Evde sap ayarı

Merhaba öncelikle, çok kısa bir süredir gitar çalıyorum ve sadece en üst iki tel hem boşta hem de çoğu perdede fretlere sürtünüp dayanılmaz bir cızlama sesi çıkarıyor. Birkaç gündür araştırıyordum ve sorundan emin olmak için bir müzik marketine götürmeye karar vermiştim ama sap ayarıyla ilgili izlediğim bir videoda, sanırım sap iç bükey değil düz olduğu için bu sorunu yaşadığımı fark ettim. 6. Telde 1. ve 7. perdelere aynı anda bastığımda arada hiç boşluk kalmıyor ve tel tamamen fretlere yapışıyor, evde kendi başıma çok azda olsa sap ayarına dokunmalı mıyım yoksa bilen birini bulmam daha mı iyi olur? Cevaplar için şimdiden teşekkürler 🙂

Referans aldığım video:

Merhaba. Sap düzden ziyade dışbükey olmuş da olabilir. Yalnız kontrolün 1. perde ile 15. perdeye basıp 8. perdeden yapılması lazım. Sap ayarında korkulacak bir durum yok, tek seferde en fazla 45 derece kadar çevirerek kontrol edin sapı. Gevşetmeniz lazım, sap tarafından bakarken saat yönünün tersine çevrilecek alyan.

Merhaba. Sap düzden ziyade dışbükey olmuş da olabilir. Yalnız kontrolün 1. perde ile 15. perdeye basıp 8. perdeden yapılması lazım. Sap ayarında korkulacak bir durum yok, tek seferde en fazla 45 derece kadar çevirerek kontrol edin sapı. Gevşetmeniz lazım, sap tarafından bakarken saat yönünün tersine çevrilecek alyan.
Dediğiniz şekilde yaptığımda 8. perdede çok çok az bir basma payı kalıyor aralık görünmüyor, sapın ucundan köprüye bakarak söylediğiniz şekilde çevirsem bir problem olur mu? Daha hiç deneyimim olmadığından olması gerekenden çok çok daha fazla korkuyorum belki de mazur görün 😀

Dediğiniz şekilde yaptığımda 8. perdede çok çok az bir basma payı kalıyor aralık görünmüyor, sapın ucundan köprüye bakarak söylediğiniz şekilde çevirsem bir problem olur mu? Daha hiç deneyimim olmadığından olması gerekenden çok çok daha fazla korkuyorum belki de mazur görün 😀
Frete değecek gibi olması idealdir ama 30 derece çevirip bakın isterseniz, bir şey olmaz. Sadece en üst iki tel olduğu için köprünün o kısmını da biraz yükseltmek gerekebilir, özellikle klavyenin ortasından sonraki buzz durumu için.

Geri