Elektro gitar hocam bana doğru öğretmiyor gibi geliyor

Sıfırdan başladım ve 1 yııldan fazladır kendim öğreniyorum. İngilizce varsa YouTube sayesinde hocayım diye geçinen çoğu tipten aldığınız derse göre çok daha verimli öğrenebilirsiniz. Henüz çok acemiyken tel patlattığımda yakın bir müzik markete gitmiştim. Tel değiştirdikten sonra sap ayarı ve entonasyon kontrol etmesini rica ettim, yapılması gerektiğini biliyorum ancak kendim yapmak yemiyor. Ben öyle çeyrek tur vs. kafa yorarken herif ya hak deyu direkt alyanla girişmişti gitara, ki bu abimiz hoca bu arada. Ulan ben bile biliyorum sap ayarının hassas bir hadise olduğunu, elinden zor aldım gitarı. Entonasyondan da kaçtı çünkü bilmiyordu. Yani acemiyseniz kimseye koşulsuz güvenmemek lazım, serseri mayın gibi herkes. İşin ilginç tarafı müzikle ilgilenen adamdan nahif, dürüst olmasını beklersin. Bizimkiler acemiysen piranha gibi etrafını sarıyor. Biri de dandik gitarını benim Fender ile takaslamya çalışmıştı. Sorsan kimseye zararı olmayan, ota çöpe duyar kasan adamlar bunlar 🙂

Henüz 1 yıldır çalan biri olarak bana eyyorlamak düşer mi bilmem. Ancak en çok doğru tutuş pozisyonu üzerine kafa yorun. O ilk başlangıçta penayı, gitarı doğru tutmak, doğru postür en önemlisi. Gitara başlamadan evvel onlarca video izleyip, emin olduktan sonra başlamıştım. Süreç boyunca ne bilek ağrısı, ne sırt ağrısı hiçbirini yaşamadım. Egzersiz ağırlıklı ilerleyince de gitar üzerindeki fiziksel hakimiyetim beklediğimden çok daha kısa sürede arttı. Vibrato nasıl yapılır, bend nasıl yapılır onlarca kaynak var. İşte fretlere yakın basmaktır, bend/vibrato bilekten yapmaktır, alternate picking'dir falan bu tip temel ancak yanlış öğrenilen her teknikle ilgili yüzlerce detaylı video var. Doğru tekniğe odaklandıktan sonra olay pratik yapmakta artık. Ben yıllardır düzenli ağırlık çalıştığım için aynı disiplini buna da uyguladım. Bir ders programı yaptım ve onun üzerinden ilerliyorum. Tipik bazı tekniklerde iyi ilerleyip, bazılarında bocaladığını görüyorsun. Eksiklerine göre de tekrar dizayn ediyorsun.

Doğru teknik ile belli bir aşamaya gelip platoya girildiyse gerçekten işinin hakkını veren iyi bir gitaristten destek alınabilir. Nitekim ben öyle yapacağım.
İnternetten öğrenmek zor oldu mu ve öğrenirken hangi kanalları izlediniz?

klasik almadan direkt elekro almıştım zamanında, ilk 1 ayda power ve normal akorları kendi kendime öğrenip bi hocaya gitmiştim. 2. ayda nothng else matters introsu öretmişti. sonraki yaklaşık bi sene bayağı geliştirm ama aradan 15 yıl geçmiş, o zamankinden daha kötüyüm :') artık sadece alsat yapıyorum. demem ki o basit şeyleri netten kendin öğrenebilirsin. akor falan öğrendikten sonra direkt elektro için kurs aramaya başlamalısın

Geri