Evde Gitar Kaydı

Merhabalar evde kitar amfiden gitar kaydı almaya çalışıyorum. Marshall dsl40c var bunun için hem mikrofonlama hemde line outtan ses kartına girişle iki kanallı kayıt almaya çalışıyyorum. Fakat Dsl40c den ses kartın doğrudan giriş yaptığımda kesilemeyen inanılmaz bir dip gürültü ve gain yüksekliği durumu var. Konuylla alakalı bilgi sahibi olan varsa aydınlatırsa süper olur.

Merhabalar evde kitar amfiden gitar kaydı almaya çalışıyorum. Marshall dsl40c var bunun için hem mikrofonlama hemde line outtan ses kartına girişle iki kanallı kayıt almaya çalışıyyorum. Fakat Dsl40c den ses kartın doğrudan giriş yaptığımda kesilemeyen inanılmaz bir dip gürültü ve gain yüksekliği durumu var. Konuylla alakalı bilgi sahibi olan varsa aydınlatırsa süper olur.
Line outtan çıkıyorsan kabin simülasyonu kullanmanı tavsiye ederim. Universal Audio ox-stomp, two notes torpedo falan bak. Lambalı gitar için impulse response bunlar. İkinci olarak ev kaydı için 40 Watt lambalı amfi kullanmak terörle mücadelede yargılanır hocam 😀. Zaten sırf bunun için bile iyi bir mikrofon yerine paraya kıyıp böyle bir yola başvurmak daha mantıklı. İstersen amfinin doğal sounduna yakın bir kabin bulur onunla kaydedersin senin bileceğin iş. Zaten düşük volume seviyesi tonda hacim kaybı da ortaya çıkartır.

Aslında iş gören bir mikrofonum zaten var zaten sesle alakalı da bir sıkıntım yok amacım iki kanallı gitar kaydı yapmak hem mikrofondan hem linedan. Kabin simulasyonu bu açıdan iş görürmü hiç kullanmadım tan işleyişi de bilmiyorum.

Kabin simülasyonu iş görür. İyi bir mikrofon fiyatına Two-Notes ve Ox Stomp bulabilirsin. Bu teknoloji gelecekte artarak kullanılmaya devam edecek. Revv markası amfilerinde kullanıyor Two-Notes. Blackstar yakın zamanda MK3 modellerde Cab-Rig standart olarak sunmaya başladı. Yoksa prosesörlerin ve modelleme amfilerinin bu kadar geliştiği bir dönemde lambalı amfiler çoğu adam için pahalı bir zevk olarak tarihe karışacak. Hele hele tüm o sinyal zincirini iyi bir şekilde mikrofonlamanın ne büyük zahmet olduğunu düşünürsen bu firmalar artık bir lambalı aleti organik nasıl mikrofonlarız üzerine çalışıyor.

En basit örneği. Ne diye o kadar zahmete katlanasın ki? Bugün bir SM 57 gibi klasik f/p ürününü dışarıda tutarsak Neumann gibi çoğu profesyonel mikrofon bunlardan pahalı. Hele hele kayıt aldıktan sonra velev ki değiştirmek istedin bir şeyleri, sadece o anki pozisyon, bölüm ve durumdan ötürü bile tonal farklılık oluyor. Bu aletlerde ayarları kaydet, sonra istediğin zaman değiştir kayıtları. Emin ol böyle yüksek prodüksiyonlu bir işte değilsen işini beklediğinden bile fazlasıyla görür. Volüm, amfi kırma vs derdi de yok. Temiz iş.

Aslında iş gören bir mikrofonum zaten var zaten sesle alakalı da bir sıkıntım yok amacım iki kanallı gitar kaydı yapmak hem mikrofondan hem linedan. Kabin simulasyonu bu açıdan iş görürmü hiç kullanmadım tan işleyişi de bilmiyorum.
Ayrıca bahsettiğim ox, waza tae yüksek fiyatlı. Ox Stomp pedal olarak satılıyor. Ox’un seni tatmin edecek birçok özelliğini sunuyor. Keza Two-Notes da kendini kanıtlamış. Yani teknoloji eninde sonunda buna evrilecek ki aslında senin mikrofon ve kabin dediğin şey ilkel bir impulse response sayılır. Kabinde kullanılan hoparlör tipi, mikrofon tipi vs tonu etkiler. Bunlar kafadan gelen sinyali sese çevirip kaydeden iki unsur. Eh sen buna zaten bugün impulse response diyorsun. Yani sinyalin sese çevrilirken verdiği tepki ve bunun kaydedilmesi. Bunu elektronik olarak yapıyorsun prosesörde. Bu aletlerde simüle ediyorsun. Organik olmaz vs diyen çok insan oluyor ama en nihayetinde bunu bir DAW’a atınca ikisi de dijital dosyaya dönüşmüş oluyor. Yani müzik canlı icra edilen bir şey değil bir kayıtta. Canlı performansta anlarım ama öbür türlüsü zahmet.
Bu arada yanlış anlama, mikrofon kayıt her daim daha organiktir ama sen kaydı Abbey Road stüdyosunda milyon dolarlık ekipmanlarla yapmıyorsun. İmkanın sınırlı. Bu imkan içinde belki bu kabin simülasyonları mikrofonla yapacağın kayıttan daha iyi bile duyulabilir.
Kayıt işi çok çetrefilli bir konu. Ben sadece kısaca şunu söylemek istiyorum. Eğer çok iyi ekipmanların yoksa amfiden alacağın tonu bir prosesörden veya kafayı bağladığın kabin simülasyon pedalından daha iyi alabilirsin. Ki mikrofonlama başlı başına teknik bir konu.

https://equipboard.com/items/universal-audio-ox Buraya göz atarsan bu aletleri profesyonellerin dahi yüksek prodüksiyon albüm kayıtlarında kullandığını görebilirsin. Yani bazıları abartılı ama doğruluk payı var. Bir ton adam ve ekipmanla dünyanın her yerinde kayıt yapabilecek Muse kullanır mı bilmiyorum ama en nihayetinde alet seni 60 kilo taşımaktan kurtarıyorsa ve bunu yaparken çok az anlamlı kayıp sunuyorsa incelenmeye değer.
Ki Revv ve Blackstar gibi markalar ciddi ciddi bu teknolojiye evrilmişse gelecekte Fender Marshall Orange gibi amfi markaları da üzerine düşecektir. Marshallarda vardı doğrudan kabin simülasyonu ile kayıt ama bu seviye değil. 2021 yılında üretilen Orange amfilerde dahi değil. İleride yapay zeka işin içine girerse lambalı amfilerde de çok değişik unsurlar görebiliriz.

Geri