gitarım için manyetik önerisi

epiphone les paul nightfall custom marka bir gitara sahibim, babamın 2009 yılında 1200 liraya alıp bırakamadığı ve bana hediye ettiği bir gitar, grover burguları, tek parça maun gövdesi ve 4 buçuk kiloluk ağırlığıyla resmen gibsonlarla yarışabilecek düzeyde bir gitar bi gibsondan farkı ise şöyle ki gitarda floyd ve emg hz manyetikler var yaklaşık 2 yıldır çalıyorum fakat sorun şu, gitar artık fazla sert gelmeye başladı daha yumuşak ve sıcak tonlar İstiyorum floydu bir les paul ü bırakmak istemiyorum o yüzden manyetikleri değiştireceğim önerilerinizi bekliyorum 🙂)
edit: manyetik değişiminin gitar tonuna %15 civarında etki ettiği söyleniyor doğru mu bilgilendirip fikir verirseniz sevinirim
şimdiden teşekkürler

Çok sert olmayan gibson nazallığında bir ton arıyorsanız linkini attığım manyetikler işini görebilir. Maun gövdenin etkisini anlamak adına ben olsam çoktan emg manyetikleri değiştirirdim. Suntaya bağlasanız aynı tonu alıyorsunuz sonuçta.Ya da dimarzio paf pro bakabilirsiniz. Ne istediğinize göre biraz kendiniz karar vermelisiniz.

epiphone les paul nightfall custom marka bir gitara sahibim, babamın 2009 yılında 1200 liraya alıp bırakamadığı ve bana hediye ettiği bir gitar, grover burguları, tek parça maun gövdesi ve 4 buçuk kiloluk ağırlığıyla resmen gibsonlarla yarışabilecek düzeyde bir gitar bi gibsondan farkı ise şöyle ki gitarda floyd ve emg hz manyetikler var yaklaşık 2 yıldır çalıyorum fakat sorun şu, gitar artık fazla sert gelmeye başladı daha yumuşak ve sıcak tonlar İstiyorum floydu bir les paul ü bırakmak istemiyorum o yüzden manyetikleri değiştireceğim önerilerinizi bekliyorum 🙂)
edit: manyetik değişiminin gitar tonuna %15 civarında etki ettiği söyleniyor doğru mu bilgilendirip fikir verirseniz sevinirim
şimdiden teşekkürler
Buğra şişmanım bi Luthier arkadaşı ile bu konuda videosu var benim izlenim ve deneyimlerime göre en az yüzde 65 gitarın karakterine etkisi var tabi amfi vsye göre de yüzde 30 gibidir yani kartondan gitar yapıyo adamlar ton gayet güzel opsiyon olarak trdeki butik üretenlere yaptırabilirsin veya tonunu sevdiğin bi gitardaki Manyetikten alabilirsin

%15i kim ölçmüş bilmiyorum ama manyetik tona fazla fazla etki eder. Yumuşak sıcak ton diye filtre çok genel kalır. Onlarca manyetik var. Alnico mıknatıslı pasif manyetikler ilk bakılacak manyetikler. Ayrıca epiphoneda tek parça gövde olduğunu nereden anladınız. Gitara baktım düz siyah boyaya sahip.

Gitarın boyası düz siyah, nereden biliyorsunuz tek parça olduğunu? Gibsonlarla yarışabilecek düzeydeyse herkes satsın Gibson'ını ve sizin gitardan alsın, boşa para harcamış millet 🙂
Tek parça olmasa ne yazar? Enstrümanını sevmesi yeterlidir. Blind test yapsak 5 parça gövde ile tek parçayı ayırt edebilecek odyofil var mıdır acaba? Gibson iyi pazarlama stratejisiyle üretim maliyetinin en az on katına gitarlarını satmayı başardığı için mi kaliteli oluyor? Boynu bükük headstock'lara selam olsun.Marka övücülüğü gibi olmasın ama İbanez'in en dandik gitarına yaptığı argenin, çalışmanın onda birini gibson yapıyor mu acaba? Kafayı yiyen robot akort kulakçıkları vardı gerçi.

Tek parça olmasa ne yazar? Enstrümanını sevmesi yeterlidir. Blind test yapsak 5 parça gövde ile tek parçayı ayırt edebilecek odyofil var mıdır acaba? Gibson iyi pazarlama stratejisiyle üretim maliyetinin en az on katına gitarlarını satmayı başardığı için mi kaliteli oluyor? Boynu bükük headstock'lara selam olsun.Marka övücülüğü gibi olmasın ama İbanez'in en dandik gitarına yaptığı argenin, çalışmanın onda birini gibson yapıyor mu acaba? Kafayı yiyen robot akort kulakçıkları vardı gerçi.
Arge’yi geçtim kalite kontrolünü de boşlamış herifler. 0 Gibson firebird elime aldığımda fretler törpülenmemişti ve potanslar cızırtı yapıyordu fakat epiphone firebirdde hiç problem yoktu. Epiphonedan 3 kat daha pahalı olan “USA yapımı” Gibson’ın bu kadar kötü olmasının hiçbir açıklaması olamaz. Tamam elbette belli bir geçmişe ve üne sahip fakat fiyatlandırma politikaları keriz silkmek üzerine yapılmış gibi duruyor.

Geri