sınav zamanı ders çalıştığımız odayı beğenmemek gibi bir şey 🙂

Gitar tekniği konusunda birebir derslerin yerini tutan bir şey olacağını sanmıyorum. Eğer sorun buradaysa en azından başlangıç seviyesinde temel hataları yapmamak için birebir ders almak en iyi çözüm olabilir. Eğer temel teknikler konusunda sorun yoksa ve ilerletmek istiyorsanız bu durumda ne yapmak istiyorsanız o yöne doğru gitmeniz gerek.

Ben şu kurs iyidir, bu site yararlıdır diye bir şey diyemem çünkü konuya vakıf değilim ama şu aşamada sorduğunuz sorular, dediğim gibi kaynak ya da yönetim ötesinde bir sorun gibi algıladım.

Önce sevdiğiniz şarkıları çalıp 3-4 seneye armoni ve doğaçlama aşaması da bana doğru görünmedi. Yani her ikisini bir arada götürebilirsiniz en azından 3-4 seneye gerek yok. Temel bilgilere sahip olduktan sonra zaten internetteki herhangi bir kaynaktan istediğiniz yönde ilerletmeniz mümkün, bence eğer ilerlemiyorsa bunun nedenleri başka olabilir. Onu bulup düzeltmenizi öneririm.

Bu konudaki çeşitli kaynaklar bu başlıkta paylaşılmıştı.

Olay tabi motivasyonda bitiyor tabi ama bir wah pedalı keyif katabiliyor. Eğer beste yapıyorsan looper vs. bunları da toplayabileceğin en ucuz yöntem prosesör. Bir zaman sonra çeşitlilik katmak adına iyi olabilir.

Kendi müziğini rifflerini, sololarını üretmek en faydalı çalışmalardan biri. Ayrıca, kendin için oldukça zorlayıcı alıştırmalar belirleyip, gitarı her eline aldığında sevdiğin parçaları çalmadan önce bu alıştırmaları çalman sana çok fayda sağlayacak.

Kendi müziğini rifflerini, sololarını üretmek en faydalı çalışmalardan biri. Ayrıca, kendin için oldukça zorlayıcı alıştırmalar belirleyip, gitarı her eline aldığında sevdiğin parçaları çalmadan önce bu alıştırmaları çalman sana çok fayda sağlayacak.

Hocam ben her şey en iyisi olsun mentalitesiyle tek bir kaynaktan baştan sona gideyim mantığıyla ilerledim ve selim ışık udemy kursunu aldım. Evet öğretici bir kurs ama nota ile birlikte ilerlediği için açıkçası sıkıldım. Gitara yeni başladım sayılır çok az haşır neşirim. Sizce bir yandan sevdiğim parçaları öğrenmeye çalışırken bir yandan çeşitli kanallardan bulduğum egzersizleri çalışsam faydalı bir şekilde ilerleyebilir miyim? Açıkçası müzisyen olmak gibi doğrudan bir hedefim yok ama nota bilip doğaçlama calabilmeyi de isterim belli bir seviyeden sonra. Şu aşamada bir hobi olarak zevk almaya yönelik ilerletmek istiyorum. Basitçe de olsa nasıl bi yol haritası izlemek gerekir sizce? Bahsettiğim şekil iş görür mü? Teşekkürler şimdiden

Hocam ben her şey en iyisi olsun mentalitesiyle tek bir kaynaktan baştan sona gideyim mantığıyla ilerledim ve selim ışık udemy kursunu aldım. Evet öğretici bir kurs ama nota ile birlikte ilerlediği için açıkçası sıkıldım. Gitara yeni başladım sayılır çok az haşır neşirim. Sizce bir yandan sevdiğim parçaları öğrenmeye çalışırken bir yandan çeşitli kanallardan bulduğum egzersizleri çalışsam faydalı bir şekilde ilerleyebilir miyim? Açıkçası müzisyen olmak gibi doğrudan bir hedefim yok ama nota bilip doğaçlama calabilmeyi de isterim belli bir seviyeden sonra. Şu aşamada bir hobi olarak zevk almaya yönelik ilerletmek istiyorum. Basitçe de olsa nasıl bi yol haritası izlemek gerekir sizce? Bahsettiğim şekil iş görür mü? Teşekkürler şimdiden
Zaten nota ile ilerlemek adamı gitardan değil herhangi müzik aletinden yavaş yavaş soğutur 😁. Yeni başladığın zaman önemli olan gitarı eline aldığın zaman sana "yük" veya "zorunluluk" olarak hissettirmemesi. Bu yüzden sevdiğin parçalarla ve tablarla başlamak en verimlisi olur çünkü gitarı eline aldığın zaman yük ya da zorunluluk değil güzel vakit geçirdiğin ve kendini geliştirdiğin bir araç olarak görmeye başlarsın. Sevdiğin parçaları öğrenip zor egzersizleri yapmak bana göre en iyi öğrenme şekli (herkesin öğrenme şekli farklıdır). Sevdiğin parçaları belirli bir süre çalıştıktan sonra iyi çaldığını fark edeceksin, sonra egzersizlere başlayıp egzersizlerden sonra parçaları bir daha çaldığında, parçaları ne kadar kolay çaldığını ve gitarın klavyesine ne kadar hakim olduğunu göreceksin. Herkesin öğrenme şekli farklıdır ancak benim düşüncem en verimli öğrenme şekli bu yönde.

Geri