Elektro gitarımın cilası matlaşmış durumda. Cila hakkında sorularım var

Herkese merhabalar. Hemen konuya girip sorularımı sorayım. Gitarım sınırlı üretim floyd roselu bi ibanez. Link yasak mı bilmediğim için modelini yazayım isteyen googledan bakabilir detaylara. İbanez grgr011ltd . Gövdesi ıhlamur. Yıllar içerisinde gitarımın üzerindeki şu elektrikli desenler (emin olmamakla birlikte sanırım kaliteli bi kaplama) iyice parlaklığını yitirdi ve sönük bi halde kaldı. ( renk kaybı,bozulması yok ama sanırım tüm cilası bitti. 0 parlaklık anlayacağınız) . 10 seneyi devirdi zaten gitar. İlk hali gibi olmasa da yeniden parlatmak istiyorum gitarımı gerçekten sönük bi durumda. Merak ettiklerim şunlar :
1) Eğer bu şey kaplamaysa ( - ki başka bir seçenek yok sanırım aydınlatırsanız sevinirim - ) kaplama üzerine cila atabilir miyim ?
2) Cila için araştırdığım kadarıyla herkes dunlopun waxını kullanmış ama bazı kaynaklar da bildiğin araba cilasını ince şekilde kullanabilirsin diyor. Araba cilası kullanabilir miyim ? Zararı olur mu ıhlamur gövdeye ? ( sadece maliyet odaklı bi soru değil aynı zamanda parlatma kalitesi açısından )
3) Cila sırasında manyetikleri vs çıkarmam gerekir mi ? ( bu aşamada luthier e gitmesi gerekcek )
4 ) Bu şekilde olan bi ıhlamur gövdeye bakım açısından önerileriniz neler olur ?
Şimdiden yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Lütfen gitarı yeniden parlatabileceğimi söyleyin 😀 Meral edenlerin olmasına bağlı olarak before/after lar ve editler ekleyeceğim.
Screenshot_1.jpg

Eğer olaylar aklımda canlandırdığımdan farklı değilse parlatabilirsin. O desenin üzerine bir clear coat / vernik atılmıştır diye düşünüyorum. Dolayısıyla bizim bu clear coat katmanına müdahale edip tekrar parlatmamız mümkün.
Ancak bunu elle yapmak çok yorucu olacaktır ve çok güzel sonuç (homojenlik açısından) alamayabilirsin. Genelde buffing wheel / polisaj tekeri daha hızlı bir sonuç verecektir. Ancak onun da aralara vs girebilmesi için manyetiklerin sökülmesi gerekebilir.
Araba pasta cilasını tavsiye eden var ama hiç kullanmadım. Gitarlarımdan biri 14 yaşında, kılcal çizikler olmasına rağmen sönmedi pek finishi. Ancak ben o Dunlop / Planet Waves ürünlerini bir çok gitar parçasını ve alakasız bir takım eşyaları temizlemek ve parlatmak için kullandım. Dolayısıyla işe yarıyor mu, evet yarıyor.

Aynen öyle desen üzerine clear coat var. Sönüklüğü konusunda ben de anlam verebilmiş değilim. Ibanez özel seri bir gitarına dandik vernik atacak bi firma değil 😀 Korunma şartlarından ( pardon korunmama 😀 ) etkilenmiştir gitar cilası muhakkak. Çizikler inan önemli değil benim için. Gitarın yaşantısını anlatıyor bence. Son noktada bana kardeşim şununla gönül rahatlığıyla parıl parıl parlatabilirsin diyebileceğin ne olur ? ( buffing wheel okey. onu bulurum. bana ürün önerisi gerekiyor. ) ( gitaristlerin kafaları baya karışık sanırım bu konularda, silah yağından , makine yağına , yağı olan herşeyi sürmüşler internetteki araştırmalarımda)

Aynen öyle desen üzerine clear coat var. Sönüklüğü konusunda ben de anlam verebilmiş değilim. Ibanez özel seri bir gitarına dandik vernik atacak bi firma değil 😀 Korunma şartlarından ( pardon korunmama 😀 ) etkilenmiştir gitar cilası muhakkak. Çizikler inan önemli değil benim için. Gitarın yaşantısını anlatıyor bence. Son noktada bana kardeşim şununla gönül rahatlığıyla parıl parıl parlatabilirsin diyebileceğin ne olur ? ( buffing wheel okey. onu bulurum. bana ürün önerisi gerekiyor. ) ( gitaristlerin kafaları baya karışık sanırım bu konularda, silah yağından , makine yağına , yağı olan herşeyi sürmüşler internetteki araştırmalarımda)
O yaglar gövde cilası için değil🙂. Piyasada satılan gitar cilalarindan alin, biraz bastira bastira pamukla guzelce surun, kuruyunca silin. Büyük ihtimalle tatmin eder sizi. Etmezse de cila sararmış olabilir

Geri