Elixir perdelere zarar verir mi?

Merhabalar. Epiphone Les Paulum var ve Elixir tel kullanmak istiyorum ama okuduğum yorumlarda Elixir'in fretlere zarar verdiğini okudum. Stainless steel fretlere zarar vermiyor diyenler de var. Gitarımda nasıl bir fret olduğunu nasıl öğrenebilirim ve Elixir'in fretlere zarar verdiği doğru mu?

Elixir telin anası ağlayana kadar kullanıp sonra fretlere zarar veriyor diye birileri demiş zamanında. Adamların sloganı 3-5 kat daha fazla ömür iddiası. Ben normal bir tel kullanınca maksimum 10-15 günde perti çıkıyor. Verimli kullanabildiğim süre de 1 hafta falandır. Hadi telin tamamen öldüğü 15. günü ele alalım. 3 katı 45 gün, 5 katı 75 gün. Yani 1,5-2,5 ay. Tel bu noktadan sonra paslanmasa bile fretlere değen yerleri aşınmaya ve pürüzsüz durumunu yitirmeye başlıyor. Tutup bu teli 1 sene kullanırsan freti yer tabii. Paslanmıyor diye teli eskimedi diye kabul etmemek lazım. Dolayısıyla nasıl ki normal bir eskimiş teli uzun süre kullanırsan freti yerse, kaplamalı telde de aynısı geçerli.

Ben şimdiye kadar Epiphone veya Gibson'da çelik fret görmedim. Zaten paslanmaz çelik olsa direkt parıltısından anlaşılır. Nikel fretler gibi birkaç ayda kararmaz.

7 ay değişmemiş paslı tellerle çalarsanız hepsi zarar verir, normal bir telin çalım ömrü saat olarak bellidir, siz ister çalın ister çalmayın belli bir süre sonra da paslanacaktır.

Ne yaptığını bilmezsen herşey herseye zarar verir... mal mal şehir efsaneleri bunlar. Biri Elxir paslanmıyor diye alıp 18 ay tel değiştirmemiştir, gitar da işporta modeldir fretler zarar görmüştür diyeyim....

Geri