gitarın telleri ilk perdelerde çok yakın olması

gitarın telleri ilk perdelerde çok yakın, teller genel olarak yüksekte ve sapın hafif dışbükey olmasına rağmen ilk perdelere gidildikçe teller neredeyse fretlere yapışmış vaziyette. zaten teller yüksek çalımı zor daha aşağıya çekeyim diyorum e bu sefer daha kötü olacak. 6. ve 5. tellerde cızırdama yapıyor boş vurulduğu zaman bu arada ne yapmamı önerirsiniz?

Üst ve alt eşiklerde problem var muhtemelen.Tecrüben yoksa hiç uğraşma, lutiyere göster.Ha bir de sapın hafif dışbükey değil içbükey olması lazım.

Dışbükey demişsiniz zaten Çok yakın olması normal değil mi?
Gitarın sapını dümdüz yaptıktan sonra köprü ve saddle ların yüksekliği ayarlanıp düzeltilmesi lazım.
Lütfen Luthiere götürün🙂

yok dışbükey eminim herhalde üst eşiğin değişmesi gerekiyor öyle ise kolay fretlerde sorun olmasında
Eger doğru şekilde anlayıp yazdıysan disbukey olmasi asil sorun. Once sap ayari yapılacak (minimal icbukey olmasi çoğunlukla tercih edilir cunku fretleri luthier elinden geçmemişse neredeyse tüm dusuk ve orta segment gitarlarda fretler arasında bölgesel yukseklik farki olur), sonra alt esikten yukseklik ayari yapılır. Bu iki ayarin alt sınırı sap ve klavyenin duzgunlugu ve fretlerin durumu ile doğrudan ilişkili. Ust esik ayari ise bunlardan sonra gelir ve bambaşkadır. Neredeyse tüm gitarlarda ust esik tel oyuklari fazlaca pay bırakılarak daha yüksek ayarlanir fabrikada. Kilitli esiklerde bile altına shim konur. Daha önce deneyimsiz biri tarafından ellenmediyse veya eskiyip asinmadiysa (ki bu da çok zor) ust esik değişimi cok buyuk ihtimalle gereksiz. O yüzden siz önerilere kulak verip ustaya götürün ayar yapsın.

Eger doğru şekilde anlayıp yazdıysan disbukey olmasi asil sorun. Once sap ayari yapılacak (minimal icbukey olmasi çoğunlukla tercih edilir cunku fretleri luthier elinden geçmemişse neredeyse tüm dusuk ve orta segment gitarlarda fretler arasında bölgesel yukseklik farki olur), sonra alt esikten yukseklik ayari yapılır. Bu iki ayarin alt sınırı sap ve klavyenin duzgunlugu ve fretlerin durumu ile doğrudan ilişkili. Ust esik ayari ise bunlardan sonra gelir ve bambaşkadır. Neredeyse tüm gitarlarda ust esik tel oyuklari fazlaca pay bırakılarak daha yüksek ayarlanir fabrikada. Kilitli esiklerde bile altına shim konur. Daha önce deneyimsiz biri tarafından ellenmediyse veya eskiyip asinmadiysa (ki bu da çok zor) ust esik değişimi cok buyuk ihtimalle gereksiz. O yüzden siz önerilere kulak verip ustaya götürün ayar yapsın.
galiba ben yanlış biliyorum gitarın sapı dışarıya doğru eğik içeriye değil zaten çok da yamuk değil alyanla çok az sağa çevirsem dümdüz olacak şekilde yaşadığım şehirde götürebileceğim bir yer yok o yüzden buradan bilgi almak zorundayım

galiba ben yanlış biliyorum gitarın sapı dışarıya doğru eğik içeriye değil zaten çok da yamuk değil alyanla çok az sağa çevirsem dümdüz olacak şekilde yaşadığım şehirde götürebileceğim bir yer yok o yüzden buradan bilgi almak zorundayım
images (5).jpeg

Convex = dışbükey
concave = icbukey

hangisi olduguna bu fotodan bakarak emin olabilirsin. Ondan sonra yardımcı olalım. Bir de gitarinin modelini yazmalisin.

concave olandı 10 dakika öncesine kadar alyanla flat haline getirdim şimdi cızırdama pek değişmedi zaten hep en üst telde 3. perdeye kadar cızırdama olurdu. gitar ibanez grg170
Sadece en üst telde ise demek ki 4. veya 5. fretin o bölgesi yüksek diğerlerine göre. Üst eşiği değiştirmen çözüm olmaz çünkü üst eşiği ne kadar yükseltsen de 1. perdeden itibaren işlevi olmayacak. Senin yapabileceğin çözüm önce sapı hafif içbükey yapmak (göz kararı ile değil, telleri kullanarak), çözülmezse en üst tel tarafından köprüyü hafif hafif kaldırmak.

Geri