Gitarımda tellere dokunduğumda ses gelmiyor

Selamlar ben bir Ibanez Grg121dx'e sahibim ve gitar çalmaya yeni başladım gitarımda perde tutunca ve çalmaya çalışınca ses gelmiyor sadece tak tuk ses geliyor geçen kursa gittiğimdede gitarımın tel yüksekliğinin çok fazla olduğunu belirttiler sizce bundan dolayı mı ses çıkmamakta

Selamlar ben bir Ibanez Grg121dx'e sahibim ve gitar çalmaya yeni başladım gitarımda perde tutunca ve çalmaya çalışınca ses gelmiyor sadece tak tuk ses geliyor geçen kursa gittiğimdede gitarımın tel yüksekliğinin çok fazla olduğunu belirttiler sizce bundan dolayı mı ses çıkmamakta
Selam! Evet, muhtemelen tel yüksekliğinden dolayı ses çıkmıyordur. Teller çok yüksekse, bastığında perdeye tam temas etmeyebilir ve düzgün ses çıkmaz, sadece tak tuk sesler duyarsın. Kurs hocanın dediği gibi, tel yüksekliği fazla olabilir.

Bunu düzeltmek için köprüdeki vidalarla telleri biraz alçaltabilirsin. Ama dikkatli ol, çok alçaltırsan da teller perdeye fazla değip cızırdamaya başlayabilir. Kursa gittiğinde hocana göster, belki küçük bir ayarla düzeltebilirler.

Eğer kendin yapmak istemezsen, bir müzik dükkanına götürüp profesyonel bir ayar yaptırabilirsin. Umarım gitarını en kısa sürede çalabilir hale getirirsin!

Geri