Elektro Gitar Pedalları Hakkında Birkaç Soru

Merhaba.Nux mighty40 model bir amfiye sahibim. Birkaç sorum var madde halinde yazacağım.

1– Pedallar hakkında biraz araştırma yapınca gördüm ki pedallarını birbirine bağladıktan sonra amfi üzerindeki fx-return gibi girişler varmış ve pedalları buraya girmek gerekiyormuş. Benim amfimde böyle bir giriş yok. Ben pedallarımı dizersem doğrudan input kısmına gireceğim. İnputa girmek pedalların ve amfinin sesini olumsuz etkiler mi, pedallardan ve amfiden tam performans alabilir miyim ?

2– Amfim dijital bir amfi. Üzerinde Clean overdrive disstortion ve lead kanalları bulunuyor. Ben bu kanallar için tek tek eq ayarlamalarını yaparsam bir footswitch ile bu 4 kanal arasında istediğim zaman tonumu değiştirebilir miyim, footswitch pedalı işimi görür mü ?

3– Amfi pedallar ve gitar arasındaki bağlantıyı şu şekilde mi kuracağım, amfi >çivi jak ile ilk pedala giriş > pedal ara kabloları ile diğer pedalları birbirine bağlamak> tekrar bir çivi jak ile son pedalla gitarı bağlamak. Bu tanım doğru mu? Yoksa amfi üzerinde fx girişi olmadığı için bu sıralamayı yapmam mümkün değil mi ?

4– Bazı pedalları çalıştırmak için pil, bazıları için doğrudan adaptörle elektrik gerekiyormuş. Pil ile çalışan kolay dersek, adaptörle çalışan pedalı kullanmak için prize takmaktan başka çaresi yok mu acaba ?

5– Ben clean veya metal tonu olsun her zaman amfi üzerindeki efektler dışında bir şey kullanmıyorum. Örneğin reverb ve distortion pedallarını ele alalım. Amfi üzerindeki bu efektler gerçek bir pedalın yanında ne kadar kaliteli bir ses elde etmemi sağlıyor acaba ? Yani "zaten amfide reverb var ekstra bir reverb pedalı almama gerek yok" düşüncesi sağlıklı bir düşünce mi ?

6– Bunu çok araştırdım ama bulamadım. Gitarımın sustainini pek beğenmiyorum. Sustain pedalı, ben bir notayı vurunca daha uzun süre duyulmasını mı sağlıyor yoksa apayrı başka bir işlevi mi var ?

7- Distortion pedalıyla örnek vermek gerekirse, örneğin pedal ve amfi üzerindeki eq ayarlarını yaptım hepsini bağladım ve kullanıma hazır. Birkaç yerde okuduğuma göre distortion pedalını açmadan önce amfi üzerindeki eq ayarlarını değiştirip tonu yalnızca pedal üzerinden almak gerekiyormuş. Yani bunu şarkının ortasında nasıl yapacağım ? Pedalı açmadan önce amfiye gidip ayarları değiştirip sonra mı pedalı açacağım bu çok saçma olur. Pedal üzerindeki potansları istediğim gibi ayarladıktan sonra tam verimli kullanmak için yalnızca pedalı aktif edip çalmaya devam etmem için ekstra bir şey mi yapmam gerekiyor acaba ?

8- Çalmak istediğim çoğu şarkı E standart tuningde olmasına karşın bazen bemol akortlu bazen standart D veya B akortlu şarkılar da çalmak istiyorum. Yani tüm bu tuningleri tek bir gitar üzerinde yaparsam gitar 1 haftada elimde kalacak. Hem tel kalınlığından hem de floyd rosedan dolayı. Farklı akortlanmış şarkıları çalmak için 3-4 farklı gitar almak yerinde bu işlevi görebilecek bir pedal var mı? Yani ben şuan 9-42 tel kalınlığımla standart E tuning gitarımda 6. tele vurunca bana E yerinde B tınısını verecek bir pedal var mı ? Ve bu pedal gerçekten iş görür mü ?

Sorularım bu şekildeydi. Tahmin edeceğiniz üzere amfi–pedal konularında çok acemiyim. Daha önce bu soruları sorduğum başka bir platformda insanlar benimle dalga geçip eğlenmekten başka bir şey yapmamışlardı. Bilmediğim şeyleri sormak için utanacak hale geldim artık. Lütfen benim hevesimi kırmayın. Bilmiyorum, öğrenmek için soruyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz ? Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
1-FX Loop pedalları amfinin preamp kısmı ile poweramp kısmı arasına koymanızı sağlar. Reverb, delay veya modülasyon efektleri doğrudan inputa girilince seste değişikliğe yol açar. Ben şahsen sesi baya bozduğunu düşünüyorum. Bu durumu seveni var mıdır, vardır; ben hiç karşılaşmadım.

2-Footswitch kanallar arası geçiş yapmayı sağlar. Sizin kullandığınız amfide footswitch girişi yok.

3-Bu sıralamayı yapmanız mümkün. Fakat dediğim gibi seste değişiklik yapar.

4-Pil'e uzun vadede para dayanmaz. Adaptör veya çoklu power supply ile kullanmak çok daha mantıklı. Çoğu kişi böyle kullanır.

5-Distortion konusunda amfinin iyi olması bence şart. İyi bir amfinin önüne preamp pedalı koyulunca çok iyi sonuçlar alınıyor fakat kötü bir amfinin önüne pedal koyarak olacak iş değil. FX pedallarında ise paraya bakıyor. 100 TL'ye de reverb, delay pedalı var; 5000 TL'ye de. Sizin kararınıza kalmış. Amfinin efektleri bana yeter diyorsanız sorun yok.

6-Sustain pedalı uçup kaçmak isteyenler için. Sizin durumunuz için değil.

7-Sizin durumunuzda ben distortion pedalı işine girişmezdim.

8-Evet böyle pedallar var. İş görüyor mu? Bence hayır, ses doğallığını yitiriyor.

Son bir tavsiye. Bence pedallara yatırım yapmak yerine elinizdeki amfiyi satıp bir "Boss Katana" edinmek sizin için ekipman sorununu fazlasıyla çözecektir. Pedal desen pedal, efekt desen efekt, ton desen ton; bu amfi hepsine sahip ve modelleme amfisi olarak sektörde zirvede. Nux hiç kullanmadım ama hakkında söylenenler pek iç açıcı değil.

Bence bu efektlerin hepsini öğrenmek için idarelik bir kulaklık ve ses kartı alın. Sonra da bias fx ya da amplituube gibi bir programın crackli versiyonunu kurun. İstemediğiniz kadar efekt ve down tuning dahil her şeyi deneye yanıla öğrenebilirsiniz. Ki uzun süre götürür bu tarz ses yazılımları. Ben de amfim bozulduğundan beri tek bir VST ile çalıyorum.

1-FX Loop pedalları amfinin preamp kısmı ile poweramp kısmı arasına koymanızı sağlar. Reverb, delay veya modülasyon efektleri doğrudan inputa girilince seste değişikliğe yol açar. Ben şahsen sesi baya bozduğunu düşünüyorum. Bu durumu seveni var mıdır, vardır; ben hiç karşılaşmadım.

2-Footswitch kanallar arası geçiş yapmayı sağlar. Sizin kullandığınız amfide footswitch girişi yok.

3-Bu sıralamayı yapmanız mümkün. Fakat dediğim gibi seste değişiklik yapar.

4-Pil'e uzun vadede para dayanmaz. Adaptör veya çoklu power supply ile kullanmak çok daha mantıklı. Çoğu kişi böyle kullanır.

5-Distortion konusunda amfinin iyi olması bence şart. İyi bir amfinin önüne preamp pedalı koyulunca çok iyi sonuçlar alınıyor fakat kötü bir amfinin önüne pedal koyarak olacak iş değil. FX pedallarında ise paraya bakıyor. 100 TL'ye de reverb, delay pedalı var; 5000 TL'ye de. Sizin kararınıza kalmış. Amfinin efektleri bana yeter diyorsanız sorun yok.

6-Sustain pedalı uçup kaçmak isteyenler için. Sizin durumunuz için değil.

7-Sizin durumunuzda ben distortion pedalı işine girişmezdim.

8-Evet böyle pedallar var. İş görüyor mu? Bence hayır, ses doğallığını yitiriyor.

Son bir tavsiye. Bence pedallara yatırım yapmak yerine elinizdeki amfiyi satıp bir "Boss Katana" edinmek sizin için ekipman sorununu fazlasıyla çözecektir. Pedal desen pedal, efekt desen efekt, ton desen ton; bu amfi hepsine sahip ve modelleme amfisi olarak sektörde zirvede. Nux hiç kullanmadım ama hakkında söylenenler pek iç açıcı değil.
çok teşekkürler. benim amfimde footswitch kullanılamaz yani bunu anlıyorum. peki sizi yakalamışken bir sorum daha var cevaplarsanız çok mutlu olurum. şöyle bir şey yapmam mümkün mü acaba, bendeki nux amfiyi üzerindeki eq ayarlarıyla hiç oynamadan sadece hoparlör maksadıyla kullanarak bir prosesör aracılığıyla istediğim tonları alabilir miyim ? yoksa bunu yapmak için de amfide fx gibi bir girişin olması mı gerekiyor ? çok teşekkürler..
Bence bu efektlerin hepsini öğrenmek için idarelik bir kulaklık ve ses kartı alın. Sonra da bias fx ya da amplituube gibi bir programın crackli versiyonunu kurun. İstemediğiniz kadar efekt ve down tuning dahil her şeyi deneye yanıla öğrenebilirsiniz. Ki uzun süre götürür bu tarz ses yazılımları. Ben de amfim bozulduğundan beri tek bir VST ile çalıyorum.
evet ses kartı ve kulaklık almayı düşünüyorum bu efektleri tanımak için. yalnız bias fx'in crackli versiyonunu biraz araştırdım ama indirme linkleri yalnız virüs kaynıyor. güvenilir bir link elinizde mevcutsa paylaşırsanız çok sevinirim. teşekkür ederim

çok teşekkürler. benim amfimde footswitch kullanılamaz yani bunu anlıyorum. peki sizi yakalamışken bir sorum daha var cevaplarsanız çok mutlu olurum. şöyle bir şey yapmam mümkün mü acaba, bendeki nux amfiyi üzerindeki eq ayarlarıyla hiç oynamadan sadece hoparlör maksadıyla kullanarak bir prosesör aracılığıyla istediğim tonları alabilir miyim ? yoksa bunu yapmak için de amfide fx gibi bir girişin olması mı gerekiyor ? çok teşekkürler..

Maksat prosesörün amfi modellemelerinden yararlanmak ise amfi ile prosesör kullanmak tavsiye edilmiyor. Prosesörler konusunda ben de pek fikir sahibi değilim. Daha bilgili biri cevap yazarda aydınlatıcı olur.

Maksat prosesörün amfi modellemelerinden yararlanmak ise amfi ile prosesör kullanmak tavsiye edilmiyor. Prosesörler konusunda ben de pek fikir sahibi değilim. Daha bilgili biri cevap yazarda aydınlatıcı olur.
anladım çok teşekkür ederim. benim yapmak istediğim, amfimi çalıştırıp pedallarımı teker teker dizmek ve çalmak. bunu yapmak için boss katanayı önermenizin sebebi hem amfinin kendi tonlarının sesinin tatmin edici olması hem de çeşitli efekt pedallarının ve footswitch kullanımı için amfi üzerinde uygun girişlerinin olması değil mi doğru anlamışım

8. sorunun cevabı, evet. Bias FX üzerinde de bu pedaldan var. Pitch shifts diye geçer genelde. Oktavlarla oynamanıza yarar. Benim için ciddi açıdan kullanışlı bir pedal. Çünkü Drop ya da standart akorlarının çoğunu tercih ediyorum çalacağım şarkıya göre. Ama şunu belirtmek isterim; bu pedal sesi biraz yapaylaştırıyor. Yani akordu kendiniz çektiğinizde aldığınız sesin doğallığını alamıyorsunuz.

evet ses kartı ve kulaklık almayı düşünüyorum bu efektleri tanımak için. yalnız bias fx'in crackli versiyonunu biraz araştırdım ama indirme linkleri yalnız virüs kaynıyor. güvenilir bir link elinizde mevcutsa paylaşırsanız çok sevinirim. teşekkür ederim
torrentten bir şekilde halledilir diye düşünüyorum illa. Bende yok, ben reaper'a eklediğim amped roots isimli plugini kullanıyorum. 4 tane amfisi var, 1 tanesi beleş. Efekt falan yok zaten ihtiyacım da yok. Efektleri de başka şekilde ücretsiz çözümlerle halledebilirsiniz. DAW(kayıt programı) üzerinde pluginlerle araştıra araştıra bulurum yolumu diyorsanız bias fx gibi vstlere de ihtiyacınız yok. Efekti bulması ve ayarlaması biraz daha zaman alır sadece.
amfimi çalıştırıp pedallarımı teker teker dizmek ve çalmak
o amfinin içinde zaten efektler var, pedal dizecekseniz pek mantıklı olmaz boss katana. Ama pedal dizmeye gitmek yerine şuan ya katanna gibi efektli ve kaliteli bir amfi alın ya da tamamen beleş yazılımlar ve pluginler üzerinden ilerleyin.

8. sorunun cevabı, evet. Bias FX üzerinde de bu pedaldan var. Pitch shifts diye geçer genelde. Oktavlarla oynamanıza yarar. Benim için ciddi açıdan kullanışlı bir pedal. Çünkü Drop ya da standart akorlarının çoğunu tercih ediyorum çalacağım şarkıya göre. Ama şunu belirtmek isterim; bu pedal sesi biraz yapaylaştırıyor. Yani akordu kendiniz çektiğinizde aldığınız sesin doğallığını alamıyorsunuz.
anladım çok teşekkür ederim yardımınız için
torrentten bir şekilde halledilir diye düşünüyorum illa. Bende yok, ben reaper'a eklediğim amped roots isimli plugini kullanıyorum. 4 tane amfisi var, 1 tanesi beleş. Efekt falan yok zaten ihtiyacım da yok. Efektleri de başka şekilde ücretsiz çözümlerle halledebilirsiniz. DAW(kayıt programı) üzerinde pluginlerle araştıra araştıra bulurum yolumu diyorsanız bias fx gibi vstlere de ihtiyacınız yok. Efekti bulması ve ayarlaması biraz daha zaman alır sadece.

o amfinin içinde zaten efektler var, pedal dizecekseniz pek mantıklı olmaz boss katana. Ama pedal dizmeye gitmek yerine şuan ya katanna gibi efektli ve kaliteli bir amfi alın ya da tamamen beleş yazılımlar ve pluginler üzerinden ilerleyin.
amped rootsu daha önce de duymuştum yakın zamanda tecrübe ederim umarım. kullandığım amfi üzerinde efektler vs. mevcut. yani benim pedallarla ilgili en büyük sıkıntım footswitch idi. onu da kullanamıyormuşum zaten kendi amfimde. sırf bu yüzden amfi değiştirir miyim bilmiyorum ama araştırmaya devam edeceğim. çok teşekkür ederim yardımlarınız için

boss katanayı önermenizin sebebi hem amfinin kendi tonlarının sesinin tatmin edici olması hem de çeşitli efekt pedallarının ve footswitch kullanımı için amfi üzerinde uygun girişlerinin olması değil mi doğru anlamışım
Katana hiçbir pedalın olmasa da yazılım ile Boss'un neredeyse tüm pedallarını kullanma imkanı veren bir amfi. Neden bu kadar pedal ısrarın var anlamadım ama Nux'un dandik tonunu pedal ile düzeltemezsin. Adım adım ilerle, tek hamlede herşeye sahip olamazsın ve her sorunu çözemezsin. Binlerce kere yazıldı ama kısaca özetleyeyim.

Pedal diyorsan illa o zaman pedal al ama amfi olarak daha basit düz bir amfi al, modelleme amfisine pedal girmenin çok anlamı yok üstelik Send/Return yoksa iyice anlamsız.

Ya ses kartı ve prosesör alacan ki bunun taraftarı çok ama ben derim ki bu yola gidersen çıkan sesi adam gibi almak için düzgün bir Monitor hoparlör de lazım, bilgisayar 5.1 ses zımbırtıları ile olmaz.Ya da Katana gibi, ID Core gibi bilgisayar ile de desteklenen hatta ses kartı gibi bile kullanabileceğin modelleme amfilerine bakacan. Katana mk2 olanların avantajı fiziksel olarak pedal kullanımına da uygun olmaları.

Ses kartı ve kulaklık demişsin... illa hoparlör lazım. Kulaklık gece filan sessizlik için tamam da bir açıktan duyduğun ses ile aynı tadı almazsın ama daha önemlisi uzun vadede kulağına çok zararlı.

Nux gibi şeyleri profesöre hoparlör olarak kullanırsın elbet ama inan kendi haliyle çalsan daha iyi. Prosesörün tüm olayını bitirir.

Sustain pedalı filan unut... bu seviyede hiç kafa yoracak şey değil.

Katana hiçbir pedalın olmasa da yazılım ile Boss'un neredeyse tüm pedallarını kullanma imkanı veren bir amfi. Neden bu kadar pedal ısrarın var anlamadım ama Nux'un dandik tonunu pedal ile düzeltemezsin. Adım adım ilerle, tek hamlede herşeye sahip olamazsın ve her sorunu çözemezsin. Binlerce kere yazıldı ama kısaca özetleyeyim.

Pedal diyorsan illa o zaman pedal al ama amfi olarak daha basit düz bir amfi al, modelleme amfisine pedal girmenin çok anlamı yok üstelik Send/Return yoksa iyice anlamsız.

Ya ses kartı ve prosesör alacan ki bunun taraftarı çok ama ben derim ki bu yola gidersen çıkan sesi adam gibi almak için düzgün bir Monitor hoparlör de lazım, bilgisayar 5.1 ses zımbırtıları ile olmaz.Ya da Katana gibi, ID Core gibi bilgisayar ile de desteklenen hatta ses kartı gibi bile kullanabileceğin modelleme amfilerine bakacan. Katana mk2 olanların avantajı fiziksel olarak pedal kullanımına da uygun olmaları.

Ses kartı ve kulaklık demişsin... illa hoparlör lazım. Kulaklık gece filan sessizlik için tamam da bir açıktan duyduğun ses ile aynı tadı almazsın ama daha önemlisi uzun vadede kulağına çok zararlı.

Nux gibi şeyleri profesöre hoparlör olarak kullanırsın elbet ama inan kendi haliyle çalsan daha iyi. Prosesörün tüm olayını bitirir.

Sustain pedalı filan unut... bu seviyede hiç kafa yoracak şey değil.
pedal ısrarım aslında yok. ben bu olayı daha basit düşünüyordum. pedalı alırsın takarsın ve çalarsın olur biter zannediyordum ki o kadar basit değilmiş, önce amfiyi adam etmek gerekiyormuş... şimdilik pedal işini zaten unuttum. prosesör ve ses kartlarını da iyice öğrendikten sonra bir şekilde devam edeceğim zaten. teşekkür ederim yardımınız için

pedalı alırsın takarsın ve çalarsın olur biter zannediyordum ki o kadar basit değilmiş,
Zor olmak zorunda da değil ... seçenek çok, zor olan ne istediğini tespit etmek. Mesela ben pedal(lar) ve Orange Crush 20 clean kanal ile çok güzel çaldım. Ne istediğini tespit etmek için de hangi cihaz hangisiyle nasıl etkileşir bilmen lazım ... misal üstte yazılmış, pedalı modelleme amfisinin input'una girmenin saçmalığı gibi... ha bunun da istisnası var: Katana gibi iyi bir amfide clean kanalın tüm Global EQ ayarlarını vs yaparsın hatta preamp'i devre dışı bırakırsın yine olur. Mesela Bogner Uberschall pedalı Katana power-In'den girdim leziz oldu maşallah.
Ayrıca üstte sormuşsun... pedala pil dayandıramazsın, iyi bir power supply ile bağlaman daha iyi ama 9v ve18v farklı pedallar olabiliyor, ona iyi bak.

Geri