Gitar çalışırken konsantre sorunu

Arkadaşlar merhaba, Konuya hemen geçeceğim, ben nerdeyse 4-5 aydır elektro gitara başladım bundan önceleri az da olsa akustikle çalışmışdım (pek iyi olmasamda) ama sorun şu ki gitarı elime alıp çalışırken hep konsantre sorunu yaşıyorum mesela guns n roses'in sweet child o mine çalışırken kafamda sürekli perdelere yanlış basmakla ilgili bişiyler geliyor bu sırada kendimi kaybediyorum ve yalnış perdelere ve ya tellere temas ediyorum şöyle dersek bu bir tür kafa karışıklığı sonucunda oluyor. Bu sorun tüm yeni başlayanlarda mı oluyor ya sorun benden mi kaynaklı? benim bazı dikkat bozukluğu sorunlarım var aslında ama bunların gitar çalışmama sorun olabileceğini hiç düşünmemiştim. Lütfen bu konuda fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi bildirin. P.S Yurtdışında yaşadığım için türkçem o kadar da iyi değil bu yüzden dil sorununu lütfen görmezden gelin.

anlatmağa çalışdığım şey, genelde biz bir müzik çalışırken notları bilmemize rağmen parmaklarımız notları beynimizde düşünmeden bile otomatik olarak blirler ama bende bazen bu böyle oluyor çoğu zaman çalışırken not ve perdelerin yerlerini aklımda tutarak çalışıyorum bilmem anlatabildim mi.

o zaman stres yapıyorsunuz. konsantre problemi değil bence. ben de video çekerken kasılırım hata yaparım ilk bir kaç kez mesela...
bende öyle düşünüyorum belkide okb'li olduğum için böyle oluyor yani istenmiyen düşünceler falan geliyor işte akıla. yinede cevaplandırdığın için teşekkür ederim. biraz önce tüm dikkati vererek çalıştım bir sorun olmadı.

bende öyle düşünüyorum belkide okb'li olduğum için böyle oluyor yani istenmiyen düşünceler falan geliyor işte akıla. yinede cevaplandırdığın için teşekkür ederim. biraz önce tüm dikkati vererek çalıştım bir sorun olmadı.
hmm siz daha yeni öğrendiğiniz bir şeyi çalmaya çalışıyorsunuz. ben bildiğiniz birşeyi çalmaya çalışıyorsunuz sandım. ilk kez çaldığınız bir şeyde hata yapmanız normal. 🙂 geçen soen'in bir parçasının riff'ini çalışıyordum 2 saat falan sürdü tam anlamıyla oturması...

4-5 aydır gitar çalıyor olmak. Bir G&R şarkısını hakkıyla çalmak için çok yetersiz. Sweet child solosundaki sadece bir ölçülük geçiş partını ay boyunca her gün etüd yaptığımı hatırlarım.
Acele ediyorsunuz bence ve bir an önce şarkıyı çalmak istiyorsunuz ancak kaslarınız, tuşeniz, hissiyatınız, tecrübeniz buna hazır değil.
Önce sabırlı olacaksınız. Sonuca ulaşana kadar sıkılmadan, üşenmeden takıldığınız bölünü tekrar edeceksiniz. Mevcut tecrübenizle 2 günde, 2 saatte olacak işler değil bunlar.

Son düzenleme:
Zaten hata yapmamanız enteresan olurdu. Koca koca gruplar hala 2000-3000 kere çaldıkları, hatta o turne boyunca 2-3 günde bir çaldıkları şarkıları konser öncesi backstage'de tekrar ediyorlar, çalıyorlar. Gitar çalmak bir noktadan sonra kas hafızası haline geliyor. İşte o hafızayı geliştirmek ve eskitmemek için tek yöntem; çalışmak ve sabır.

hmm siz daha yeni öğrendiğiniz bir şeyi çalmaya çalışıyorsunuz. ben bildiğiniz birşeyi çalmaya çalışıyorsunuz sandım. ilk kez çaldığınız bir şeyde hata yapmanız normal. 🙂 geçen soen'in bir parçasının riff'ini çalışıyordum 2 saat falan sürdü tam anlamıyla oturması...
hayir yeni degil 2aydir haftada 4-5 kez yarim saat calisdigim bir sarki

4-5 aydır gitar çalıyor olmak. Bir G&R şarkısını hakkıyla çalmak için çok yetersiz. Sweet child solosundaki sadece bir ölçülük geçiş partını ay boyunca her gün etüd yaptığımı hatırlarım.
Acele ediyorsunuz bence ve bir an önce şarkıyı çalmak istiyorsunuz ancak kaslarınız, tuşeniz, hissiyatınız, tecrübeniz buna hazır değil.
Önce sabırlı olacaksınız. Sonuca ulaşana kadar sıkılmadan, üşenmeden takıldığınız bölünü tekrar edeceksiniz. Mevcut tecrübenizle 2 günde, 2 saatte olacak işler değil bunlar.
bencede haklisiniz tesekkur ederim

Zaten hata yapmamanız enteresan olurdu. Koca koca gruplar hala 2000-3000 kere çaldıkları, hatta o turne boyunca 2-3 günde bir çaldıkları şarkıları konser öncesi backstage'de tekrar ediyorlar, çalıyorlar. Gitar çalmak bir noktadan sonra kas hafızası haline geliyor. İşte o hafızayı geliştirmek ve eskitmemek için tek yöntem; çalışmak ve sabır.
tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim

Geri