Elektro Gitara Yeni başlayacaklar ve yolun başında olanlar için tavsiyedir

Ben Norveç'te yaşamaktayım. Uzun yıllar önce Türkiye'den ayrıldım. Fakat bu siteyi kurulduğu yıldan beri takip etmekteyim. Bu başlığı açma sebebim ise aradan geçen bunca yıla, defalarca açılmış aynı isteklerle dolu mesajlara daha fazla dayanamamaktayım. Ama gel gör ki biz Türk halkı olarak ta merhametli insanlarız. Yine de sizlere bir fikir veriyoruz.

Arkadaşlar. Aşağıda yazacaklarıma içinizden katılan olur yada olmaz. Amacım bir kaos ortamı başlatmak değildir. Bu sebeple bir şey yazacaksanız ayrıştırmadan ve saçmalamadan yazın. Ben basit ve kısa yazacağım.

Elektro gitar çalmaya başlamak için bu hobideki en önemli bileşen GİTAR değildir.

Burada ki en önemli bileşen gitarın üzerinde bulunan çelik tellerin sarsılmak sureti ile oluşturduğu dalgalanmalarda ki sesin mıknatıslı manyetikler üzerinden sesin iletildiği ve bu sesin duyulmasını sağlayacak cihazın KALİTESİ en önemli bileşendir.

Peki bu cihazlar nedir ?

1- Amfi : Amfi, manyetik dizilime sahip her türlü enstrüman için en önemli ekipmandır. Neden ? nedenini yukarıda yazdım. Alacağınız amfi ne kadar donanımlı ve kaliteli ise duyacağınız seste o kadar harika olacak.

2- Ses kartı : Ses kartı içinde aynısını söylemek mümkün. Ama burada devreye başka bir etken daha giriyor. Ses kartınızı bağlayacağını hoparlör seçimi. Dolayısı ile iyi bir ses kartının yanına bir o kadarda iyi bir hoparlör koymanız gerekiyor.

3- Prosesör : Prosesör de ses kartı gibi. Onunda iyi bir hoparlöre ihtiyacı var.

Kısaca özetlersek. Sen hangi gitar diye sormak yerine oturacaksın amfi, ses kartı ve prosesör nedir ? ne için ve nasıl kullanılır ? benim ilk önce hangisine ihtiyacım olacak ? diye bunların araştırmasını yapacaksın. Hangi cihaz ile başlayacağına veya ilerleyeceğine karar verdiğin zaman da oturup MARKA ARAMAYACAKSIN. Oturup önce BÜTÇENİ ve İMKANLARINI belirleyeceksin. Tüm bunları tamamladıktan sonra BÜTÇEN ve İMKANLARIN dahilinde olan marka ve modelleri incele. Kafana takılan olursa gel o zaman sor.

İnanın çok daha hızlı ve kolay olacak sizin için her şey.

Geri