Görece daha hafif Strat kasalar: Hangi ağaç/malzeme ?

Malum, kimi gitarlar resmen eşek ölüsü gibi oluyor. Elimdeki Vigier Strat (doğrudan ölçememekle birlikte) sanırım 4 kg civarında ve niye böyle olduğuna dair bir fikrim yok. Alder kasa, tipik sap ve tuşe ağaçları (akçağağaç ve rosewood) vs... Karbon fiber şerit desen, o acaba o denli yoğun mudur, bilemiyorum... İçinde truss rod sonuçta ama? Önden havuzlu gövde değildir sanıyordum ben, ama öyleymiş galiba...
Geçenlerde elden çıkarttığım Hatlery Benton Fusion 3.5 kg'ın altında geliyordu. Üstelik pickguard filan yok, altı boş da değil yani... Kuş gibiydi resmen ! Herhalde malzeme?
Yine elden çıkarttığım Schecter Nick Johnston (Endonezya olan) da bariz şekilde ağır bir gitardı, muhtemelen o da 4 kg civarına doğru gidiyordu.

Ash (dişbudak) ağır olur diye kalmış aklımda, bazı maunlar ağır çekiyor diye biliyorum (o yüzden Gibson Afrika maunu gövdelerin içine boş odacıklar yapıyordu hatta...).
Peki hafif bir strat kasa tasarlamak isteseniz ne seçerdiniz? Maksimum 3.5 kg civarında olacak desek mesela? Hatta mümkünse daha bile altına çekmek istesek?
Tam bizim foruma göre bir soru bu🙂

2006 yapımı Fender standart stratım vardı alder gövde, Rosewood klavye sonra satıp Amerikan Special bir Strat aldım aynı şekil alder gövde, rosewood klavye ama aralarında ciddi bir ağırlık farkı vardı standart olan bayağı ağırdı bende bunu merak etmiştim

Tonal olarak bir beklentiniz yoksa Ihlamur gövdeler bildiğim kadarı ile biraz daha hafif oluyor, fakat genelde bunları düşük segment gitarlarda kullanıyorlar.
Bu arada severek kullandığım Fender Roadworn 52 Tele gitarım kadar hafif bir tele daha çalmadım, bu gitarı almadan önce bir sürü Meksika, Amerikan gitar çaldım, sanırım bu hafiflik denge işleri tamamen şans işi, aynı konteynerdaki benzer gitarlar aralarında bile farklı oluyor (bunu sweetwater sitesinde bakarken de görebilirsiniz, aynı gitarın farklı ağırlıktaki versiyonlarını seri numaraları ile satışa sunuyorlar)

Tonal olarak bir beklentiniz yoksa Ihlamur gövdeler bildiğim kadarı ile biraz daha hafif oluyor, fakat genelde bunları düşük segment gitarlarda kullanıyorlar.
Bu arada severek kullandığım Fender Roadworn 52 Tele gitarım kadar hafif bir tele daha çalmadım, bu gitarı almadan önce bir sürü Meksika, Amerikan gitar çaldım, sanırım bu hafiflik denge işleri tamamen şans işi, aynı konteynerdaki benzer gitarlar aralarında bile farklı oluyor (bunu sweetwater sitesinde bakarken de görebilirsiniz, aynı gitarın farklı ağırlıktaki versiyonlarını seri numaraları ile satışa sunuyorlar)
Yok aman, ıhlamur hakikaten karaktersiz geliyor bana da. RG çaldığım dönemler aklıma geldi bak şimdi🙂
Teleler ile deneyimim yok pek, onlara yorum yapamayacağım. Ama hafif Strat gerçekten şans işi gibi. Çaldığım kaliteli Strat kasa gitarlar (Vigier de dahil) hep ağırdı nedense. Ernie Ball Silhoutte de mesela, bariz ağır bir gitardı.

Bende değişik birşey var var, ilk fender gitarımın sapının truss rodunu değiştirmek zorunda kalmıştım, o sırada ona yeni sap almıştım Warmoth'dan.

Truss rodu yenilettiğim sapa da ladinden 25mm inceliğinde (standart 32mm civarı oluyor) gövde yaptı luthier bir dostum/abim.

En sevdiğim gitarım bu oldu bir şekilde. Neck dive yapmıyor ve aşırı hafif. Tartarım ama sanırım 3 kg gelmez.

Videonun başındaki mavi strat:

Son düzenleme:
Caldigim ash ve alder tum Schecter stratlar ağır gitarlardi. Hatta bu gitarlarin tek handikapı agir olmalari ve vasat sayilabilecek manyetikleri olmasi. Onun disinda cok keyifli gitarlar. SX stratlar da ağır gitarlar. Ash govdeli olanlar daha ağır bariz olarak.

USA Fender deluxe ash strat da ağırdı. MIM Fender stratlar orta karar. Bariz sekilde hafif olan stratlar ise alder govdeli pro, pro ii ve elite stratlar. Hele ki pro stratim hafifligi ve pro ii'den hafifce daha ince sap profili ile benim için muhtemelen dünyanın en güzel strati.

Maun bir ltd gitarım vardı. Tartmamıştım ama sahip olduğum en hafif gitardı. Bunun yanında eşek ölüsü gibi maun gitarlarım da oldu. Şu anda elimde ıhlamur gövdeli, iki tane rg var. Birisi japon, birisi de endonezya üretimi. Japon olan yarım kilo daha hafif. Demem odur ki ağacın kağıt üstündeki türü tek başına ağırlığa etki etmiyor. Bazen de gariptir ki ucuz modeller pahalılarına göre daha hafif ve rezonant oluyor.
Hafif bir strat için bolca gitar kovalamak ve denemek gerekiyor. Şansınız varsa birini denk getirirsiniz. Onun haricinde hafiflik garantisi için eric johnson thinline strat tipi bir model edinmekten başka seçenek yok gibi.

Tipik alder, maple stok olarak kullandığım ve tarttığım fender amerikan standart 2012 3.7kg, meksika standart 2014 3.8, japon st57tx 1993 3.4kg. aralarında en hafif fender japondu, Çalıyorlar ama yapıyorlar ironisi gibi 🙂 hakket en iyisiydi. Ash olarak G&L Legacy usa rosewood model 3.3 kg ve tüm fender stratlarımdan daha hafif strattı. Velhasıl malum ülke şartları geçen hafta sx ash strat aldım şimdi tarttım 3.5kg 🙂

@barrios siz biraz hazzetmiyorsunuz ama benim denediğim Fender Eric Johnson Signature Stratocasterlerın hepsi 3,5 kg civarındaydı hatta kendi sahip olduğum 3,45 kg. Bu sebeple EJ strat benim için diğer signature serilerinden ayrıdır. Tabi genel konuşmak da doğru değil mutlaka 4 kg'a yakın olanlar da vardır fakat bana denk gelenleri hepsi gerçekten güzel ve hafif aletlerdi . Denk gelirseniz mutlaka deneyimleyin derim. Genel olarak da alder gövdeli gitarlar nispeten daha hafifler. Ash gövdelerin geneli de ağır oluyor. Sadece swamp ash modelleri nispeten hafifler.

@barrios siz biraz hazzetmiyorsunuz ama benim denediğim Fender Eric Johnson Signature Stratocasterlerın hepsi 3,5 kg civarındaydı hatta kendi sahip olduğum 3,45 kg. Bu sebeple EJ strat benim için diğer signature serilerinden ayrıdır. Tabi genel konuşmak da doğru değil mutlaka 4 kg'a yakın olanlar da vardır fakat bana denk gelenleri hepsi gerçekten güzel ve hafif aletlerdi . Denk gelirseniz mutlaka deneyimleyin derim. Genel olarak da alder gövdeli gitarlar nispeten daha hafifler. Ash gövdelerin geneli de ağır oluyor. Sadece swamp ash modelleri nispeten hafifler.
Swamp ash görece hafif mi oluyor? Bu benim için önemli bir bilgi olabilir.
Fender saçma sapan fiyatlara satılmasa belki denerim ama, o fiyatları hak ettiğini düşünmüyorum, biraz da o yüzden gıcığım🙂

Swamp ash görece hafif mi oluyor? Bu benim için önemli bir bilgi olabilir.
Fender saçma sapan fiyatlara satılmasa belki denerim ama, o fiyatları hak ettiğini düşünmüyorum, biraz da o yüzden gıcığım🙂
Genel olarak söylenen Swamp ash'in normal ash(northern ash)'e kıyasla daha büyük ve geniş porlar'a sahip olduğu ve bu sebeple daha hafif olduğu belirtiliyor. Ama yine de alder swamp ashten daha hafif oluyormuş genel bilgi olarak. Bir de paulownia diye bir ağaç mevcut bu ağacı gitar gövdelerinde görmeye başladım hatta premium butik markalar dahi bu gövdeye sahip gitarlar üretmeye başladı. Örn. Nik Huber. Paulownia bu diğer saydıklarımızdan çok daha hafif.

Buraya makalesini de bırakıyorum. Sörf tahtalarında kullanılan bir ağaç türü paulownia. Nik Huber ilk denemelerinde başarılı sonuçlar elde etmiş. Magic Wood Paulownia

Genel olarak söylenen Swamp ash'in normal ash(northern ash)'e kıyasla daha büyük ve geniş porlar'a sahip olduğu ve bu sebeple daha hafif olduğu belirtiliyor. Ama yine de alder swamp ashten daha hafif oluyormuş genel bilgi olarak. Bir de paulownia diye bir ağaç mevcut bu ağacı gitar gövdelerinde görmeye başladım hatta premium butik markalar dahi bu gövdeye sahip gitarlar üretmeye başladı. Örn. Nik Huber. Paulownia bu diğer saydıklarımızdan çok daha hafif.

Buraya makalesini de bırakıyorum. Sörf tahtalarında kullanılan bir ağaç türü paulownia. Nik Huber ilk denemelerinde başarılı sonuçlar elde etmiş. Magic Wood Paulownia
Teşekkürler. Egzotik ağaç herhalde, bulunması maliyetli/zor olacak ise ne yazık ki o zaten sıkıntılı.

Mesela benim hali hazırda kullandığım Schecter Nick Johnston modeli bariz şekilde hafif diğer NJ'lere göre... Blade stratimda çok hafif.. Meksika Fenderim orta karar.. Bunlar alder gövde... Ki çok ağir alder gövdeli gitarlara da denk geldim..Mike Stern telecasterim da denediğim diğer Mike Stern telelerden daha hafif... Bu gitarda swamp ash gövdeli... Ama hem hafiflik hem rezonans hem çok işlevli olması açısindan en beğendigim gitarım Parker Pdf80... Şaka gibi bir hafifligi var... Gövdesi maun... Sahnede boynumda asili oldugunu unutup gitar aratmisligi var bana...

Ağaçlar yaşadıkları alana göre genelde homojen halka genişliğine- yapısına sahip olmazlar.Özellşkle hakim rüzgar yönününe göre şekillenirler ve bu durumda da farklı halka genişliği ve haliyle farklı özgül ağırlığa sahip olurlar.
Hatta yine aynı ağaçta toprak seviyesinden yukarı çıkıldıkça da odun hammaddesi farklı özgül ağırlığa sahiptir.
Bir de tabi kesim şeklinin de özgül ağırlığın üzerinde önemli etkisi vardır. Aşağıdaki resimlerde çok açık görülebilir.
Sulak alanda yetişen ağacın özgül ağırlığı düşük,kurak ve kıt koşullarda yetişen ağaçların ise genelde daha yüksektir.Haliyle dışbudak ve bataklık dışbudağı arasında ciddi fark olur özgül ağırlık açısından; halkaların genişliği ve aralarındaki özodunu miktarı farklılığından kaynaklı..
Ayrıca Artık endüstri standardı olmuş ağaç türlerinin (maple,alder,maun,ash,basswood …vb) çoğunun üretimine kısıtlama gelmiş hatta yasaktır resmi olarak örnekse honduras maunu..
İbanez ,Ken Smith gibi firmaların çoğu kendi ormanlarını plantasyon olarak yaklaşık 10-15 yıl öncesinde kurmaya başlamıştı zaten.Teknik anlamda, çaldığımız bu enstrümanların bir zamanlar birer canlı olmaları ve bu anlamda biricik olma özelliğine sahip olmaları ne kadar da hoş aslında.

Dosyalar

• IMG_2248.webp
    IMG_2248.webp
    81.4 KB · Gösterim: 14
  • IMG_2247.webp
    IMG_2247.webp
    55.6 KB · Gösterim: 15
Son düzenleme:
Teknik anlamda, çaldığımız bu enstrümanların bir zamanlar birer canlı olmaları ve bu anlamda biricik olma özelliğine sahip olmaları ne kadar da hoş aslında.
Abi öyle anlattın ki yüzüm kızardı... Sanki Kaz dağlarını gitaristler yok etti 🙂 Dünya üzerinde gitar endüstrisinin bilinçli üretimde bir ağaç kıtlığı oluşturabileceğini inanmıyorum ve kitle zaten giderek azalıyor. Burada iş bir bakıma markalara düşüyor, kestikleri ağacın ürettikleri gitarın hakkını versinler, yeni bir model için heba olmasın. Bakıyorum sürekli yok rg2453F16-Fx00, yok efendim JemF35MidnightFalcon gibi zibilyon çeşit gitar var ve bu kadar modelin bir önceki model ile aralarında aman aman bir fark yok. Velhasıl schecter gibi markalar kapatılsın, ormanlar yaşasın 🙂

Abi öyle anlattın ki yüzüm kızardı... Sanki Kaz dağlarını gitaristler yok etti 🙂 Dünya üzerinde gitar endüstrisinin bilinçli üretimde bir ağaç kıtlığı oluşturabileceğini inanmıyorum ve kitle zaten giderek azalıyor. Burada iş bir bakıma markalara düşüyor, kestikleri ağacın ürettikleri gitarın hakkını versinler, yeni bir model için heba olmasın. Bakıyorum sürekli yok rg2453F16-Fx00, yok efendim JemF35MidnightFalcon gibi zibilyon çeşit gitar var ve bu kadar modelin bir önceki model ile aralarında aman aman bir fark yok. Velhasıl schecter gibi markalar kapatılsın, ormanlar yaşasın 🙂
Yaklaşık 50-60 yılda kaç farklı markanın,kaç adet gitarın üretildiğini kabaca bir düşünün ve bunu alana oranlayın.Türden türe değişmekle beraber ortalama 10 dekarda 1000-1500 ağaç bulunmaktadır.
Sürdürülebilir ormancılık ve endüstri gereği artık doğal ormanlardan hasat ciddi miktarda azaltılmaya çalışılıyor ki doğrusu da bu..
Kazdağlarını gitaristler yok etmedi tabi zira göknar , ladin veya sedir gibi sık kullanılan bir tür değil,görece gevşek yapısından kaynaklı.

Ash to ash dust to dust diyerek iğrenççe gireyim.
Ash ten ashe de değişiyor sanki. Harley benton 52 kopyası telem vardı eşek ölüsü gibiydi. sanki ağacı kesip ertesi gün gitara katmışlar gibi. Fakat Fender original 50s telem de oldu. En hafif gitarımdı. Keza şu an elimdeki cort g290 fat de çok hafif.

Geri