Ernieball vs Daddario vs Jim Dunlop

Bu tellerin arasında 2 ay süre kullanabilecegin zor. Elixir haricî diğer tellerin tamamında 1. Aydan sonra ton kaybetmeye başladı. Ha yine de bütçe olarak ben 60-70 i geçemem diyorsan Ernie ball biraz daha iyi şuan kendimde onu kullanıyorum. Regular slinky 10-46 . Memnunum ancak belirttiğim gibi 1 ay civarı gidiyordu Jim dunlop tel temizleyici ürününü alarak her gitar çaldıktan sonra uyguladım süre 10-15 gün daha uzuyor.

Merhaba arkadaşlar üçünün de en ucuz 10-46 tellerinden hangisi daha kullanışlıdır? Ortalama iki ay civarı kullanacağım
daddario der geçerim nickel wound tellerinin tonu güzel ve gayet uzun ömürlü bende 4 buçuk ay dayandı 2 gün önce kalın mi teli koptu

ernie ball da kullandım super slinky olanını kullanmıştım ernie ballarda başarılı marka fakat ben zamanla daddarioyu daha çok sevdim

Uzun süredir Ernie Ball kullanıyorum. Elleri çok terleyen biriyim. Dunlop 65 tel temizleyici aldım. Her çalımdan sonra (bazen hem önce hem sonra), kuru mikrofiberle üzerindne geçtikten sonra Dunlop ile temizliyorum. Tellerin ömrü acayip uzadı.
Daddario'dan hiç verim alamadım. Teli takıp akort yaparken kararmaya başlıyordu, abartmıyorum.
Bir de bulabilirsen Electro Harmonix de alabilirsin, ben memnun kalmıştım kullandığımda. Şu an iki paket yedek telim var. Biri Dunlop, ilk defa deneyeceğim. Diğeri ise EHX.

1- Elixir tellerin hepsi coated, alt teller 2-3 haftada mevta olmaz. Her çalımdan sonra telleri silerseniz gayet uzun ömre sahipler.
2- Elixir tel fretleri yemez. Düz mantık bakıldığı zaman kaplamalı tel, kaplamasız ve boğumları açıkta olan tele nazaran daha az fretlere zarar verir. Fakat kaplaması birkaç ay sonra aşınıp tırtıklı bir hal alıyor ama tel paslanmadığı için 1 sene kullanan bile var. Sonra o tırtıklar aşındırır tabii.

10 yıldır Elixir'den başka tel kullanmadım. Makul sürelerde değiştirdikten sonra hiç bir zarar vermediği gibi öyle 3 saat sonra tonu filan da kaybolmuyor. Birkaç gitarım var o yüzden eşit çaldığım için sende 3-4 kere tel değiştirmek yetiyor en fazla. Tek gitarım olsa ve çok yoğun çalsam herhalde 2 ayda bir filan değiştirirdim. Ben titiz adamım kararmaması benim için daha önemli o yüzden Elixir. Başka tel iyidir kötüdür demiyorum ama çok da büyük farklar yok. Birkaç marka deneyip hissiyatına göre karar vermek lazım.

Elixir'den konuya resmi açıklama geldi 🙂
1.webp

Özet olarak sarımlı tellerde NanoWeb/Polyweb coating var ancak sarımsız tellerde de farklı bir kaplama uygulanıyormuş.

Geri