Elektro gitar önerisi

Merhaba arkadaşlar, ortalama 6~7 yıl bu tür sanatçıları dinliyorum. Gitar almak bir türlü nasip olmadı, şimdi ise almayı düşünüyorum, maalesef hep içimde kaldı. Gitar 20k ve amfi ise 5k civarlarında bütçem var, biraz daha arttırabilirim. İlk deneyimim olcak ve ayıracak bolca vaktim de var.

Şimdi bazı sorularım var, benim için hangi manyetikler daha iyi olur HSS, HSH, HH gibi. Lespaul ve SG kasa mı tercih etmeliyim?

Dinlediğim gruplar ise şunlar:
Queen
AC/DC
Metallica
KISS
Mötley Crüe
Guns N's Roses
Black Sabbath
Deep Purple
Motörhead
Bon Jovi
Pantera
Aerosmith
Eagles
Journey
Scorpions
The Rolling Stones
Led Zeppelin
Iron Maiden
TOTO
The Hollies

Çoğu grup HH manyetik tercih ediyor galiba. Tony Iommi' nin gitarına bayılıyorum ama onun tonunu elde etmek tabi ki de mümkün değil. Bu işlerde yeniyim az çok araştırma yaptım, ağaç seçimi, manyetik ve kasa tercihi vb. gibi.

Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar, yardımcı olursanız teşekkür ederim.

Dinlediğiniz grupların coverleri üzerine çalacaksanız ,HH manyetikli almanız mantıklı olacaktır.LP yada Strat ın bence cevabı yok,beğeninize kalmış bir durum.

O bütçelerde Schecter modelleri ,ESP ltd 1000 favorilerim ,bütçenizin çoğu ile gitar alıp giriş seviye amfi bakmanızı önermem.

Dinlediğiniz grupların coverleri üzerine çalacaksanız ,HH manyetikli almanız mantıklı olacaktır.LP yada Strat ın bence cevabı yok,beğeninize kalmış bir durum.

O bütçelerde Schecter modelleri ,ESP ltd 1000 favorilerim ,bütçenizin çoğu ile gitar alıp giriş seviye amfi bakmanızı önermem.
Aslında bütçede sıkıntım yok, iyi bir gitar ve iyi bir amfi almak istiyorum. Sonuçta alacağım gitarın sesini amfiden duycam, amfininde kaliteli olması lazım. Bütçe belirleyemiyorum, piyasada çok gitar amfi var. 5k amfide var 20k da. 5k olan amfiler beni tatmin edicek mi mesela?

İyi bir amfi alıp, daha iyi bir gitara geçtiğimde amfiyi tekrar değiştirmeyecek bir amfi almam lazım o zaman.

Gitarlara ilk baktığımda 50k fiyatlı olanlara bakıyordum. İlk gitarımı alacağım için o kadar pahalı gitarlara şimdilik gerek yok dedim.

Bu amfi nasıl 40% indirime girmiş.

Son düzenleme:
Amfinin sesini rahatlıkla açıp çalamayacaksanız belki ses kartı almayı düşünebilirsiniz. Amfi çok daha pratik ama sesini açamadıktan sonra ses kartı+kulaklık ikilisi yeterli olabilir sanki. Ben çok deneyimli değilim bilenler daha iyi yorum yapar.

gitar için fiyat/perfomans'a yönelin olabilecek bütçeyi de maksimize ederek amfiye veya ses kartı-mac-kayıt vs ayırın ama gitar da sizi çalmaktan soğutacak kadar da kötü olmasın. alacağınız gitar hh olmalı zaten cevabını yazmışsınız. misal, gitar için hh manyetikli harley benton serisi veya çin olmayan rg serisi bir ibanez(çin rg var mı bilmiyorum gerçi) veya kore/endonezya schecter-solar-2. el japon jackson vs+ güzel bir yamaha thr serisi-marshall-boss-blackstar vs serisi bir amfi olabilir. 2. el alabilirseniz elinizdeki bütçeyi daha da verimli kullanabilirsiniz. sg-les paul strat kısmı size kalmış tek fark bolt on veya set neck- neckthru olayı.

Son düzenleme:
Amfi için buraya alalım seni. Faydalı olacaktır.

Boss Katana, Blackstar ID core/TVP sağolsun diyelim.
Bu amfi nasıl 40% indirime girmiş.

MG serisi evlerden ırak… hani sırf çok iyi indirim var alayım gitsin dersen eyvallah…
Biraz daha açabilirsek benim için daha iyi olur. Yani alınmaz mı gibisinden. Siz daha deneyimlisiniz yardımcı olurmusunuz. Apartmanda ses konusu problem değil, en üst katta oturuyorum. Alt kattaki komşum son ses müzik dinliyor, bir şey demiyoruz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

Edit:
Daha iyi araştırdımda ev için baya büyük benim hatam pardon kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Amfi için buraya alalım seni. Faydalı olacaktır.

Boss Katana, Blackstar ID core/TVP sağolsun diyelim.
Teşekkür ederim.

Hocam Youtube'da ki Boss Katana MKII 50W incelemenizi izledim ve bunda karar kıldım. Çok güzel bir inceleme olmuş ağzınıza sağlık.

Son düzenleme:
Biraz daha açabilirsek benim için daha iyi olur.

Daha ne diyeyim.... ayrıca evde açamam, ev için büyük filan konuları safsata... başlıkta da anlattım. Ha yine de tabi 2x12 değil de 1x12 neden yetmesin o düşünülebilir ev için.
MG özellikle adının sonunda FX filan gibi olanlar genelde kötü amfiler. Yapay ve cırtlak tonları var. En eski solidstate MG'ler oldukça iyi ama o efekt işine de girelim dedikleri noktada Marshall ismine leke sürdüler. Alınır mı ... olabilir, fiyat çok cazipse sonuçta çöp değil bu amfiler öyle Boston, Midex filan gibi ne idüğü belirsiz şeyler değil...

Daha ne diyeyim.... ayrıca evde açamam, ev için büyük filan konuları safsata... başlıkta da anlattım. Ha yine de tabi 2x12 değil de 1x12 neden yetmesin o düşünülebilir ev için.
MG özellikle adının sonunda FX filan gibi olanlar genelde kötü amfiler. Yapay ve cırtlak tonları var. En eski solidstate MG'ler oldukça iyi ama o efekt işine de girelim dedikleri noktada Marshall ismine leke sürdüler. Alınır mı ... olabilir, fiyat çok cazipse sonuçta çöp değil bu amfiler öyle Boston, Midex filan gibi ne idüğü belirsiz şeyler değil...
Okudum makalenizi hocam. Araştırmamla dedikleriniz çok doğru, yardımınız için teşekkür ederim.

Amfi olarak Boss Katana 5 Gitar olarak Epiphone Les paul custom veya Schecter C6 Pro seçeneklerine bakabilirsiniz.Yeni başlayacağınız için sabit köprülü olması iyi olur.Floyd rose,Tremolo,Bigsby gibi şeylerle uğraşmak gereksiz olur.Veya 2.el alırım diyorsanız prestige serisi ibanezler var.Kore yapımı Ltd modeller var.

Amfi olarak Boss Katana 5 Gitar olarak Epiphone Les paul custom veya Schecter C6 Pro seçeneklerine bakabilirsiniz.Yeni başlayacağınız için sabit köprülü olması iyi olur.Floyd rose,Tremolo,Bigsby gibi şeylerle uğraşmak gereksiz olur.Veya 2.el alırım diyorsanız prestige serisi ibanezler var.Kore yapımı Ltd modeller var.
Epiphone 1961 Les Paul SG Standart Gibson custom almayı düşünüyorum hocam.

Geri