Evde basit prova stüdyosu

Merhabalar,

Karantina sebebiyle müzik hobimize tekrar odaklanma fırsatı bulduk. Evde gitar, bas gitar, amfileri mevcut. Bir adet kulaklık ile stres attığım elektronik bateri var, amfisi yok. Eşimin de midi klavyesi vardı ancak onu satıp bir dijital piyano almak üzereyiz. Ayrıca evde basit bir mikrofon ile adaptörü olmayan bir adet 10 kanallı (iki kanal preampli) behringer mikser mevcut.

Konuya gelirsek, kendi çapımızda ufak bir prova stüdyosu oluşturmayı düşünüyorum ve tavsiyelere ihtiyaç var. Kafamdaki sistem miksere adaptör alıp, basitinden ve ucuzundan bir aktif monitör ile işi çözmek. Ses kalitesi konusunda yüksek beklentilerimiz yok maksat hafif bir sabit mix ile (mikser üzerinden) sesi daha iyi dinlenebilir hale getirmek ve sisteme hemen aç/kullan özelliği kazandırmak. Ha bir de mikserin avantajı ne, eğer istersek provaları anı olsun diye kolayca kayıt edebileceğiz, çok öncelikli bir durum değil ama elde olanak var sonuçta. O durumda ses kartı değil de asio4all kurar işi çözerim diye düşünüyorum, ses gecikmesi vs. ile işim olmayacak ses çıkışını direkt mikserden alacağım nasıl olsa.

İzolasyon vs. yapmayacağımız için müzik dinleme seviyesinde bir gürültümüz olmalı bu sebeple monitörler küçük olacak. Bir tek bateri altına bir izolasyon gerekecek sanırım, onu ayrıca araştıracağım.

Sizden ricam konuya çok haklim olmadığım için atladığım veya yanlış düşündüğüm bir nokta var ise uyarmanız. Senin yerinde ben olsam böyle böyle yapardım demeniz ya da şöyle yaparsak daha mantıklı, daha ekonomik daha kaliteli olur şeklinde yönlendirmeniz.

Şimdiden çok teşekkürler.

Behringer kulaklık amfisi ile full kulaklıkla prova alıyorduk ben bekarken evimin bir odasını ayırmıştım...gitarları laptop ve ses kartıyla mixer ya da davulcunun ses kartına yolluyorduk yanlış hatırlamıyorsam...bi ayarlarsanız bir daha stüdyoya gitmenize gerek kalmaz biz baya çalışmıştık o şekilde...

Behringer kulaklık amfisi ile full kulaklıkla prova alıyorduk ben bekarken evimin bir odasını ayırmıştım...gitarları laptop ve ses kartıyla mixer ya da davulcunun ses kartına yolluyorduk yanlış hatırlamıyorsam...bi ayarlarsanız bir daha stüdyoya gitmenize gerek kalmaz biz baya çalışmıştık o şekilde...

Eyvallah, kulaklık amfisi işi aslında mantıklı ama ben şimdilik olmayan bir gruba sistem dizdiğim için girmeyeyim o işe, basit monitörler ile başlayalım. Bir de yaz geliyor kulaklıktan sıkılıp çalmaktan vazgeçme potansiyelim var 🙂

O şekilde sadece elektro davul takırtısı duyarsınız yeterince amfileri açamayacağınız için...tarz nedir bilmiyorum tabi ama sinir bozucu oluyor benden söylemesi...behringer kulaklık amfisi 200-300 tl falandır bu arada...

@gurkanisevic valla şimdi çok mantıklı geldi söylediklerin. İşin aslı öyle twin pedallı, yüksek tempolu bir müzik yapmayacağız ama yine de davul sesleri veya dış gürültüler can sıkıcı olabilir.

Behringer in kulaklık amfilerine baktım, dediğin gibi gayet ucuz ancak nedense hep 4 çıkış vermişler.. Videolarınızdan gördüğüm kadarıyla sizin grup 4 kişi galiba, iyi denk gelmiş 🙂 Bir de ortalık kablo dolacak tabi bu durumda, kulaklıklara uzatma kablosu falan gerekecek belki, hatta kulaklık amfisini belki de miksere sabitlemek gerekecek çünkü kulaklığı biraz çekiştiren düşürebilir vs. 🙂

Sizin bu kablo yığınına yönelik bir çözümünüz var mıydı??

@gurkanisevic valla şimdi çok mantıklı geldi söylediklerin. İşin aslı öyle twin pedallı, yüksek tempolu bir müzik yapmayacağız ama yine de davul sesleri veya dış gürültüler can sıkıcı olabilir.

Behringer in kulaklık amfilerine baktım, dediğin gibi gayet ucuz ancak nedense hep 4 çıkış vermişler.. Videolarınızdan gördüğüm kadarıyla sizin grup 4 kişi galiba, iyi denk gelmiş 🙂 Bir de ortalık kablo dolacak tabi bu durumda, kulaklıklara uzatma kablosu falan gerekecek belki, hatta kulaklık amfisini belki de miksere sabitlemek gerekecek çünkü kulaklığı biraz çekiştiren düşürebilir vs. 🙂

Sizin bu kablo yığınına yönelik bir çözümünüz var mıydı??

Ortalık biraz kablo oluyordu tabii, kulaklık ucu inceltici kalınlaştırıcı çok sıkıntı oluyordu ama kablo işi zaten her zaman sıkıntı olduğu için idare ediyorduk bir şekilde...2013 civarıydı bu dediğim, davulcuya uzun kulaklık gerekmiyordu ama diğerlerimizin 3 metre kablolu kulaklıkları vardı o da denk gelmiş sanırım hiç kulaklık mesafe sıkıntısı çekmemiştik, sıcaklık bir problem olabiliyor doğru ama lojistik avantajı ve günün neredeyse istediğin zamanında yapılabilmesi çok daha iyiydi...keşke gene böyle bir odam olsa 🙂 ekipmanların çoğu benim değil bu arada resimdeki...
333.webp

@gurkanisevic sizin ortam bayağı güzelmiş, alan gayet geniş. Yalnız alt katta kimse yok muydu? Bateri kick gürültüsü gitmiyor muydu alt kata?

Bu arada bir adet Behringer HA400 sipariş ettim, kampanya varmış sıfır ürün 175 TL, çok iyi denk geldi sağolasın. Eşim de kulaklık amfisi konusuna farklı bir bakış açısı getirdi; sen bateri çalışırken ben de kendi kulaklığımı takıp dinleyebilirim, diğer türlü taka tuka bir sürü gürültü oluyor en azından bateri sesi daha iyidir dedi 🙂

@gurkanisevic sizin ortam bayağı güzelmiş, alan gayet geniş. Yalnız alt katta kimse yok muydu? Bateri kick gürültüsü gitmiyor muydu alt kata?

Bu arada bir adet Behringer HA400 sipariş ettim, kampanya varmış sıfır ürün 175 TL, çok iyi denk geldi sağolasın. Eşim de kulaklık amfisi konusuna farklı bir bakış açısı getirdi; sen bateri çalışırken ben de kendi kulaklığımı takıp dinleyebilirim, diğer türlü taka tuka bir sürü gürültü oluyor en azından bateri sesi daha iyidir dedi 🙂

Bahçe katıydı ev o yüzden pek sorun olmadı, o oda hatta biraz daha da altta ön tarafına göre evin...bekarlıkta oda sıkıntısı yok ki, sizin evliyken bir odayı stüdyoya yakın hale getirmeniz bence daha büyük olay 🙂 coronanın faydası resmen 🙂

Yalnız alt katta kimse yok muydu? Bateri kick gürültüsü gitmiyor muydu alt kata?
Gitmez. Uzun süre Roland TD kullandım değişik kick'lerle. Altına yoga ya da fitness mat'i koydum bu vesileyle pedalın çivileri de parkeyi delmek yerine mat'e battı, daha da iyi oldu. Halı bile iş görür. Kick sesi bagetin pad'lere vurduğunda çıkan pokiti pokiti sesten fazla değil.

Gitmez. Uzun süre Roland TD kullandım değişik kick'lerle. Altına yoga ya da fitness mat'i koydum bu vesileyle pedalın çivileri de parkeyi delmek yerine mat'e battı, daha da iyi oldu. Halı bile iş görür. Kick sesi bagetin pad'lere vurduğunda çıkan pokiti pokiti sesten fazla değil.

Ne yazık ki benim alt komşularda durum aynı değil 😀 Sesten değil ama titreşimden ciddi rahatsız oluyorlar. Ben de olayı abartıp aşağıdaki malzemelerin siparişini verdim 😀😀😀

Ses yalıtım şilte / 9 mm
OSB Levha / 9 mm
Kanuf Akustik Taşyünü Levha / 5 cm
OSB Levha / 9 mm
Ağır Ses Yalıtım Bariyeri / 3 mm / 5 kg

Bunları aynı sırayla üst üste monte edip bir platform oluşturacağım. Evet biraz abarttım ama benim için keyifli işler 😀

Ne yazık ki benim alt komşularda durum aynı değil 😀 Sesten değil ama titreşimden ciddi rahatsız oluyorlar. Ben de olayı abartıp aşağıdaki malzemelerin siparişini verdim 😀😀😀

Ses yalıtım şilte / 9 mm
OSB Levha / 9 mm
Kanuf Akustik Taşyünü Levha / 5 cm
OSB Levha / 9 mm
Ağır Ses Yalıtım Bariyeri / 3 mm / 5 kg

Bunları aynı sırayla üst üste monte edip bir platform oluşturacağım. Evet biraz abarttım ama benim için keyifli işler 😀
sonucu merak ediyoruz 🙂

sonucu merak ediyoruz 🙂
Evet ürünler geldi, kurulum ve denemeyi yarın yapacağım ama sonucu nasıl test edeceğimi bilemedim.. Bir titreşim aplikasyonu indirdim ama hassasiyeti çok düşük geldi, mevcut durumda bile çok düşük titreşim yakalayabildi.

Yani bu kadar ürüne gerek var mı yoksa yalnızca biri, ikisi yeter miydi verilere bağlamayı tercih ederdim. Şimdilik aklıma bir şey gelmiyor.

sonucu nasıl test edeceğimi bilemedim
giriş davula çal pata küte... sonra komşuya git, yeni düzenek yaptım biraz çalacam ses geliyor mu bak bakalım diye sor ama geri gidip 20 dakika hiç ses çıkarma .... tekrar git, komşu soba önünde yatan kedi gibi keyifli olacaktır .... bundan sonra çaldığında ses mes derse yav test ettik ya işte, başka yerden geliyordur o ses, borulara baktır sen filan dersin.

Geri