Gitarın sesini ayarlarken gelen cızırdama

Gitarda herhangi bir şey çalarken ses düğmesi ile sesi kıstığım ya da yükselttiğim zaman düğmeyi çevirdiğim süre boyunca ses bozuluyor, cızırdıyor. Düğmeyi bıraktığımda düzeliyor. Bir de şöyle bir şey var ki bu sadece en üst seviye ses seviyesindeyken oluyor. Düşük veya orta ses seviyesinde istediğim kadar kısıp yükselteyim bir sıkıntı olmuyor.

Bu normal midir? Değilse sebebi nedir, nasıl düzeltebilirim?

Potans temizliği, kurtarmıyor ise değiştirmek gerekli.

Sorunu bir video ile fln gösterseniz daha iyi olacak. Yanlış teşhis koymayalım.
Video çekme şansım olması fakat ses kaydı aldım.

En başta ses fullde. Tellere vurup sesi hızlıca kısıp yükselttiğimde duyduğunuz gibi cızırtılar başlıyor.

2. kez vurmadan önce sesi biraz düşürüyorum, orta seviye civarına getiriyorum ve yine tellere buruyorum. O ses seviyesinde yine hızlıca sesi kısıp yükseltiyorum ve hiçbir sıkıntı olmuyor.

Sadece ses full ve fulle çok yakınken bu cızlama oluyor. Tabii böyle hep kısıp yükseltmediğim için bu cızırtıyı hep duymuyorum. Bazen çalarken elim değiyor, hafiften oynuyor. Ses de full de olunca kısa bir cızırtı geliyor.

Bu arada cızırdama olan kısımda düğmeyi full seviyesinden aşağıya 1 milim belki çeviriyorum. O kadar küçük bir bölgede oluyor bu cızırdama. Geri kalan her yer sorunsuz.

Bir fis ama cok degil wd40 ise yararsa sanslisin. Yok yaramazsa ya potans degiseceksin yada hic onemsemeden devam edeceksin. Tabi icini acip temizleme gibi degisik fantezilerede girebilirsin ama zaten yapmayacagindan sorun yok.
Ha bence cok takilma ya, yani saati 150000 dolardan konser falan verirsen o zaman endiselenebilirsin...

Pot tan kaynaklı gibi sorun. Dip gürültüsü de fazla o da etki ediyor olabilir. Evde topraklama yoksa bu da etki edebilir tahiminimce.

Mümkünse bir luthiere göstermeniz daha sağlıklı olacaktır.
Dip ses normalde bu kadar duyulmuyor, kayıt için telefonu amfinin dibine dayadım o yüzden böyle, ses biraz farklı çıkmış zaten kayıtta.

Topraklama konusunda bir sıkıntı yok gayet normal, clean modda zaten hiçbir şey yok. Overdrive açınca böyle hafiften dipses oluyor ki normal bir durum bildiğim kadarıyla.

Son düzenleme:
Dip ses normalde bu kadar duyulmuyor, kayıt için telefonu amfinin dibine dayadım o yüzden böyle, ses biraz farklı çıkmış zaten kayıtta.

Topraklama konusunda bir sıkıntı yok gayet normal, clean modda zaten hiçbir şey yok. Overdrive açınca böyle hafiften dipses oluyor ki normal bir durum bildiğim kadarıyla.
Anladım. Evet öyleyse sorun yok.

Bir üstte de denildiği gibi wd 40 çözüm olabilir olmazsa da, katılıyorum pot değişimi sorunu çözer.

Yağsız kontakt temizleyici sprey ya da basincli hava spreyi ile temizleymeyi dene. Olmazsa potanslari degistir ve potansin baglantilarini kontrol et.

Anladım. Evet öyleyse sorun yok.

Bir üstte de denildiği gibi wd 40 çözüm olabilir olmazsa da, katılıyorum pot değişimi sorunu çözer.

Biraz cahilce bir soru olabilir, bilmediğimden soruyorum 😁

Spreyi sıkarken düğmeyi çıkarmama gerek var mı yoksa dibine sıksam işe yarar mı?

Bu arada cızırdama olan kısımda düğmeyi full seviyesinden aşağıya 1 milim belki çeviriyorum. O kadar küçük bir bölgede oluyor bu cızırdama. Geri kalan her yer sorunsuz.
Evet bende de sorun öyle başlamıştı, sonra tüm düğmeye yayıldı. Sonra değiştirdim, yine tekrar etti artık düğmeyi hiç kullanmıyorum. İzmir'in havasından mı bilemiyorum ama ben de İzmir'deyim. Tozdan da oluyordur, artık ne kadar muhafaza edebilirse o kadar. Şu an kayıtta ben çok az duydum, spreyler işe yarayabilir. Muhafaza için araştırma yapıp en iyi şekilde saklamaya çalışın ama eninde sonunda bozuluyor, en azından benim gitarlar için hep öyle oldu.

Geri