Gitar köprüsü değiştirmek

Merhaba. Süperstrat kasalı bir gitara sahibim. Detay vermek gerekirse marka ve modeli Yamaha Erg121uc2g. Gitarın köprüsü hem pek iyi sayılmaz üstüne üstlük eskiliğinden dolayı tremolo yayları da baya kötü durumda. Gitarın köprüsünü güzel bir tremolo köprü ile değiştirmek istiyorum. Floyd rose kadar olmasa da mümkün olduğunca iyi bir ses aralığı olmasını istiyorum fakat bu konuda teknik olarak pek bir bilgim yok. Gitara uyacak kaliteli bir tremolo sistemli köprü bilen veya anlayan birileri hangi köprünün süperstrat kasaya uyacağı konusunda yardımcı olur veya öneride bulunursa sevinirim.

Gotoh, schaller veya wilkinson gibi marka köprüler tutulan markalar. aslında sadece öne doğru hareket ettiği için, sadece sağlam yay taksan iş görür bence. zaten amaç öne basıp bırakınca köprünün tekrar kasaya sıkıca yapışması. ama alırken saddle genişliğine dikkat et.
gitarparça.com veya solomüzik'de bulabilirsin

Dosyalar

• 20230906_052350.webp
    20230906_052350.webp
    62 KB · Gösterim: 58
Benim 212v köprüsünü Wilkinson ile değiştirdim, 10.5mm saddle olması lazım seninkinin de, ayrıca montaj vida ölçüleri tutmadı kasayı delmem gerekti, üstelik ölçüm yaptığımda orjinal köprünün biraz geride olduğunu gördüm şaşırdım, mutlaka bir sebebi vardır koca yamahadan iyi bilecek halim yok ama ben kendi ölçüme göre deldim blok yuvasını falan genişlettim, entonasyon mükemmel oldu şimdi. Yeni köprü Wilkinsonun 10.5mm olan en uygun fiyatlı modeliydi ton olarak da biraz fark etti, çok büyük bir fark beklemeyin. Antalya da isen yardımcı olurum.

Geri