Fender Classic Series 60s Stratocaster için manyetik tavsiyesi

Başlıkta da belirttiğim üzere Meksika üretimi bir 60s Strat sahibiyim. Vintage 57/62 ve Texas Special Strat Setleri arasında kaldım.En çok Stevie Ray Vaughan şarkılarını coverlamak hoşuma gidiyor.Genelde Blues çalıyorum. Amfim VOX AC15c1. Şimdiden teşekkür ederim.

Fender Classic Series 60s uzerinde gelen orijinal manyetikler Fender 57/62 manyetiklere yakin manyetikler. Daha farkli ve daha yuksek cikisli manyetikler istiyorsaniz Texas Special'lara yonelin; bunlar zaten Fender Artist Series Stevie Ray Vaughan strat uzerinde gelen orijinal manyetikler...

Fender Classic Series 60s uzerinde gelen orijinal manyetikler Fender 57/62 manyetiklere yakin manyetikler. Daha farkli ve daha yuksek cikisli manyetikler istiyorsaniz Texas Special'lara yonelin; bunlar zaten Fender Artist Series Stevie Ray Vaughan strat uzerinde gelen orijinal manyetikler...
Öncelikle teşekkür ederim bu soruyu sormamın asıl sebebi T-Bone Walker şarkıları çalarken ki gitardan çıkan ses çok hoşuma gidiyor ama SRV çalarken daha yüksek çıkışlı manyetiklere ihtiyacım varmış gibi geliyor, Texas Special alırsam T-Bone Walker'ın ki gibi Jazz'a yakın blues tonları almakta zorlanır mıyım?

Öncelikle teşekkür ederim bu soruyu sormamın asıl sebebi T-Bone Walker şarkıları çalarken ki gitardan çıkan ses çok hoşuma gidiyor ama SRV çalarken daha yüksek çıkışlı manyetiklere ihtiyacım varmış gibi geliyor, Texas Special alırsam T-Bone Walker'ın ki gibi Jazz'a yakın blues tonları almakta zorlanır mıyım?

srv tonu için şart diil çünki srvnin kendisinin kullandığı manyetiklerde ts değildi . mehmet barlonun çok güezl bi yazısı vardı kopyalıyorum

Manyetikler:

Manyetikler 1959 strattan gelen manyetikler. Ve de Rene Martinez ile direkt bu işi birebir görüşmüş bir tanıdığımdan (ki bu zaten benim Duncan beta tester olmamı da sağlayan ve de 1960ların sonlarında faal müzik yapıp, albüm kaydetmiş olan, çok sağlam ve de sevdiğim bir zaat, ama bu müzik işini bıraktı ki bu da işin kötü tarafı) şahsen öğrendiğim bu manyetiklerin gayet gayet 6.00K normal Stratocaster manyetikleri olduğu. Bu konuda belki şu kaynağı okusanız burada kullanacağım detaylara daha vakıf olursunuz. Verdiğim linkten de göreceğiniz üzere -1959 5.95k .0030- Formvar 7925 TL/TG North Hand- şeklinde bir yapı zaten verilmekte. İşte aynen bu manyetikler, farklı hadiseler değil. Ama rivayetler bol... Yok Fender'e yollanmış, orada daha çok sarılmış şu bu... Arkadaşlar aynen bu telleri ve de yüksek bir sapta tam olarak 6.00K'lık alnico 5'li strat manyetiklerini denedim... Ve tak diye çıkıyor adamın tonu. Hani çalması çok bela ama çıkmakta. Ki benim Hamdi'm aynen bu şekilde durmakta şu anda, ki çok da severim... Tipi zaten epey yakın olduğunu göreceksiniz... Tee lise yıllarından kalma bir hadisedir benim için açıkçası, 20 seneden fazla yani...
Manyetiklerin yüksekliği açısından enteresan bir hadise yaparmış... Onu sizlerle paylaşayım.

Sapın üzerine bir cetvel koyarlarmış, herhalde Rene Martinez... Ve de her manyetikte alt taraf (ince tellere denk gelen taraf) epey yüksek olurmuş, hatta o kadar ki köprü manyetiğinin alt tarafı bu cetvele temas edermiş çok hafif. Orta manyetiğin alt tarafı ise nerdeyse değermiş yine bu cetvele, ve sap manyetiğinin alt tarafı da 1/16 inch kadar yakınmış. Kalın tellerin tarafı ise, köprüde 1/32 inch, ortada 1/16 inch ve de sapta da 1/32 inch kadar yakın olurmuş bu cetvele. Yani epey yüksek...

Hemen bu ayarı kullanmadan önce bir hadiseyi unutmayın... O da bu adamın telleri zaten ciddi şekilde yüksek ayarladığı... Dolayısı ile, siz -normal- veya hatta düşük aksiyonlu stratınıza bu manyetik ayarlarını çekerseniz, o zaman ortaya -stratitis- denilen unsur çıkabilir. Bu problem için daha fazla detay isterseniz burayı okumanız faydalı olacaktır.

SRV number one tonu için manyetik tavsiyesi:

Öncelikle gitar yakın bir gitar olacak. Yoksa, alakalı gitar bataklık dişbudağından ve de akaçağaç saplı bir gitarsa, (hala ton olarak yaklaşılır ama) alttaki karşılaştırma kadük kalır. Onu bilin... 59 sonrası stratlar cinsi bir strat ile alakalı konuşmaktayım kısacası...

Manyetik tavsiyesi hakkında sadece şu kadarını söylüyeyim, benim gördüğüm tam SRV cinsi bir setup'ta en iyi manyetik Lindy Fralin Vintage Hot'lar (underwound değil bu sefer, gayet normal 6.00K'lar). Memleketimizde distribütörü de var, forumumuzdan Olay, yani Pluton Müzik. Bir diğer seçim ise, bence daha geride ona göre, Van Zandt True Vintage'lar (Vintage + değil). Bunlar da gayet iyi ama Fralin'ler -chime- ve netlik konusunda şaka gibi biraz daha ilerdeler. Kılı kırk yarma işi de dğil bu arada. Benim denediğim ötekilere göre, ki bunlar arasında epey manyetik var Lollar'dır falan filan tam 6.00K olan, (ki Duncanlardan tam 6.00K yok mesela, ondan zaten hiç bahsetmiyorum) bu ikisi gayet önde. WCR bile var denediklerimin arasında. Bir Rolph'lara iyi diyorlar, ona denk olamadım, adam telefon edip 1 saat esir kalmaktan korktuğumdan... Aslında aradığınız düz 1959 usulü (60 61 falan değil aman!) 6.00K Formwar AWG#42 alnico 5'li manyetikler. Ve bence bu işte kralı Fralin.

Ha bu arada Fender Texas Speciallar, bunlara göre potaya bile giremezler. Hatta en düzünden bir Amerikan Fender Stratın üzerinde olan manyetikler bile daha iyiler. Ve neden Fender bunları kullanıyor anlıyorum, ama hani biraz işin -esnaflığı-... Çünkü, bu 6.00K'lık manyetilk tavsiyesi ve alakalı yukardaki karşılaştırma tam olarak kalın telli ve de yüksek telli bir strat için. Nerdeyse çalınmaz bir strat için. Ondan Fender elbette bile bile onları kullanamıyor. Zira insanlar daha düşük kalınlıkta teller kullanıyorlar. 0.10 falan gibi.

İşte 0.10'a inince, SRV için en iyi manyetik Fralin Vintage Hot olmaktan çıkıyor. Gerçi hala akçağaç tuşeli bir gitarda hele hele bir de bu manyetikler %5 underwound ise en çaça Mark Knopfler tonunu veriyorlar ayrı mevzu, ama o dank dank SRV tonunu verememekteler. Ondan dolayı işte o zaman benim gördüğüm en iyi manyetik Van Zandt Vintage +. 6.20K çekerler. Alnico 5'tirler ve de Formwar kaplamaları vardır. Fralin Blues Speciallar da buna benzerler ama ben şahsen ebat olarak biraz ama biraz daha yüksek olan bu Van Zandtları çok sevmekteyim ki 10 seneden fazla bir süredir benim Hamdi'mde onlar var. Nettirler, Fralin Vintage Hot'a göre tonları biraz daha kapalıdır, ama biraz daha ki bu da işinize gelen bir hadise. Midleri hafif daha fazladır ama çok değil. Bassları dank diye vurur. Chime vardır ama Fralin Vintage hot'lar kadar değil. Ve tokata gelince de coşarlar, çok iyi cevap verirler. Çok severim. Ama şunu da yeri gelmişken belirteyim, bendekiler 2000 senesi gibi üretilmiş vaziyette, biri 99 diğer 2000 falan. Ve de adamların (van Zandt) son zamanlarda kalitelerinin düştüğü yönünde laflar da boldur. Onlardan denemişliğim yok, tam bilemiyorum. Ama bundan dolayı da Fralin overwound (6.25K) vintage hot'lar belki daha iyi birer opsiyon olabilir. Bunu da yeri gelmişken belirtmekte fayda vardır.

Lollar'ınkiler bana hitap etmedi. Ha, Fralin Blues Sp.'larda ise midler biraz daha önde bu Van Zandt Vintage +'lara göre. Ama dikkat çekiyor ve de ona göre chime eksikliği ve de tizdeki yuvarlaklık SRVden uzaklaştırıyor. Ama denediklerimin arasında en iyilerinde bu Fralin Blues sp'lar, öyle hemen bir kenara atmayınız. Bunun yanında Duncan'lardan SSL-1 midir nedir, işte o model 6.50K gibi. O Fralin Blues Sp.'dan bile daha midli ve az net bir manyetik. Neden o kadar single coil takıklığı olan Duncan 6.00K üretmez anlamıyorum, cevapları buyrun Custom Shop oluyor hep... Ama bu konuda yani Fralin Blues Sp. hadisesi için Duncan Custom Shop üretimi ama normal satışta olan Surfer (Antiquity II Stratocaster manyetikleri) çok severim. 6.30K falan çekerler. #42 ve de alnico 5li manyetiklerdir. Ama mıknatıslar biraz güçsüzlendirilmiştir, hesapta eskimiş yani. Fralin Blues Special'a göre daha fazla, ama Van Zandt Vintage +'a göre daha az severim onları. Aslında tam doğru değil, SRV işi için yine bence Fralin Blues Speciallar daha iyi. Sadece Van Zandtlar var diye ben surferları önde görüyorum. Zira Fralin ile çok yakın ama daha yumuşak manyetikler bunlar. Chime konusunda epey gerideler. Bassların -dank- şeklinde suratına suratına vurma konusunda da... Ama netler, SSL-1lere göre falan çok netler. Bu arada bunların hepsi Fender Texas Special'lardan çok daha iyiler. Ben şahsen Fat 50's'lerin de önüne koyarım bunları... Kötü manyetikler değillerdir ama bunlar cidden iyi manyetikler. Dediğim gibi bazı başka manyetikler de denedim, WCRdır Lollardır falan. Onlardan bahsetmiyorum, aklımda iyi olarak kalan ve de elde tuttuklarım, benim gitarlarımın ağacına uyanlar bunlar...

Tabi daha denenecek çok manyetikler var. Ama benim deneyebildiğim kadarı ile bunlar öne çıkanları, SRV tonu açısından.

kaynakda bura Stevie Ray Vaughan'ın ekipmanları | GitarPedal

Başlıkta da belirttiğim üzere Meksika üretimi bir 60s Strat sahibiyim. Vintage 57/62 ve Texas Special Strat Setleri arasında kaldım.En çok Stevie Ray Vaughan şarkılarını coverlamak hoşuma gidiyor.Genelde Blues çalıyorum. Amfim VOX AC15c1. Şimdiden teşekkür ederim.

İlk ihtiyacınız manyetik olmayabilir. Vox ve Fender Amfileri farklı iki karakter. Bir Blues Junior + TS 808 tabanlı bir pedalla ortalama şöyle bir ton çıkıyor.

Fakat esas iş manyetikten ziyade amfi de iş bitiyor. SRV Fender Super Reverb gibi "Blackface" tipli bir amfi kullanıyor.

İlk ihtiyacınız manyetik olmayabilir. Vox ve Fender Amfileri farklı iki karakter. Bir Blues Junior + TS 808 tabanlı bir pedalla ortalama şöyle bir ton çıkıyor.

Fakat esas iş manyetikten ziyade amfi de iş bitiyor. SRV Fender Super Reverb gibi "Blackface" tipli bir amfi kullanıyor.

Tube screamer olarak TS9 var Vox'un tonları çok hoşuma gidiyor setup ta son değişecek parça o diyebilirim(Ancak AC30 olur değiştireceğim amfi 🙂)
Blues Juniorlar çok ses açamadan kırılıyor ondan dolayı tercih etmeyi düşünmüyorum.
AC15 Telecasterla da çok iyi anlaşıyor.Ton aralığı çok geniş.
Tavisyeniz için teşekkür ederim 🙂

Son düzenleme:
🙂 Zamanla değişiyor beğeniler. Ben de Blues Junior'la başladım. Şimdi Blues Deluxe kullanıyorum gözüm de bu amfi'de.

Humbucker sevmezdim. Semi Hollow gitarımı elimden bırakmıyorum 🙂 P90'lı gitar arayışım devam ediyor bir yandan.
Keyifli işler arama, araştırma.

İlla manyetik değiştirecekseniz. ERS Pickup Erhan Suludere'ye istediğiniz speclerde sardırabilirsiniz. Yarı fiyatına gelir.

Kolay gelsin 🙂

Geri