Elektro gitarda tellere dokununca pıt pıt diye ses geliyor (over drive kapalı açık fark etmiyor)

Elektro gitarın tellerine dokununca pıt pıt diye sesler geliyor apartmanda topraklama varmı bilmiyorum yaşım küçük olduğu içinde prizi açamam priz topraklı priz ama kabloları bilmiyorum amfi markası hight tone HT-10 yazıyor üstünde gitarda gypsy rose normal strat kasa yardımcı olursanız çoook iyi olur

Yaşın büyük de olsa açma zaten prizi... elektrikçi çağır 🙂

Amfi ve gitar oldukça "mütevazi" diyeyim kibarca, bana sanki onlarda topraklama ya da izolasyon problemi olabilir gibi geldi. Daha iyi ekipmanı kendi prizinde dene imkan varsa.

Eski binalarda bildiğim kadarıyla topraklama yok. Atıyorum 20-30 senelik bir apartmansa büyük ihtimal odalarda toprak hattı yoktur, sadece mutfak ve banyoda toprak hat vardır, bir kısmı böyle bir kısmında hiç yok. Tabii sonradan döşenmiş olabilir, tadilat gördüyse falan durum değişebilir. En kolay deneme olarak mutfak ya da banyonun uygun bir prizinde (aman su falan gelmesin dikkat edin) bir deneme yapabilirsiniz. Pıt pıt'lar gidiyorsa muhtemelen ondandır, değilse başka bir nedeni olabilir. Bir de bir başlık vardı, tam hatırlayamadım, elektro gitara dokunmak ile dip gürültüsü ya da topraklama olayının bildiğimiz gibi olmadığını açıklıyordu, şimdi aratmaya üşendim ama bilen varsa linki ekleyebilir, durum belki öyle bir şeydir, bilemedim.

Geri