Elektro gitarda ilerleyemiyorum

Neredeyse 1 yıldır gitar çalıyorum ama hala en kolay soloları bile çalarken zorlanıyorum. Gitarı ilk aldığımda hep down picking yaptım ve metronomla hiç çalışmadım şimdi deniyorum ama bir türlü anlayamadım metornomu nasıl kullanacağımı. Ayrıca hiç gitarı alıp egzersiz yapıcak motivasyonu bulamıyorum hep sıkılıp bırakıyorum. 4 5 ay gitar kursuna gittim ama orada da çok bir şey öğrenemedim. Ne tavsiye edersiniz bana?

Basit soloların partilerini kısa ölçülerle ve parçanın hızını yavaşlatıp çalmayı denemeni tavsiye ederim.

Özellikle Songsteer uygulamasının mobil versiyonunu satın alıp(süresiz satın alma ücreti bir marlboro paketi fiyatı) kullanabilirsin. En azından çok hızlı parçaları çalıştığımda kalıpları ve vuruşları daha iyi anlayıp yapabiliyorum. Kavradıkça uygulama üzerinden metronomu kademeli olarak normal hıza çekerek pratiğimi arttırmaya başladım.

Neredeyse 1 yıldır gitar çalıyorum ama hala en kolay soloları bile çalarken zorlanıyorum. Gitarı ilk aldığımda hep down picking yaptım ve metronomla hiç çalışmadım şimdi deniyorum ama bir türlü anlayamadım metornomu nasıl kullanacağımı. Ayrıca hiç gitarı alıp egzersiz yapıcak motivasyonu bulamıyorum hep sıkılıp bırakıyorum. 4 5 ay gitar kursuna gittim ama orada da çok bir şey öğrenemedim. Ne tavsiye edersiniz bana?
Herkes gitar çalmak zorunda değil, enstrüman çalmak zorunda da değil. Madem olmuyor, başka bir uğraş bulun olsun bitsin. Bu iş zorla olmaz.

Arada böyle konular açılıyor, yazılanlara bakınca bazen trolleme gibi geliyor (kimsenin günahını almak istemem ama söylemeden de edemedim). Mesela geçen biri gitarımın telini gevşetsem olur mu gibi bir şey sormuştu, "gitarda ilerleme" ile ilgili. Burada durum o kadar bariz değil ama yine de metronomun nasıl kullanılacağı nasıl anlaşılmaz diye düşünürken buldum kendimi. Eğer ritm duygunuz yoksa işler zor, bunun da çalışarak geliştirileceğini söylüyorlar ama yine de olayların en temelindeki hadiseden bahsediyoruz. Metronom vuruşlarını takip edip kafanızda bölüp çeşitlendirmeye başlamanız gerek hatta bunu duyar duymaz yapmanız gerek, en azından önce kafada yapabilmeniz gerek sonra parmaklarınız alıştıkça rahat yapar hale gelirsiniz.

İyi bir "öğretmenden" ders alıp bolca çalışmalısın. Yönlendirilmeye ihtiyacın var bence.
Bu insanlara birinin veya bir şeyin "gitardan keyif almayı" öğretmesi lazım. "Gitarı elime alıp egzersiz yapacak motivasyonu bulamıyorum" diyor. Gitarı egzersiz yapılacak bir şey ile özdeşleştirirsen tabii ki motivasyonun kalmaz. Egzersiz araçtır, amaç değil.
Ünlü caz saksafoncusu Phil Woods bir keresinde motivasyon konusunda şöyle bir şeyler demişti (mealen yazıyorum). "(İdolüm) Charlie Parker bana 'güzel geliyor Phil' demişti. Bu benim için yeterliydi".
Bence bu insanların gitara başlama neden yanlış. O nedenle "yakıtları yarı yolda bitiyor". Belki birileri onlara ilham verirse durum değişebilir. Ama hocaların çoğu bu anlamda donanımsız.

Gitar'ı kendinle baş başa kaldığın, özgürleştiğin bir an gibi algılaman gerek, çözmen gereken bir problem gibi değil. Eline aldığın an mükemmel olmak zorunda değil, seni eğlendiriyorsa, bir önceki güne göre kendini biraz daha beğenmeye başlıyorsan devam etmelisin.

Teke tek de olsa, grup da olsa, genelde eğitmenler konuyu işler ve geçer, öğrenci alabildi mi kanıksayabildi mi çok fazla geriye dönük bakmazlar. Anlaşılan senin konuyu kanıksayıp, içselleştirip uygulamaya koyman uzun zaman alıyor. Bu da normal bir durum. Ben de bazı şeyleri çok uzun sürede öğrenirim ama öğrendim dediğimde bir daha kolay kolay unutmam. Kendine zaman tanı. Metronom kullanmayı beceremediysen müzik bilgin oldukça zayıf ve uzun süre eğitim alman gerekiyor. Kendi başına bu durumu aşman çok zor. Teke tek olmadıysa grup ile ders al. Bazı insanlarda akran öğrenmesi süreci daha çekilir ve hızlı bir hale getirebiliyor. Bunu gerçekten istiyorsan, vazgeçme. Bir gün bırakmadığın için kendinle gurur duyarsın.

düzenli çalışmanız lazım siz gitarı 1 gün bırakırsanız o sizi 1 hafta, 1 ay bırakırsanız hiç elinize almamış gibi olursunuz. kas hafızanız ve refleksler çok önemli ince motor çok önemli özellikle sağ elde ve iki el koordinasyonunda. günde 1 saat düzenli çalışma haftasonları 2-3 saat ''tıngırdatmaktan'' iyidir. büyükşehirlerde iseniz birebir yüz yüze ders alın veya skype/zoom ile ders veren hocalar var fiyatı 100 lira olan 400 lira olan hoca da var maddi durumunuza göre destek alın olmadı selim ışık videoları var youtube'da bedava. yukarıda birisi songsterr demiş tab üstünden öğretiyor o da fena değil youtube'da ücretsiz ingilizce gitar dersleri var. ingilizceniz iyi değilse önce biraz onu geliştirin sonra gitar işine hızlıca giriş yapın ingilizce için çok uygun fiyata öğrenme metotları var artık günümüzde tonla bilgiyi çok uygun fiyata ya da bedava ulaşabiliyorsunuz. ilk gitara başladığımda elimde troy stetina ingilizce kaynağı dışında hiçbir şey yoktu. ne video ne audio ne yol gösteren hoca.. hocaya gittiğimde beni klasikten başlattı ve 3 ayda bıktım ısrarla elektro gitar dersi istedim o da ısrarla reddetti sağolsun. aldım elektroyu kendim tabiri caiz ise o çaresizlikle iğne ile kuyu kazarak öğrendim şimdiki imkanlar acayip süper über genişlikte-çeşitlilikte. yani, işiniz kolay sadece planlı ve programlı gidin yeterli. paralı/parasız kısımları da size kalmış. bence ikisinde de zamanı boşa harcamadan ilerleyebilirsiniz orta seviye gitarist olmak için çok über yeteneğiniz yoksa ''bence'' en az 2-3 yıl düzenli çalışılmalı o yüzden 1 yıl çok çok az bir süre

Son düzenleme:
Basit soloların partilerini kısa ölçülerle ve parçanın hızını yavaşlatıp çalmayı denemeni tavsiye ederim.

Özellikle Songsteer uygulamasının mobil versiyonunu satın alıp(süresiz satın alma ücreti bir marlboro paketi fiyatı) kullanabilirsin. En azından çok hızlı parçaları çalıştığımda kalıpları ve vuruşları daha iyi anlayıp yapabiliyorum. Kavradıkça uygulama üzerinden metronomu kademeli olarak normal hıza çekerek pratiğimi arttırmaya başladım.
Aynı dediğiniz gibi çalışmaya başladım konuyu açtıktan sonra şuan Anatasia çalışıyorum. İlk başlarda hiç sorun yok %30 dan başlıyorum %80 e kadar geliyorum ondan sonra aynı hızda takılıyorum, teknikte mi sorun var yoksa yanlış mı çalışıyorum anlamadım.

Belki gitarın genel ayarları (entonasyon, tel yüksekliği, sap ayarı, vs.) çalıma uygun değildir, belki gitarının tonu iyi değildir, belki ekipmanın yetersizdir. İçinde gerçekten müzik yapma isteği varsa ve buna bir şeyler engel oluyorsa onu en iyi sen bilirsin. Önce o sorunları netleştirmek lazım.

Aynı dediğiniz gibi çalışmaya başladım konuyu açtıktan sonra şuan Anatasia çalışıyorum. İlk başlarda hiç sorun yok %30 dan başlıyorum %80 e kadar geliyorum ondan sonra aynı hızda takılıyorum, teknikte mi sorun var yoksa yanlış mı çalışıyorum anlamadım.
Bana da hala bazı parçalar hızlı geliyor. Evet bazen daha fazla pratik yapma gereksinimimiz olabilir. 80den 90'a sonra 100e çıkmaya çalış hız olarak. Aşama aşama gitnek lazım.

enstrüman inat işidir.
hoca kötüydü, metronomum bozuk vs hepsi bahane bunların kusura bakmayın.
Sorunları biliyorsanız cevapları da vardır ;
-hoca kötüyse ya hocaya gitmeyi bırakırsın ya da başka bi hoca bulursun.,
-metronom sorunun varsa metronomla çalmaya çalışırsın.
motivasyonun yoksa zaten bırak gitarı, herkes gitar çalmak zorunda değil, başka bi enstrümana yönel.
İlla "gitar çalıcam ben" diyorsan bahaneleri bırak, gitarını eline al, tellerini,gövdesini güzelce bi temizle, "sıfırdan başlıcam" de ve başla.
yardıma ihtiyacın olursa elimden geldiğince yardımcı olurum.

Troy un bu videosunu izledikten sonra anladım sorunumu, başta anlattığı gibi alternate picking yaptığımı fark ettim. Cracking the code serisinde baktım ama çok anlamadım bu pick slantingin nasıl yapıldığını. Youtubedan daha fazla araştırıcam olmazsa iyi bir hoca bulup ders almayı düsünüyorum. Sizin de bir tavsiyeniz varsa yazarsanız sevinirim.

senin gazın kaçmış kola misali, ama yaşına göre çok erken kaçmış.
hayat yolunu yarılayınca bide kafan rahat olmazsa aynen böyle gazı kaçıyor insanın, bide kafa dengi adam bulamayınca çalmaya tamam. yoksa ben şimdi warwick basa senin yaşındayken sahip olsaydım yatarken koynuma alırdım 🙂
gitar bi yerden sonra tek olarak keyif vermemeye başlıyor, ikinci birini bul çalmak için. yine olmuyorsa bide bas (ben senin yaşlarındayken benim çevremdekiler gitarı beceremeyince basa geçerdiler, nasılsa duyulmuyor grupta. o da olmadı bateri ) gitarı dene, olmazsa sırada bateri var.
şaka bi yana ikinci bi kişi varsa faydalı olur birbirinizi gazlamak açısından. yoksa da kendin ritim çalıp kayıt yap üstüne de solo atmayı dene, ben böyle yapıyorum lafa gelince çalan çalmaya gelince parmakları kıpırdamayan milletin nazını çekmektense

Geri